Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Víte, kde leží Sahel? (Odpověď najdete níže)
 
V Evropě skončí každý rok stovky miliard eur v kapsách zločinných gangů a mafie. Navzdory úsilí o prosazování práva v celé Evropě zůstává mnoho z nezákonných zisků v rukou zločinců. Zločineckým seskupením to přidává na síle a evropské občany to okrádá o daňové příjmy, které by se daly investovat do zdravotnictví nebo do vzdělání. Komise proto navrhla nová pravidla umožňující účinnější a rozsáhlejší konfiskaci finančních prostředků a jiných statků získaných pomocí trestné činnosti.
 
 Evropská komise
Program MEDIA MundusPřibližně 35 filmových projektů by mělo získat finanční podporu ve výši 5 milionů eur z programu MEDIA Mundus zaměřeného na mezinárodní spolupráci a výměny v audiovizuálním průmyslu, zejména posílení distribuce evropských filmů.
Účetní pravidla týkající se skleníkových plynůNavrhovaným rozhodnutím se stanoví účetní pravidla týkající se emisí a pohlcování skleníkových plynů v odvětvích lesního hospodářství a zemědělství, tedy ve dvou posledních významných odvětvích bez společných pravidel platných pro celou EU.
Vítězem první soutěže inteligentní mobility se stává…Místopředseda EK Siim Kallas, komisař pro mobilitu a dopravu, vyhlásil vítěze první soutěže inteligentní mobility pro evropské multimodální plánovače cest. V kategorii Existující plánovače cest uspěli dva vítězové – Idos z České republiky a Trenitalia z Itálie.
Řecko: Druhá čtvrtletní zpráva hlásí podporu růstuPracovní skupina pro Řecko při EK představila druhou zprávu o podpoře, kterou této zemi poskytuje EU. Úkolem skupiny je pomoci Řecku realizovat jeho náročný reformní program, který má oživit hospodářský růst a vytvářet pracovní místa.
 Evropská rada
Vystoupení Hermana Van Rompuye v Evropském parlamentuZasedání Evropské rady konané ve dnech 1. a 2. března se neslo v pozitivním duchu a nevznášela se nad ním hrozba žádné bezprostřední krize, o níž by bylo třeba jednat. Nesmíme však polevit v řešení obrovských hospodářských výzev, které před námi stále stojí. Je nezbytné vyvíjet i nadále trvalé úsilí v řadě oblastí.
 Rada
Daň z finančních transakcí: dokončené první odborné čteníRada pro hospodářské a finanční věci posoudila dne 13. března 2012 stav prací provedených na návrhu směrnice o celounijní dani z finančních transakcí. Dánské předsednictví došlo k závěru, že první odborné čtení návrhu bylo dokončeno. Ve zprávě ministrům předsednictví konstatovalo, že zůstává celá řada nevyřešených citlivých otázek.
Euroskupina schválila druhý balíček pro ŘeckoMinistři financí členských států eurozóny vyslovili 12. března 2012 politický souhlas s druhým programem na podporu Řecka. „Eurozóna a Mezinárodní měnový fond (MMF) poskytnou v souladu s dohodou novou oficiální finanční pomoc ve výši 130 miliard eur na období 2012–2014,“ uvedl předseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker.
 Evropský parlament
10x z březnového plenárního zasedáníJak se dostat z hospodářské krize? To je otázka, na kterou hledali poslanci odpověď při své plenární debatě o výsledcích poslední Evropské rady, která formalizovala fiskální pakt EU. Schválili také ustanovení výboru pro vyšetřování organizovaného zločinu a dali zelenou dohodě mezi EU a USA ukončující tzv. válku o hovězí.
Poslanci požadují strategii pro boj s epidemií cukrovkyDiabetes (cukrovka) podle odhadů postihuje více než 32 milionů občanů EU ve věku od 20 do 79 let. Neléčený diabetes je nejčastější příčinou infarktů a dalších vážných onemocnění. Jak evropská populace stárne, očekává se v následujících desetiletích další zvýšení výskytu diabetu. Přitom polovina nemocných cukrovkou o své nemoci neví.
Chris Davies: stanovení cílů nízkouhlíkového hospodářství nastartuje změnyObavy z toho, že pokud se plán Evropské komise pro přechod k nízkouhlíkovému hospodářství stane oficiální politikou, mohla by se průmyslová výroba přesunout mimo EU, žene některé země, např. Polsko, ke zpochybňování návrhu, o kterém 15. března hlasovalo plénum Evropského parlamentu.
Boloňský proces: poslanci podporují větší mobilitu studentůBoloňský proces, jehož se účastní 47 zemí, má zvýšit dostupnost, přitažlivost a kvalitu vysokoškolského vzdělávání, a podpořit mobilitu studentů v rámci evropské oblasti vysokoškolského vzdělávání. Evropský parlament přijal zprávu požadující vyšší finanční prostředky a větší účast evropských institucí.
Evropský parlament rozhoduje o osudu Mezinárodní dohody o kakauKakao není jen nezbytnou přísadou všech lákavých čokoládových receptů, ale i komoditou, na které závisí příjmy milionů lidí po celém světě. Evropský parlament jednal o Mezinárodní dohodě o kakau z roku 2010, která má posílit spolupráci mezi zeměmi vyvážejícími a dovážejícími kakao a zlepšit transparentnost trhu.
Problematika vody na pořadu Evropského parlamentuPřístup k vodě a hospodaření s ní jsou v některých oblastech Evropy stále problémem. Po celém světě jen 60 % populace má přístup k čisté pitné vodě. Ve francouzském Marseille se konalo 6. světové fórum o vodě. Evropský parlament odhlasoval zásady EU o hospodaření s vodou jako součástí boje proti důsledkům klimatických změn a chudobě.
Přeshraniční dědictví: ujasnění pravidel a zjednodušení formalitV EU probíhá každoročně téměř 450 tisíc dědických řízení, která mají přeshraniční rozměr. Jde přitom o 10 % všech dědických řízení v EU a jejich hodnota je zhruba 123 miliard eur. Poslanci odhlasovali pravidla, která usnadní, který soud bude dané dědictví řešit, a právem které země se bude řídit.
Projektové dluhopisy mají přilákat soukromé investice do infrastrukturyBanky nepůjčují a vlády neinvestují. Co teď? Vydejte dluhopisy, mohla by znít rada pro podniky, které jsou zapojené do dlouhodobých evropských projektů v oblasti infrastruktury. Aby dluhopisy zatraktivnila pro privátní investory, plánuje EU jistit je zárukami a půjčkami. Poslanci jednají o spuštění prvních projektových dluhopisů.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 12. – 18. března 2011Schodek zahraničního obchodu eurozóny v lednu činil 7,6 mld. €. Zaměstnanost ve čtvrtém čtvrtletí poklesla o 0,2 % v eurozóně a o 0,1 % v EU27. Hodinová cena práce v eurozóně meziročně vzrostla o 2,8 %. Růst HDP G20 ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 0,7 %. Roční míra inflace eurozóny stabilní na 2,7 %. Průmyslová výroba v lednu vzrostla.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise zahajuje konzultaci o stínovém bankovnictví, představí návrh finančního rámce 2012-2020 a oslaví 20. výročí založení ECHO. Dánské předsednictví pořádá konferenci o mládeži a infrastruktuře výzkumu, EHSV k 50. výročí SZP a veřejné slyšení o daňových a finančních rájích. Výbor regionů svolává 5. evropský summit regionů a měst.
 Kalendář
Datum: 21. března 2012
Místo: Europe Direct Plzeň
Datum: 21. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 22. března 2012
Místo: Ústav mezinárodních vztahů, Nerudova 3, Praha 1
Datum: 22. března 2012
Místo: Informační centrum vlády ČR, Vladislavova 4, Praha 1
Datum: 22. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 27. března 2012
Místo: Europe Direct Olomouc
Datum: 27. března 2012
Místo: Europe Direct Brno
Datum: 27. března 2012
Místo: Europe Direct České Budějovice
Datum: 27. března 2012
Místo: Budova VŠFS, o.p.s. v ulici Pionýrů 2806 v Mostě
Datum: 28. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 30. března 2012
Místo: Eurocentrum Ústí nad Labem

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz