Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Co je předmětem soutěže k 50. výročí SZP? (Odpověď najdete níže)
 
Co znamená mnohojazyčnost? Schopnost hovořit a dorozumět se několika jazyky, strategie, podle níž má určitá organizace, společnost či instituce používat ve své interní a/nebo externí komunikaci více než jeden jazyk. Které jsou úřední jazyky EU? Kdo o tom rozhoduje? Kolika regionálními jazyky se v členských státech hovoří? Chrání zákony EU používání jazyků? Odpovědi na tyto a další otázky tvoří podstatu mnohojazyčnosti v EU.
 
 Evropská komise
Za lepší a inovativnější zdravotnické prostředkyKomise navrhla dvě nařízení, která mají zajistit, že zdravotnické prostředky budou sloužit potřebám evropských občanů a jejich bezpečnosti, budou transparentnější a budou lépe odrážet vědecký a technologický pokrok.
Soutěže EU pro mladé vědceNejlepší mladí evropští vědci se sešli v Bratislavě na 24. slavnostním předávání cen v rámci soutěže EU pro mladé vědce (EUCYS). Tři první ceny byly uděleny týmům z Irska Polska a Rakouska za projekty z fyziky, chemie a strojírenství.
Zaměstnanost: přetrvávající rozdílySituace v zaměstnanosti a sociální oblasti zůstává v EU velice vážná, neboť nejen že dochází k celkovému nárůstu nezaměstnanosti, ale mezi členskými státy se dále prohlubují rozdíly a dochází ke zhoršování finanční situace domácností.
Děti bez doprovodu potřebují větší ochranu EUTisíce nezletilých bez doprovodu přicházejí každoročně do Evropy, aby zde hledali nový život. Většina z nich uprchla před válkami, konflikty nebo jinými obtížnými životními podmínkami, někteří zároveň ztratili rodinné příslušníky.
Doprava: nové obzory pro letectví EUGlobální letectví se dramaticky mění a Evropa byla recesí zasažena silněji než mnoho jiných regionů. Evropská komise proto předložila ambiciózní balíček návrhů na podporu mezinárodní konkurenceschopnosti leteckého odvětví.
Evropský den jazyků: kouzlo mnohojazyčnostiNikdo se nemohl vymlouvat, že nemá slov: na rande s učiteli jazyků „speak-dating“ v Praze, v kosmopolitní kavárně v Sofii, na rapovém dýchánku v Åarhusu, v koktejlovém baru evropských jazyků v Budapešti, na večeru cizojazyčné poezie v Cardiffu.
Digitální agenda: cloud computingNová strategie pro „uvolnění potenciálu cloud computingu v Evropě“ uvádí opatření, která mají do roku 2020 zaručit čistý přírůstek 2,5 milionu nových evropských pracovních míst a roční nárůst HDP v EU ve výši 160 miliard eur.
Balíček opatření pro vnější politiku v oblasti letectvíEvropské odvětví letectví má jako celek ve světě stále vedoucí postavení v oblasti výroby, ale i co se týče leteckých společností, letištních dopravních uzlů, jakož i ve výzkumu a technologiích řízení letového provozu (včetně programu SESAR).
71 % Evropanů pro větší konkurenci na železnicích71 % občanů EU podporuje otevření systému celostátní a regionální železniční dopravy ve své zemi konkurenci. S výjimkou dvou států (Nizozemska a Lucemburska) přesahuje celková podpora ve všech členských státech 60 %.
Noc vědců: akce pro mládež v 350 městechDo akce Noc vědců se leto zapojilo kolem 350 měst od Akureyi na Islandu po Nikosii na Kypru. Jejím cílem bylo popularizovat vědu a vzbudit zájem o její studium, ať už praktickými experimenty nebo návštěvou běžně nepřístupných míst.
 Rada
Nový nástroj financování reformy společné rybářské politikyMinistři zodpovědní za rybolov se věnovali orientační rozpravě o návrhu nového Evropského námořního a rybářského fondu. Návrh souvisí s víceletým finančním rámcem na období 2014–2020, který je v současné době předmětem jednání, a s probíhající reformou společné rybářské politiky, vztahující se k témuž období.
Víceletý finanční rámec: jednání vstupují do závěrečné fázeV rámci příprav na listopadové zasedání Evropské rady věnované víceletému finančnímu rámci na období let 2014–2020 ministři projednali revidované znění jednací osnovy, kterou předložilo kyperské předsednictví. Aktualizovaná jednací osnova obsahuje menší počet možných řešení a zohledňuje návrh předsednictví na omezení výdajů.
 Evropský parlament
Změna politiky EU v oblasti biopaliv?Závazek EU vůči ekologické dopravě podnítil zvýšenou produkci biopaliv. Mnozí ale tvrdí, že tento krok přinesl víc škody než užitku. Mělo by být zpracování plodin na biopaliva podporováno i nadále? Několika poslanců jsme se zeptali, co si myslí o plánech Evropské komise omezit používání biopaliv z potravinářských plodin.
20 let jednotného trhu: poslanci hledají řešení 20 nejpalčivějších problémůJednotný trh letos slaví 20. narozeniny. Stále ale existuje rozpor mezi očekáváním ohledně možností jednotného trhu a skutečností. Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele přijal 25. září zprávu požadující řešení problémů s uznáváním profesních kvalifikací, zakládáním bankovních účtů, daňovými předpisy nebo registrací aut.
Cestovní ruch v Evropské uniiEU neustále pracuje na zlepšení práv cestujících. V průběhu několika příštích měsíců se bude EP věnovat návrhům na zlepšení práv cestujících v letecké dopravě a projedná železniční balíček, který má otevřít vnitrostátní železniční dopravu. K mezinárodnímu dni cestovního ruchu vznikl informativní článek o cestování v EU.
Evropský den jazyků: "Jednojazyčná EU by byla katastrofou"Miguel Angel Martínez na otázku, jestli by se z angličtiny neměla stát evropská lingua franca, nemohl odpovědět jasněji: "Udělal bych vše, co je v mých silách, abych zabránil něčemu, co bych já osobně považoval za katastrofu," řekl místopředseda Evropského parlamentu odpovědný za mnohojazyčnost.
Co je to bankovní unie26. září začal Hospodářský výbor EP projednávat nedávno předložené návrhy Komise na společný bankovní dohled v Evropě – první krok k bankovní unii, kterou Parlament prosazuje už od roku 2010. Poslanci jsou odhodláni projednat tuto otázku co nejrychleji, protože ji považují za základní protikrizové opatření.
5 nominací na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení 2012Běloruský občanský aktivista, ředitel centra nabízejícího právní pomoc obětem protirouhačských zákonů v Pákistánu, tři zástupci rwandské opozice, ruská feministická punk-rocková skupina a íránská právnička s íránským režisérem. To jsou kandidáti na letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.
 Evropský účetní dvůr
Audit projektů na zásobování pitnou vodou a hygienu v subsaharské AfriceÚčetní dvůr prověřoval vzorek 23 projektů v šesti zemích subsaharské Afriky a zjistil, že podpora EU zlepšila přístup k pitné vodě a základním hygienickým zařízením s využitím standardní technologie a místně dostupných materiálů. Na druhou stranu potřeby příjemců uspokojivě naplnila méně než polovina prověřovaných projektů.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKonají se konference Propojování Evropy a o ekonomických aspektech zdraví zvířat. Expertní skupina představí zprávu o možných reformách bankovního sektoru. Komise seznámí s přípravou legislativních návrhů k prohloubení jednotného trhu a zveřejní sdělení k potenciálu nanomateriálů a oslaví Evropský den pracovních příležitostí.
 Kalendář
Datum: 21. září – 21. října 2012
Místo:
Datum: 3. října – 3. listopadu 2012
Místo: Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno
Datum: 10. října 2012 19:00
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
 
Datum: 12. října 2012
Místo: Mamaison Business & Conference Hotel Imperial, Tyršova 6, Ostrava
Datum: 16. října 2012 11:00-18:00
Místo: náměstí Republiky, Praha
Datum: 17. října 2012 11:00-18:00
Místo: Náměstí Dr. Edvarda Beneše, Liberec
Datum: 18. října 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 18. října 2012 11:00-18:00
Místo: Horní náměstí, Olomouc
Datum: 23. října 2012 11:00-18:00
Místo: Mírové náměstí, Ústí nad Labem
Datum: 24. října 2012 19:00
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz