Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Víte, kdo se může zapojit do soutěže Navrhni projekt? (Odpověď najdete níže)
 
Jaká je současná situace a jak se Evropská unie dostane z hospodářské krize? To jsou pouze některé z mnoha otázek, kterými se bude předseda Evropské komise José Manuel Barroso zabývat ve svém projevu o stavu Unie, jenž přednese 12. září v 9 hodin před Evropským parlamentem ve Štrasburku. 19. září v 19 hodin bude předseda Barroso také odpovídat na otázky občanů ohledně stavu Unie v živém interview na Euronews, které bude přenášeno pomocí Google+ Hangout.
 
 Evropská komise
Řešení krize gramotnostiPodle odborné skupiny na vysoké úrovni je zapotřebí, aby Evropská unie zásadně změnila svůj přístup ke zvyšování úrovně gramotnosti, která přispívá ke zvyšování rizika chudoby a sociálního vyloučení u velkého počtu občanů EU.
Komise vyzývá k uznávání praxí nabytých dovednostíEvropská komise zahájila iniciativu na podporu uznávání dovedností a schopností získaných mimo školní a univerzitní oblast, a to jako součást své strategie pro vytváření pracovních míst a podporu růstu. Cílem je zajištění pracovních příležitostí.
Globalizační fond EU - práce pro 21 tísícPodle zprávy, kterou schválila Evropská komise, pomohl Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EFG) v roce 2011 najít nové zaměstnání více než 21 tisícům občanů, kteří přišli o práci v důsledku hospodářské krize a dopadů globalizace.
Inovace v bezdrátových technologiíchEvropská komise představila svůj plán na řešení exponenciálního růstu datového provozu v mobilních a bezdrátových sítích tím, že umožní bezdrátovým technologiím včetně širokopásmových sdílet rádiové spektrum.
Dny evropského dědictví – uvidíte, co je jindy skrytoOčekává se, že během následujícího měsíce bude mít více než 20 milionů lidí možnost zdarma navštívit tisíce ojediněle přístupných památek i jedinečných kulturních akcí v rámci Dnů evropského dědictví, které se konají každý rok v září.
Týden jednotného trhu se blížíRok 2012 přináší dvacáté výročí jednotného evropského trhu, který byl oficiálně zřízen 1. ledna 1993. Toto výročí je ideální příležitostí k zamyšlení nad výsledky jednotného trhu za dobu jeho existence a nad přetrvávajícími problémy.
 Evropský parlament
Poslanci upřednostňují bezplatné dárcovství tkání a buněkKmenové buňky jsou stále důležitější součástí léčby různých nemocí. Zpráva, kterou 10. září projedná plénum Evropského parlamentu, navrhuje způsoby, jak v EU zvýšit zásoby kmenových buněk a pupečníkové krve pomocí regulovaného bezplatného dárcovství. Naše infografika vám o kmenových buňkách prozradí víc.
Poslanci chtějí zlepšit odhalování potenciálně nebezpečných léčivDistilbène, Mediator, Isomeride... Tyto léky bývaly v Evropě legálně k dostání. Nyní ale panuje podezření, že měly vážné vedlejší účinky a zapříčinily stovky úmrtí. Podle parlamentní zpravodajky Lindy McAvan je třeba okamžitě přezkoumat monitoring léčiv v EU, tedy stávající pravidla o farmakovigilanci.
Eurobarometr: veřejnost vnímá EU pozitivnějiVeřejnost má na EU lepší názor než před 9 měsíci a pro velkou většinu je Evropský parlament institucí, která EU reprezentuje nejlépe. Vyplývá to z výsledků posledního průzkumu Eurobarometru. Respondenti se také domnívají, že nejlepším způsobem jak vyjádřit svůj názor napříč EU, je účast ve volbách do EP.
Propojení krizové pomoci a rozvojových programů může zajistit lepší výsledkyEvropská unie je největším světovým dárcem humanitární pomoci. Je ale tahle pomoc také dostatečně účinná? 3. září uspořádal parlamentní Výbor pro rozvoj veřejné slyšení s názvem „Propojení pomoci, obnovy a rozvoje: Směrem k účinnější pomoci“. Hlavním tématem bylo lepší provázání pomoci při mimořádných událostech.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 3. – 9. září 2012HDP eurozóny se v průběhu prvního čtvrtletí 2012 snížilo o 0,2 %, HDP EU27 kleslo za stejné období o 0,1 %; v porovnání se stejným obdobím předchozího roku pokles činil o 0,3 %, respektive 0,5 %. Objem maloobchodního prodeje v červenci 2012 v porovnání s předchozím měsícem klesl v eurozóně o 0,2 %, zatímco v EU27 zůstal stabilní.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenPředseda Evropské komise José Manuel Barroso 12. září přednese před poslanci Evropského parlamentu svou výroční zprávu o stavu Unie. Na Kypru se uskuteční konference o kultuře, vzdělání a mládeži a v Bruselu bude zveřejněna společná zpráva OECD a EU o úrovni školství v Evropě.
 Kalendář
Datum: 1. – 30. září 2012
Místo: Europe Direct Nový Jičín
Datum: 12. září 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 13. září 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 13. září 2012 19:00
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz