Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Kdo se obvykle účastní Bruselského ekonomického fóra? (Odpověď najdete níže)
 
Evropská komise schválila přidělení finančních prostředků na 202 nových projektů v rámci programu LIFE+, fondu Evropské unie pro životní prostředí. Projekty zahrnují opatření týkající se ochrany přírody, environmentální politiky, změny klimatu a informací o otázkách životního prostředí. Celkové náklady představují 516,5 milionu eur, z nichž 268,4 milionu uhradí Evropská unie.
 
 Evropská komise
Lepší pravidla pro hodnocení léčivých přípravkůNávrh Komise podpoří klinický výzkum v Evropě tím, že zjednoduší pravidla pro provádění klinických hodnocení. Klinické hodnocení je testování léčivých přípravků na lidech a poskytuje pacientům přístup k nejnovějším léčebným metodám.
Za jednotný trh ve výzkumu a inovacíchKomise stanovila konkrétní kroky v zájmu vybudování Evropského výzkumného prostoru, jednotného trhu ve výzkumu a inovacích v Evropě. Cílem je umožnit výzkumným pracovníkům snadnější pohyb a efektivní spolupráci.
Biocidní přípravky budou bezpečnějšíV platnost vstoupila nová pravidla pro biocidní přípravky, která výrazně posílí ochranu lidského zdraví a životního prostředí. Biocidní přípravky jsou potřebné pro regulaci organismů, které jsou škodlivé pro zdraví člověka a zvířat nebo ničí materiály.
Opatření pro lepší ochranu hlubinných populacíKomise navrhla nová opatření k regulaci rybolovu hlubinných druhů v severovýchodním Atlantiku. Hlubinné ekosystémy a druhy, které v nich žijí, jsou obzvláště citlivé na lidskou činnost. Cílem je zajistit, aby hlubinné druhy nebyly ohroženy.
Rumunsko musí zavést urychlená opatřeníRumunsko musí zajistit respektování právního státu a nezávislost soudnictví, pokud chce získat zpět důvěru svých partnerů v EU, uvádí zpráva, kterou přijala Evropská komise v rámci mechanismu spolupráce a ověřování.
Bulharsko musí prohloubit reformyKomise schválila zprávu o pokroku, jehož Bulharsko dosáhlo v rámci mechanismu spolupráce a ověřování. Zpráva hodnotí pětileté období od vstupu Bulharska do EU v roce 2007 a obsahuje hodnocení pokroku při reformování soudnictví.
Přejeme bezpečnou cestuLetos si dovolenou v jiné zemi Evropské unie naplánovalo 130 milionů Evropanů. Asi tři čtvrtiny z nich se do cíle své cesty dopraví automobilem nebo motocyklem. Někteří se zcela nevyhnutelně stanou účastníky dopravní nehody.
Méně případů podezření z podvoduPočet podvodů s dopadem na rozpočet EU v roce 2011 poklesl o 35 %, uvádí se ve výroční zprávě Komise o ochraně finančních zájmů EU. V oblasti politiky soudržnosti bylo oproti roku 2010 zjištěno o 41 % méně případů podezření z podvodu.
Kde budou Evropská hlavní města kultury?Evropská komise přijala návrh na pokračování iniciativy Evropská hlavní města kultury. Stávající program je platný do roku 2019 a nový návrh obsahuje pořadí, v jakém budou země jmenovat města, která budou užívat titul až do rkoku 2033.
Kontroly EU zajišťují bezpečnost potravinZe zprávy Evropské komise vyplývá, že díky systému včasné výměny informací pro potraviny a krmiva Evropské unie (RASFF) byla odvrácena nebo zmírněna mnohá rizika pro bezpečnost potravin a že kontroly zajišťují bezpečnost potravin.
 Rada
Rada projednává nařízení o jednotné společné organizaci trhůV Bruselu se setkali ministři zemědělství EU za účelem politické rozpravy o návrhu nařízení, jehož cílem je stanovení společné organizace trhů se zemědělskými produkty. Rovněž se pro ně používá název „nařízení o jednotné společné organizaci trhů“. Jedná se o jeden ze čtyř hlavních dokumentů, které jsou projednávány v rámci reformy SZP.
 Evropský parlament
Poslanci si vzali pod drobnohled práva cestujícíchPrázdniny jsou v plném proudu. Miliony Evropanů cestují po EU i mimo ni, a mnoho z nich si k dopravě vybralo letadla, vlaky, autobusy nebo lodě. A jako cestující v hromadných dopravních prostředcích mají svá práva. Jenže o nich často moc nevědí, a dopravci se někdy nehrnou do toho, aby je dodržovali.
Na čem pracoval Evropský parlament v první polovině roku 2012 ?V první polovině roku přitáhlo největší pozornost odmítnutí kontroverzní obchodní dohody proti padělatelství ACTA a projednávání ambiciózních návrhů, jak vrátit evropskou ekonomiku do správných kolejí. Poslanci hlasovali o přísnějších pravidlech pro rozpočtové deficity a zavedení daně z finančních transakcí.
Prázdniny na cestách? 5 věcí, na které byste neměli zapomenout.K létu patří cestování, a hodně Evropanů si ho opravdu užívá. Jenže, jak praví přísloví, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, a může se stát, že ne všechno běží podle plánu. Co když se stanete účastníky nehody, váš let bude zrušen, nebo ztratíte pas? EU přijala pravidla, kterými se snaží cestovatelům život ulehčit.
 Eurostat
Zprávy EurostatuRoční míra inflace v eurozóně zůstává na 2,4 %, v EU vzrostla na 2,6 %. Mezinárodní obchod eurozóny vykázal v květnu přebytek 6.9 mld. eur. V eurozóně vzrostla produktivita stavebnictví (o 0,1 %). Schodek běžného účtu EU27 je 4,1 mld. eur, kdežto obchod se službami vykazuje přebytek 31,1 mld. eur.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise podepisuje smlouvu o spolupráci s Angolou. Sejde se Rada přidružení EU – Izrael a Rada stabilizace a přidružení EU – Makedonie. Komise zveřejní aktualizovaný návrh týkající se zneužívání jednotného trhu. Budou vyhlášeny ceny pro novináře působící ve zdravotnictví a komisař Almunia uspořádá tiskovou konferenci.
 Kalendář
Datum: 9. května – 9. září 2012
Místo:
Datum: 14. května – 31. července 2012
Místo: Evropský dům, Praha 1, Jungmannova 24
Datum: 23. května – 2. září 2012
Místo: Europe Direct Pardubice
Datum: 1. – 30. července 2012
Místo: Europe Direct Nový Jičín
Datum: 18. srpna 2012
Místo: Europe Direct Pardubice
Datum: 30. srpna 2012
Místo: Europe Direct Olomouc

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz