Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Co je Schumanova deklarace? (Odpověď najdete níže)
 
Den Evropy připomíná úspěchy, kterých EU dosáhla – nic menšího než trvalý mír, hospodářskou spolupráci a cestování bez hraničních kontrol. Chystané akce osloví všechny věkové kategorie a občané se tak budou moci o Unii leccos dozvědět. 9. května požádal francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman Francii, Německo a další evropské země, aby vytvořily společný trh pro obchod s uhlím a ocelí. Jednalo se o první krok k vytvoření nadnárodního celku. Postupně přistoupilo 27 zemí, které sdílejí principy svobody a právního státu. Výročí Schumanovy deklarace bylo později ustanoveno jako Den Evropy.
 
 Evropská komise
Větší bezpečnost a lepší obsah na internetuKomise vypracovala plán, jehož cílem je poskytnout dětem digitální dovednosti a nástroje potřebné pro to, aby mohly bez obav využívat všechny výhody, které jim nabízí digitální svět. Smyslem je vytvořit trh pro nový obsah internetu určený dětem.
4. ročník novinářské ceny EU v oblasti zdravíEvropský komisař pro zdraví a spotřebitele John Dalli vyhlásil čtvrtý ročník novinářské ceny v oblasti zdraví. Soutěžní články by se měly zaměřit na témata: kampaň Evropa pro pacienty, aktivní a zdravé stárnutí a zvláštní téma jak přestat kouřit.
 
 Rada
Prohlášení Catherine Ashtonové u příležitosti Světového dne svobody tiskuSvoboda projevu, jež je zakotvena ve Všeobecné deklaraci lidských práv, nepřipouští, aby někdo trpěl újmu pro své přesvědčení, a zahrnuje právo vyhledávat, přijímat a rozšiřovat informace a myšlenky jakýmikoli prostředky a bez ohledu na hranice. Cenzura a pronásledování vydavatelů, spisovatelů, novinářů a blogerů jsou nepřijatelné.
Veřejná debata o správě eurozónyNa letošním Dni otevřených dveří, konaném v sobotu 12. května v budově Justus Lipsius, v níž zasedá Evropská rada a Rada, se vůbec poprvé naskytne mimořádná příležitost k účasti na veřejné diskuzi o „správě eurozóny“. Návštěvníci, kteří se jí chtějí zúčastnit, se musí předem zaregistrovat.
 Evropský parlament
Sonia Alfano: Proti mafii je normální právo bezmocnéItalská liberální demokratka Sonia Alfano je předsedkyní nedávno ustanoveného zvláštního výboru pro boj proti organizovanému zločinu. Její zkušenosti ji pro takovou roli přímo předurčují. Pochází ze Sicílie a proti organizovanému zločinu bojuje aktivně už od roku 1993, kdy mafie zavraždila jejího otce.
Tvůrčí Evropa: nový program na podporu kultury s výhradamiEvropská komise chce zvýšit počet evropských filmů promítaných v evropských kinech i jinak podpořit evropskou kulturu. Pomoci má nový zastřešující program na podporu kulturního a tvůrčího průmyslu Tvůrčí Evropa. 26. dubna program projednali na veřejném slyšení členové parlamentního Výboru pro kulturu a vzdělávání.
Cenou evropského občana odměňuje Parlament výjimečné EvropanyV roce 2008 založil Evropský parlament Cenu evropského občana, kterou každoročně uděluje evropským občanům za jejich mimořádné úspěchy. Letos poslanci navrhli na cenu 61 kandidátů z 19 členských zemí. Ty zkoumaly národní poroty v členských zemích a z jejich výběru potvrdí porota v Bruselu vedená předsedou Parlamentu v červnu až 50 vítězů.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 30. dubna – 6. května 2012Objem maloobchodního prodeje v eurozóně v březnu v porovnání s předchozím měsícem vzrostl o 0,3 %, v EU27 o 0,7 %. Náklady na průmyslovou výrobu vzrostly v eurozóně o 0,5 %, v EU27 o 0,6 %. Míra nezaměstnanosti v březnu dosáhla 10,9 % v eurozóně a 10,2 % v EU27. Míra inflace se v eurozóně odhaduje na 2,6 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise pořádá Týden eHealth 2012, kulatý stůl k jednání o klimatu v Durhamu, představí zprávu o bezpečnosti produktů, zveřejní návrh na modernizaci veřejné podpory a uspořádá fórum o systémech řízení ochrany životního prostředí. Rada pořádá konferenci k 25. výročí programu Erasmus a europoslanci zasednou na bruselském plénu.
 Kalendář
Datum: 9. – 17. května 2012
Místo: Praha
Datum: 9. května 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 10. května 2012
Místo: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6
Datum: 10. května 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 10. května 2012
Místo: Rakouské kulturní fórum v Praze, Jungmannova nám. 18, Praha 1
Datum: 12. května 2012
Místo: park Kampa, Praha
Datum: 13. května 2012
Místo: Staroměstké náměstí, Praha
Datum: 14. května 2012
Místo: Rakouské kulturní fórum v Praze, Jungmannova nám. 18, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz