Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Kolikáté nás čekají Dny evropského filmu? (Odpověď najdete níže)
 
Každý rok musí občané a podniky v EU přesunout přibližně 3,5 milionu vozidel do jiného členského státu a tam je zaregistrovat podle místních právních předpisů. Avšak to, co by mělo být na jednotném trhu ve 21. století jednoduchým registračním postupem, zůstává i nadále těžkopádnou a zdlouhavou administrativní procedurou, neboť existuje řada různých pravidel a různých protichůdných požadavků. V průměru trvá dokončení procedury 5 týdnů a náklady pro občana a pro podniky se odhadují na 400 eur. Tyto problémy také navíc představují význačnou překážku volného pohybu zboží, služeb a pracovníků a brání tak růstu a vytváření pracovních míst v Evropě. Proto Evropská komise vyvíjí úsilí, aby tuto zbytečnou administrativní zátěž výrazně omezila.
 
 Evropská komise
Seznam zakázaných leteckých společnostíKomise přijala další aktualizaci evropského seznamu leteckých dopravců, na které se z bezpečnostních důvodů vztahuje zákaz provozovat leteckou dopravu nebo provozní omezení v EU. Na seznam byl přidán dopravce Conviasa z Venezuely.
Daňové předpisy pro pracovníky ze zahraničíDaňové předpisy členských států EU budou předmětem důkladné kontroly, kterou zahájila Komise. Kontrola má zajistit, aby nebyli diskriminováni zahraniční pracovníci. Odhaduje se, že v EU pracuje v zahraničí více než 1,2 milionu osob.
 Evropský parlament
Papastamkos: Občanská iniciativa je krokem k Evropě občanůEvropská občanská iniciativa je nevídanou příležitostí pro evropské občany, aby se sjednotili a ovlivnili směr evropských politik. Podle místopředsedy Evropského parlamentu Georgia Papastamkose by to mohl být začátek něčeho většího, opravdové "Evropy občanů". Georgios Papastamkos odpovídal na otázky fanoušků facebookových stránek EP.
Dvoubalíček: posilování rozpočtového dohledu v eurozóněEvropský parlament v současné době projednává tzv. dvoubalíček, dva návrhy, které mají za cíl zvýšit finanční kázeň v eurozóně. Dva zpravodajové navrhují doplnit dvoubalíček tak, aby se kontrolní pravomoci Komise dostaly pod přísnější dohled a aby bylo možno členům eurozóny poskytnout právní ochranu jako při úpadku.
Delegace posilují vnější vztahy Evropského parlamentuMinulý týden se někteří poslanci Evropského parlamentu vydali za svými kolegy z národních parlamentů do Černé Hory a na Island, aby s nimi projednali vyhlídky jejich zemí na vstup do EU. Další poslanci jednají v Baku v rámci Parlamentního shromáždění Euronest se svými kolegy z Ázerbájdžánu, Arménie, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny.
Zelené podoby programu Evropského parlamentuZelená, ekologická, udržitelná... Každý dává přednost jinému označení, ale politiky přátelské k životnímu prostředí jsou v Evropském parlamentu skloňovány ve všech pádech. Zelenější zemědělská politika, ekologičtější letectví, nízkouhlíkové hospodářství – to všechno a ještě víc bylo nedávno na parlamentním programu.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 2. – 8. dubna 2011Objem maloobchodního podeje v únoru 2012 v porovnání s předchozím měsícem klesl o 0,1 % v eurozóně a o 0,4 % v EU27. Ceny průmyslové výroby v únoru 2012 v porovnání s předchozím měsícem vzrostly o 0,6 % v eurozóně a o 0,8 % v EU27. Míra nezaměstnanosti v únoru 2012 činila 10,2 % v EU27 a 10,8 % v eurozóně.
 Očekávané události
Program evropský institucí na tento týdenV tradičně klidnějším povelikonočním týdnu proběhne v Evropském hospodářském a sociálním výboru veřejné slyšení o novém vývoji v letecké dopravě. Dánské předsednictví pořádá konferenci o větrné elergii a Evropská komise summit o udržitelné energetice pro všechny. V Evropském parlamentu zasednou výbory.
 Kalendář
Datum: 11. dubna 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 11. dubna 2012
Místo: CEVRO Institut, Jungmannova 17, Praha 1
Datum: 12. dubna 2012
Místo: Opletalova 26, Praha 1
Datum: 16. dubna 2012
Místo: Praha, kino Světozor
Datum: 16. dubna 2012
Místo: Praha, kino Světozor
Datum: 16. dubna 2012
Místo: Praha, kino Lucerna
Datum: 18. dubna 2012
Místo: Praha, kino Lucerna
Datum: 18. dubna 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz