Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Jak se jmenuje modré vědro z kampaně Generation Awake? (Odpověď najdete níže)
 
Představitelé států skupiny G8 se shodli na tom, že dosáhnout hospodářského oživení a zvýšení zaměstnanosti je možné sledováním dvou linií: zajištěním stability a podporou růstu. Vrcholná schůzka se konala ve dnech 18. a 19. května v americkém Camp Davidu. Představitelé osmi největších ekonomik světa se během velmi otevřených diskuzí v  Camp Davidu dohodli, že zotavení ekonomiky a obnovení důvěry podpoří nejen tím, že dají do pořádku stav veřejných financí, ale také přijetím opatření na stimulaci růstu. Rovněž vyjádřili své přesvědčení, že silná a soudržná eurozóna je pro celosvětovou stabilitu a hospodářské oživení velmi důležitá. Ocenili úsilí Evropské unie o obnovení růstu a vyslovili se pro setrvání Řecka v eurozóně za podmínky, že bude plnit své závazky. Unii na summitu reprezentovali předseda Komise José Manuel Barroso a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.
 
 Evropská komise
Většina vody ke koupání je v EU čistáDobrá zpráva pro ty, kteří chtějí strávit letošní letní dovolenou u vody v Evropě: 92,1 % vod ke koupání v EU již podle Evropské agentury pro životní prostředí splňuje minimální normy pro kvalitu vody stanovené směrnicí o vodách ke koupání.
Komise vyzývá členské státy k integraci RomůEvropská komise přijala zprávu, ve které vyzvala členské státy EU, aby uskutečnily své vnitrostátní strategie ke zlepšení ekonomické a sociální integrace 10–12 milionů evropských Romů, vypracované v reakci na Rámec EU.
Zelený týden o voděPod heslem „Jak zajistit dostatek vody – každá kapka se počítá“ proběhla v Bruselu zahájena největší evropská konference o životním prostředí. Letos byla konference s názvem Zelený týden věnována vodě, diskutovalo na ní 3 000 účastníků.
Nový evropský program pro spotřebiteleSpotřebitelské výdaje, které představují 56 % HDP EU, odráží obrovský potenciál spotřebitelů pro stimulaci evropského hospodářství. Pouze sebevědomí spotřebitelé mohou plně těžit z potenciálu jednotného trhu a posílit inovace a růst.
Naučte se lépe hospodařit s vodouEvropská komise jako součást kampaně „Generation Awake!“ zveřejnila na internetu nový videoklip o nebezpečí neudržitelného hospodaření s vodou. Videoklip je umístěn na internetových stránkách kampaně Generation Awake.
Životní prostředí: 20 let zvýšené ochrany přírody v EUEvropa si připomněla 20 let od přijetí dvou klíčových nástrojů na ochranu a udržitelné využívání přírody v EU: směrnice o přírodních stanovištích a přírodní stanoviště v Evropě, a programu EU pro životní prostředí s názvem LIFE.
Pilotní projekt „Tvoje první práce přes EURES“Evropská komise zahájila pilotní projekt s cílem pomoci mladým lidem najít zaměstnání v jiné zemi EU. Ve své počáteční fázi se projekt „Tvoje první práce přes EURES“ zaměří na zlepšení přeshraniční mobility 5 000 lidí.
EU napadla argentinská omezení dovozuEU napadla u Světové obchodní organizace omezení dovozu, jež uplatnila Argentina. EU požaduje, aby byly s Argentinou zahájeny konzultace ve snaze dosáhnout odstranění opatření, jež reálně negativně postihují obchod a investice EU.
 Evropský parlament
Evropský parlament požaduje nové partnerství mezi EU a ČínouRychlý hospodářský růst Číny a překážky, kterým čelí evropské společnosti při snaze vstoupit na čínský trh, vedly ke ztrojnásobení obchodního deficitu EU s Čínou během posledních deseti let. Přišel čas nového způsobu spolupráce na základě recipročních pravidel a transparentnosti v obchodních vztazích.
Poslanci odsuzují politicky selektivní spravedlnost na UkrajiněPokud chce mít Ukrajina evropské vyhlídky, musí dodržovat zásady právního státu a demokracie, potvrdili poslanci v úterní debatě o situaci na Ukrajině ve spojitosti s případem věznění bývalé premiérky Julie Tymošenkové. V debatě se ale projevily rozdílné názory na bojkot ukrajinské části fotbalového mistrovství Evropy.
"Chytrá" fiskální konsolidace je klíčem k silnějšímu růstuPotřeba kombinovat současná úsporná opatření s opatřeními zaměřenými na růst bez toho, aby se zapomnělo na naléhavou potřebu fiskální konsolidace. To byla hlavní myšlenka většiny řečníků v plenární debatě Evropského parlamentu před neformálním summitem EU o investicích, růstu a zaměstnanosti.
Rozdíly v odměňování žen a mužů: čas přejít od legislativy k praxi"Jak je možné, že 50 let po zavedení legislativy o stejném odměňování máme v EU stále 16-17% rozdíl mezi platy žen a mužů?", ptá se zpravodajka Evropského parlamentu, slovenská poslankyně ze skupiny Evropské lidové strany Edit Bauer, která vypracovala zprávu o uplatňování zásady stejného odměňování žen a mužů.
Daň z finančních transakcí stabilizuje finanční systémy, omezí spekulaceJak může finanční sektor přispět spravedlivým dílem k řešení krize, na jejímž vzniku má velký podíl? Řecká socialistka Anni Podimata ve své zprávě tvrdí, že zavedením daně z finančních transakcí se podaří vymýtit rizikové chování bank a zároveň doplnit do státních kas tolik potřebné finanční prostředky.
Evropský parlament chce zpřísnit ochranu tuňáka obecnéhoProjí se milovníci sushi k úplné likvidaci tuňáka? Parlament se tomu snaží zabránit. Jednal o opatřeních, jako je další snížení rybolovných kvót a posílení kontroly nad lovem tuňáka ve východním Atlantiku a Středozemním moři. Některé zprávy totiž ukazují, že nelegální úlovek přesahuje polovinu celkového množství tuňáka ve vodách EU.
Evropský parlament bude jednat o posilování práv zranitelných spotřebitelůKaždý spotřebitel se může během svého života ocitnout ve zranitelném postavení. Současná pravidla na ochranu spotřebitelů jsou nedostatečná a je potřeba lepší strategie k jejich posílení. Podle zpravodajky právo EU zatím řeší problematiku zranitelných spotřebitelů případ od případu, zatímco by byl potřeba systematičtější přístup.
 Evropský účetní dvůr
Zvláštní zpráva: Podpora EU pro turecké společenství na KypruÚčetní dvůr posuzoval, zda Komise řídí finanční podporu EU pro turecké společenství na Kypru v severní části Kypru účelně. EÚD konkrétně zkoumal, zda Komise vypracovala program pomoci, který odráží cíle nástroje, zda byly zavedeny vhodné prováděcí mechanismy a zda jednotlivé projekty přinášejí zamýšlené výsledky.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 21. – 27. května 2012V druhé polovině roku 2011 vzrostly domácnostem v porovnání s předchozím rokem ceny elektřiny o 6,3 % a ceny plynu o 12,6 %. Další zvýšení sazeb DPH ve státech EU v roce 2012. Výkon stavebnictví v březnu 2012 vzrostl v porovnání s předchozím měsícem o 12,4 % v urozóně a o 11,8 % v EU27.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise představí doporučení týkající se hospodářské politiky. Zveřejní návrh změn databáze EURODAC pro zavedení společného azylového systému. Proběhne Ekonomické fórum. Komise uspořádá setkání se státy Afriky a Karibiku, předá ceny za rozvoj evropského kulturního dědictví a představí výroční zprávu o imigraci a azylu.
 Kalendář
Datum: 9. – 31. května 2012
Místo:
Datum: 30. května 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 31. května 2012
Místo: IES FSV UK, Opletalova 26, Praha 1
Datum: 6. června 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 13. června 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 14. června 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 20. června 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz