Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Co je Parlamentarium? (Odpověď najdete níže)
 
Před pouhými třemi týdny jsme se jsme se na zasedání Evropské rady dohodli, že budeme nadále dělat vše nutné k tomu, abychom Evropu vrátili zpět na cestu k inteligentnímu a udržitelnému růstu podporujícímu začlenění. Všechny hlavy států a vlád podepsaly Pakt pro růst a zaměstnanost, který zahrnuje velmi specifické závazky týkající se financování hospodářství, mimo jiné využitím zbývajících prostředků strukturálních fondů pro stávající období. V této složité době to představuje správný signál pro naše občany. Obracím se na Vás, protože jsem znepokojen tím, že už jednání o rozpočtu na rok 2013 poselství naší poslední dohody ohrožují. Nejsou totiž dány k dispozici dostatečné prostředky k tomu, aby Evropská unie mohla v dohodnuté výši hradit podporu pro řadu projektů podporujících růst...
 Evropská komise
Změna harmonogramu obchodování s emisemiV polovině dubna 2012 iniciovala Evropská komise přezkum harmonogramu dražeb v systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) a nyní přichází s návrhem rozhodnutí, které má upřesnit ustanovení směrnice o systému ETS.
Padělky zadržené na hranicíchV roce 2011 zadržely celní orgány EU téměř 115 milionů výrobků podezřelých z porušení práv duševního vlastnictví (PDV), v roce 2010 to bylo 103 milionů. Hodnota zadrženého zboží dosahuje téměř 1,3 miliardy eur.
Pravidelný Eurobarometr na jaro 2012V průzkumu Eurobarometr na jaro 2012 vyjádřili Evropané širokou podporu iniciativám pro růst, stabilitu a zvyšování počtu pracovních příležitostí, které navrhla EU. Veřejnost považuje za nejdůležitější modernizaci trhu práce.
Dědická řízení s mezinárodním prvkemNová pravidla EU, která usnadňují právně problematická vypořádání dědictví v případech úmrtí člena rodiny s majetkem v jiné zemi EU se stávají právním předpisem EU, členské státy je musí začlenit do své legislativy do tří let.
Skandál se sazbou LiborV souvislosti s nedávným skandálem ohledně sazby LIBOR se objevily vážné obavy týkající se nepravdivých hlášení bank o odhadovaných mezibankovních úrokových sazbách. Jakákoli manipulace s nimi může mít závažný dopad na integritu trhu.
4. Evropský den bezpečnosti silničního provozuSilniční nehody jsou stále nejčastější příčinou úmrtí a zdravotního postižení mladých lidí. V roce 2010 se 19 % úmrtí na silnicích v EU týkalo mladých lidí ve věku 18 až 25 let (i když tato skupina tvoří jen 10 % celkové populace).
 Rada
Víceletý finanční rámec: Rada pro obecné záležitosti se zabývá budoucnostíVíceletý finanční rámec opět patřil mezi nejdůležitější témata na pořadu jednání Rady pro obecné záležitosti dne 24. července 2012. Komise předložila ministrům aktualizovaný návrh a kyperské předsednictví je informovalo o pracovním harmonogramu na druhé pololetí roku 2012. Proběhla také dvoustranná jednání s členskými státy.
Přijetí postoje Rady k rozpočtu EU na rok 201324. července přijala Rada postoj k návrhu rozpočtu EU na rok 2013. Ministři se dohodli, že oproti rozpočtu na rok 2012 by nárůst u prostředků neměl být vyšší než 2,79 %. Vyjádřeno absolutními čísly, postoj Rady dosahuje výše 132,70 miliard eur v prostředcích na platby a 149,78 miliard eur v prostředcích na závazky.
EU zpřísnila sankce vůči SýriiMinistři zahraničních věcí EU 23. července 2012 rozhodli o zpřísnění omezujících opatření vůči syrskému režimu. Zbrojní embargo, které bylo zavedeno v loňském roce, bude posíleno: členské státy budou povinny kontrolovat letadla a lodě směřující do Sýrie, pokud budou mít oprávněné důvody domnívat se, že náklad obsahuje zbraně.
 Evropský parlament
Volá Londýn: olympiáda je tu19 dní budou sportovci z celého světa měřit své síly a schopnosti v rámci letních olympijských her v Londýně. Ale nejde tu jen o sport. Oddělit od sebe sport a politiku je někdy obtížné. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz říká, že starobylá tradice her by měla podporovat hledání mírových řešení světových konfliktů.
Co si vybrat k letnímu čtení? Inspirujte se doporučením poslanců.Léto a prázdniny nebo dovolené jsou čas jak stvořený pro trošku lenošení a relaxace s knihou. Předsedů politických skupin v Evropském parlamentu jsme se zeptali, co by čtenářům ke slunění na pláži nebo odpočinku v hotelu nebo na chatě či chalupě doporučili. Výběr se točí hodně kolem politologie a historie.
Obětem násilných trestných činů se dostane stejné podpory v celé EUZákladní práva a specifické potřeby obětí násilných trestných činů budou brzy v celé EU zajištěny na stejné minimální úrovni, bez ohledu na druh trestného činu. Výbor pro občanská práva a Výbor pro práva žen 10. července podpořily návrh směrnice posilující práva, podporu a ochranu obětí násilných činů.
Cíl letošního léta? ParlamentariumPlánujete v létě návštěvu Bruselu a zajímáte se o EU? Chcete se dozvědět, jak funguje Evropský parlament a jaká je práce poslanců? Jak jejich rozhodnutí ovlivňují náš každodenní život? Tak neváhejte a navštivte Parlamentarium – návštěvnické centrum Evropského parlamentu. doporučují ho i webové stránky Tripadvisor.
Kohezní politika: Poslanci brání zájmy zemí v hospodářských problémech11. a 12. července se členové parlamentního Výboru pro regionální rozvoj postavili proti návrhu Evropské komise, která chce pro čerpání prostředků z fondů soudržnosti zavést tzv. makroekonomickou podmíněnost. Návrh je součástí legislativního balíčku stanovujícího obecná pravidla fungování jednoho z hlavních investičních nástrojů EU.
 Evropský účetní dvůr
Opatření Evropské komise zaměřená na rozvoj zaměstnancůKomise svým zaměstnancům nabízí řadu možností rozvoje formou odborných školení, neformální výuky či změnou pracovního místa. Ačkoliv zaměstnanci Komise strávili v roce 2010 na školení v průměru 6,9 dní, školení nebylo zřetelně orientováno na cíle organizace. Účetní dvůr doporučuje opatření posílit prostředí výuky v Komisi.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 30. dubna – 6. května 2012V prvním čtvrtletí roku 2012 v porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2011 vzrostl vládní dluh eurozóny na 88,2 % HDP, zatímco v předcházejícím čtvrtletí byl 87,3 % HDP. V EU27 vzrostl podíl dluhu z 82,5 % na 83,4 %. Nejvyšší vládní dluh vykazovalo Řecko (132,4 %) a Itálie (123,3 %), nejnižší Estonsko (6,6 %).
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenEvropská komise svou strategii průmyslové politiky pro bezpečnostní průmysl a akční plán pro stavebnictví. Sejde se také Rada guvernérů předsedů Evropské centrální banky. Ostatní instituce už zahájily letní prázdniny. S dalším přehledem aktualit se proto budeme těšit opět na začátku září.
 Kalendář
Datum: 9. května – 9. září 2012
Místo:
 
Datum: 14. května – 31. července 2012
Místo: Evropský dům, Praha 1, Jungmannova 24
 
Datum: 23. května – 2. září 2012
Místo: Europe Direct Pardubice
Datum: 20. července – 15. srpna 2012
Místo: Obchodní centrum Arkády, Praha
Datum: 14. srpna 2012
Místo: Nám. Dr. E. Beneše 4/12, Liberec
Datum: 18. srpna 2012
Místo: Europe Direct Pardubice
Datum: 30. srpna 2012
Místo: Europe Direct Olomouc

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz