Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Kdo je Nguyen Nhu Viet Anh? (Odpověď najdete níže)
 
Skoro ve všech přímořských i vnitrozemských letoviscích v Evropě je voda dostatečně čistá na to, aby se v ní dalo koupat. Její kvalita se oproti loňsku obecně zlepšila. Výsledky každoroční zprávy o kvalitě vod ke koupání, kterou zpracovává Evropská agentura pro životní prostředí, se opírají o analýzu vzorků odebíraných pravidelně na více než 22 000 místech ke koupání u moře i ve vnitrozemí Evropy.
 
 Evropská komise
Smartphone a vaše práva při letním cestováníCestující, kteří zůstali na letišti nebo postrádají svá zavazadla, mohou nyní využít aplikaci pro smartphone, díky níž si okamžitě a na místě ověří svá práva. Komise podpořila novou aplikaci pro smartphony.
Zlepšení ochrany spotřebitelů ve finančních službáchFinanční krize se stala krizí důvěry spotřebitelů. Nedostatek transparentnosti, nízké povědomí o rizicích a špatné řešení střetu zájmů znamenalo, že spotřebitelům v celé EU byly prodávány nevhodné investiční a pojistné produkty.
EU nastínila svoji politiku ohledně ArktidyEvropská komise a vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku dnes vymezily cestu ke konstruktivní angažovanosti EU v Arktidě. Tato oblast je zásadní součástí životního prostředí na Zemi.
SuperAlp! 6: Udržitelné putování AlpamiPutování Alpami po trase dlouhé 1500 km, jehož cílem je upozornit na místa spojená s projekty LIFE financovanými z prostředků EU a na jedinečné rysy horského srdce Evropy, začíná ve Slovinsku a končí ve Francii.
Zelená pro dočasně bezplatné povolenkyKomise schválila žádosti Bulharska, ČR a Rumunska týkající se dalšího bezplatného přidělování povolenek v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS) jejich odvětvím energetiky na období po roce 2012.
Učňovská příprava a odborná praxe se musí zlepšitDramaticky vysoká míra nezaměstnanosti mladých lidí v Evropě vyžaduje, aby členské státy přijaly okamžitá opatření. Jednou z priorit je zajistit plynulý přechod mladých lidí ze školy do zaměstnání, včetně řemeslníků.
 Evropská rada
Projev předsedy Hermana Van Rompuye v Evropském parlamentuMinulý týden jsme se na zasedání Evropské rady věnovali krátkodobým opatřením, jež mají stabilizovat trhy, střednědobým opatřením ke stimulaci růstu a současně také dlouhodobější vizi zaměřené na to, jak dále postupovat v posilování hospodářské a měnové unie. Jednání to byla chvílemi obtížná, ale nakonec plodná.
 Rada
Smlouvy EU jsou již k dispozici i v podobě elektronických knihS digitálními knihami se setkáváme stále častěji – lidé je čtou v autobusech, vlacích, na letištích… Od této chvíle vám jakékoli zařízení podporující formát EPUB umožní mít neustále s sebou i smlouvy EU. Digitální formát usnadní život mnoha uživatelům těchto odborných právnických publikací.
 Evropský parlament
Parlament požaduje přístup k základním bankovním službám pro všechnyZhruba 30 milionů dospělých obyvatel EU nemá bankovní účet. Jsou to bezdomovci, studenti na výměnném pobytu, lidé s nízkými nebo nepravidelnými příjmy. Evropský parlament ve svém usnesení říká, že přístup k základním bankovním službám by měl mít každý, a vyzývá Komisi ke zpracování legislativy.
Komise by měla aktivněji obhajovat volný pohyb, požadují poslanciNěmecké kontroly českých autobusů a mobilní kontroly na nizozemsko-belgických hranicích budí v poslancích Evropského parlamentu obavy z nelegálních hraničních kontrol uvnitř schengenského prostoru. 4. července tuto otázku poslanci projednali se zástupci Evropské komise a Rady a shodli se na kritickém stanovisku.
Parlament prosazuje přísnější kontroly životních podmínek zvířatTlak na členské země Evropské unie, aby uplatňovaly pravidla týkající se dobrých životních podmínek zvířat, je nedostatečný, myslí si švédská poslankyně za liberály Marit Paulsenová. Problém by mohlo vyřešit přísnější sledování uplatňování pravidel a jasné poukazování na provinilce.
EP Newshub vám umožní sledovat politické dění v reálném časeNový přírůstek v online rodině Evropského parlamentu – EP Newshub – přináší na jednom místě stále čerstvé zprávy, tvíty, blogy, videa a další novinky 754 poslankyň a poslanců, 7 politických skupin, předsedy Parlamentu, i instituce samotné. Jak EP Newshub funguje a co se s ním dá všechno dělat?
Poslanci vítají výsledky summitu EU, varují ale, že čas běžíPakt pro růst a zaměstnanost, který vyčlení 120 miliard eur na podporu růstu v EU, společný dozor nad evropskými bankami a možnost jejich přímé rekapitalizace: většina poslanců si myslí, že výsledky Evropské rady z 28.–29. června jsou dlouho očekávaným krokem správným směrem.
Evropský parlament odmítl dohodu ACTAObchodní dohoda proti padělání (ACTA) byla odmítnuta Evropským parlamentem a nemůže tak v EU vstoupit v platnost. Parlament poprvé využil pravomoci odmítnout mezinárodní obchodní dohodu, kterou získal Lisabonskou smlouvou. 478 poslanců bylo proti dohodě, 39 pro a 165 se zdrželo hlasování.
eCall od roku 2015 ve všech nových typech autOd roku 2015 by měly všechny nové typy osobních automobilů prodávané v EU umět v případě vážné nehody samy zavolat záchrannou službu. Předtím musí členské státy a operátoři mobilních sítí zmodernizovat infrastrukturu, aby byla schopna vyřizovat volání eCall a předávat ho záchranným službám.
Celníci dostanou lepší nástroje k prosazování práv duševního vlastnictvíPirátské a padělané produkty způsobí každoročně evropským podnikům škodu 250 miliard eur. Některé tyto výrobky mohou také ohrožovat zdraví a bezpečnost spotřebitelů. Jedním ze způsobů, jak chránit trhy EU i spotřebitele, je prostě zabránit tomu, aby se padělané výrobky do EU vůbec dostaly.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 2. – 8. července 2012Míra nezaměstnanosti v eurozóně je 11,1 % v EU27 10,3 %. Regionální míry nezaměstnanosti jsou v rozmezí od 2,5 % v Salzbursku a Tyrolsku po 30,4 % v Andalusii (z ČR nejvíce s 9,5 % region Severozápad). Objem maloobchodního prodeje vzrostl o 0,6 % v eurozóně i EU27. Průmyslová výroba zlevnila o 0,5 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenPředseda Evropské komise je na návštěvě Středního východu. V závěru 7. rámcového programu vědy a výzkumu EU unvestuje 8 mld. eur do výzkumných a inovativních projektů. V Bruselu se uskuteční konference o "chytrých" městech a obcích a rozvoji SZP do roku 2020. Komise zveřejní návrh úpravy řízení kolektivních práv.
 Kalendář
Datum: 9. května – 9. září 2012
Místo:
Datum: 14. května – 31. července 2012
Místo: Evropský dům, Praha 1, Jungmannova 24
Datum: 23. května – 2. září 2012
Místo: Europe Direct Pardubice
Datum: 1. – 30. července 2012
Místo: Europe Direct Nový Jičín
Datum: 18. srpna 2012
Místo: Europe Direct Pardubice
 

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz