Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Jaké jsou cíle Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity? (Odpověď najdete níže)
 
Evropské unii se za posledních dvacet let podařilo výrazně zlepšit koordinaci členských států při poskytování humanitární pomoci. Díky jejich společnému úsilí se pomoc k obětem konfliktů a přírodních katastrof dostává mnohem rychleji. Od svého vzniku v roce 1992 pomohl úřad ECHO obětem mnoha humanitárních krizí, ať už se jednalo o uprchlíky z bývalé Jugoslávie, oběti zemětřesení v Peru, záplav v Bangladéši či hladomoru v Somálsku. Byl založen v reakci na situaci v roce 1991, kdy došlo hned k několika dalekosáhlým humanitárním krizím po sobě. Tehdy se ukázalo, že Unie není v této oblasti dostatečně flexibilní. Úřad dostal proto za úkol úsilí členských států koordinovat, aby v takovýchto situacích mohly postupovat společně a tudíž i efektivněji.
 
 Evropská komise
Výchova k podnikání je na vzestupuPodpoře vzdělávání v podnikání se ve většině evropských zemí dostává stále větší pozornosti. Konkrétní strategie na podporu podnikatelského vzdělávání zavedlo osm zemí a třináct je jím zabývá zprostředkovaně.
Pokyny, které mají omezit zakrývání půdyZakrývání půdy, tj. pokrytí země nepropustným materiálem, je jednou z hlavních příčin degradace půdy v EU. Často postihuje úrodnou zemědělskou půdu, ohrožuje biologickou rozmanitost, zvyšuje riziko povodní i sucha.
Pravidla pro síť inteligentních zařízení„Internet věcí“ je fenoménem budoucnosti, v níž jsou předměty denní potřeby jako telefony, automobily, domácí spotřebiče, oděvy a dokonce i potraviny pomocí inteligentních čipů bezdrátově připojeny k internetu a umějí shromažďovat a sdílet data.
Cena „Evropské zelené město“Bristol, Kodaň a Frankfurt postupují do finále soutěže o titul Evropské zelené město pro rok 2014. Vybrány byly z 18 měst, která se o cenu ucházela. Finalisty navrhla nezávislá skupina odborníků, která hodnotila 12 různých oblastí.
 
 Evropský parlament
Týden v EP: příprava na plenární zasedání, tajní vězni CIAPo velikonoční přestávce se práce Evropského parlamentu opět rozbíhá naplno. Poslanci se sešli v rámci svých politických skupin, aby se připravili na plenární zasedání příští týden. Sešlo se i několik Parlamentních výborů, aby vedle údajného tajného pobytu vězňů CIA v Evropě projednali třeba i nová kapitálová pravidla pro banky.
Spolupředseda Euronestu: v Baku jsme dosáhli pokrokuÁzerbájdžánské hlavní město Baku hostilo 2.–4. dubna druhé běžné plenární zasedání Euronestu - fóra, na kterém se společně scházejí poslanci Evropského parlamentu a členové parlamentů východních partnerů EU. O své dojmy podělil spolupředseda shromáždění, bulharský poslanec EP Kristian Vigenin.
Volnému pohybu stále leží v cestě překážkyJedním z největších úspěchů EU a zároveň jedním z práv občana EU je volný pohyb osob. Podle rumunské liberálky Adiny-Ioany Vălean, zpravodajky Parlamentu o občanství EU v roce 2010, zůstává volnému pohybu v cestě stále ještě mnoho překážek. Cesty k jejich překonání jsou navrženy ve zprávě přijaté poslanci 29. března.
Má boj proti terorismu přednost před dodržováním lidských práv?Existují důkazy, že CIA na území některých členských zemí EU tajně zadržovala podezřelé z terorismu. Evropský parlament se domnívá, že země, kterých se to týká, by měly nést odpovědnost, ale jeho snaze o vyšetření těchto obvinění prý brání vlády EU a USA. 12. dubna k tomu proběhlo zvláštní slyšení.
Naše nová RSS služba Evropského parlamentuChcete vědět, co se kde v Parlamentu šustne, v reálném čase? Nechcete si nechat ujít žádnou novou zprávu některého z výborů? Chcete podrobně sledovat činnost některého z poslanců? Náš nový, podstatně vylepšený RSS kanál vám od teď umožňuje přesně si určit, co chcete sledovat.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenDánské předsednictví pořádá konferenci o větrné energetice a Komise summit o udržitelné energetice pro všechny. Přijme přísnější pravidla pro zpracování statistik, schválí sdělení o růstu a pracovních příležitostech pro Řecko a balíček o podpoře zaměstnanosti a uspořádá konferenci o místním zemědělství a krátkých řetězcích dodávek potravin.
 
 Kalendář
Datum: 18. dubna 2012
Místo: Praha, kino Lucerna
Datum: 18. dubna 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 25. dubna 2012
Místo: Veselí nad Moravou, kino Morava
Datum: 25. dubna 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 27. dubna 2012
Místo: Praha, kino Junior
Datum: 29. dubna 2012
Místo: Ostrava, kino Art
Datum: 2. května 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz