Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Co plánuje ZEK u příležitosti Evropského týdne regionů a měst? (Odpověď najdete níže)
 
Desátý ročník největší události roku ve světě regionální a urbánní politiky se odehrává během klíčových okamžiků. Jednání o rozpočtu EU vstupují do závěrečné fáze a na pořadu dne jsou zásadní reformy strukturálních fondů. Více než 6 000 zástupců regionů z celé Evropy bude prosazovat silnou regionální politiku s odpovídajícím rozpočtem. OPEN DAYS 2012 umožní vymezit regionální politiku budoucnosti.
 
 Evropská komise
Zátěžové testy jaderných elektrárenÚroveň bezpečnosti jaderných elektráren v Evropě je obecně vysoká, doporučuje se však další zlepšení bezpečnostních prvků téměř všech evropských jaderných elektráren. K uzavření žádné jaderné elektrárny není důvod.
Individuální přístup k nanomateriálůmNanotechnologie v dnešní době významným dílem přispívá k vědeckotechnickému pokroku a může přinést zcela zásadní technologické průlomy a oživit hospodářský růst. EK proto přijala sdělení o druhém regulačním přezkumu.
Akt o jednotném trhu II: dvanáct prioritních opatřeníTento rok si připomínáme 20. výročí jednotného trhu. Pro evropské spotřebitele jednotný trh znamená větší výběr za nižší ceny. Občanům jednotný trh umožnil volně cestovat a usazovat se a pracovat, kde chtějí.
„Propojení Evropy“V Bruselu na konferenci na vysoké úrovni vyjádřili čelní představitelé podnikatelské a politické sféry pevnou podporu vytvoření nástroje pro propojení Evropy, který Evropská komise navrhuje pro nové finanční období EU v letech 2014–2020. V
Seznam schválených aromatických látekPoužívání aromatických látek v potravinách bude ještě bezpečnější a transparentnější díky dvěma právním předpisům, které přijala Komise. V potravinářství budou povoleny pouze ty aromatické látky, které jsou uvedeny na schválených seznamech.
Evropské zeme snižují nebo zmrazují platy učitelůV důsledku hospodářské krize snížilo nebo zmrazilo platy učitelů šestnáct evropských zemí. Podle zprávy zveřejněné Komisí při příležitosti Mezinárodního dne učitelů dopadly škrty v rozpočtu a úsporná opatření nejvíce na učitele v řadě zemí EU.
Řešení problému opožděných platebPlatební neschopnost vede v EU ke ztrátě 450 000 pracovních míst a výše nesplacených dluhů dosahuje částky 23,6 mld. eur ročně. Problémy s likviditou má kvůli opožděným platbám 57 % evropských podniků, tedy o 10 % více než minulý rok.
Prioritu mají oběti: nový evropský zákonMístopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová přivítala konečné přijetí nového evropského zákona, který zlepší práva přibližně 75 milionů lidí, jež se v EU každoročně stanou oběťmi trestných činů.
Simulace celoevropského kybernetického útokuOdborníci na kybernetickou bezpečnost vyzkoušeli svou připravenost čelit kybernetickým útokům v celodenní simulaci celoevropského rozsahu. V rámci akce Kybernetická Evropa 2012 400 expertů bojovalo s více než 1 200 incidenty.
Proti „biopirátství“ a pro snazší výzkumVýzkumní pracovníci by měli získat spolehlivý přístup ke genetickým zdrojům v zemích mimo Unii díky návrhu nařízení určeného k ochraně práva zemí a domorodých a místních společenství, které umožňují využívání svého genetického bohatství.
 Evropský parlament
Evropský parlament požaduje podporu malých a středních podnikůPomoc malým a středním podnikům tak, aby mohly rozvíjet strategie internacionalizace, které by jim umožnily využít příležitostí na globálním trhu – to očekává rakouský poslanec Paul Rübig od právních předpisů EU. Přitom poukazuje na fakt, že 23 milionů malých a středních podniků tvoří páteř evropské ekonomiky.
Erasmus a investice do nejhůře postižených zemí jsou v ohroženíNedostatečné prostředky v rozpočtu EU ohrožují financování evropských programů v členských státech. V ohrožení se octly například investice v zemích nejhůře zasažených krizí i stěžejní programy, jako je Erasmus, upozornil tento týden předseda rozpočtového výboru, francouzský lidovec Alain Lamassoure.
5. říjen: Světový den učitelůUčitelé hrají nezastupitelnou roli při rozvíjení talentu i osobností nejmladší generace. Nároky na učitele v rychle se měnícím světě stále rostou. Jak jim může pomoci EU? Učitelé ze Švédska a Bulharska navrhují stanovení požadavků na financování vzdělávání a zlepšení možností mezinárodních výměn učitelů.
Rozpočet EU je jedinou cestou k podpoře růstu a zaměstnanostiChceme-li se úspěšně dostat z krize, potřebujeme spíš více Evropy, než méně, tvrdí jeden z vyjednavačů Evropského parlamentu pro rozpočet EU na příští rok. Italský lidovec Giovanni La Via během facebookového chatu odhalil svůj recept na úspěšné nastartování ekonomiky: Evropa a její politiky jsou cestou z krize.
Rui Tavares: Maďarsku měříme stejným metremZatím není stanoveno, kdy Evropský parlament předloží svou zprávu o slučitelnosti nové maďarské ústavy a nedávno přijatých legislativních změn se základními právy a hodnotami zakotvenými v evropských smlouvách a Listině základních práv. 24.-26. září se delegace Výboru pro občanské svobody vypravila do Budapešti.
Poslanci podporují přechod Tuniska k demokraciiRevolucionáři už zbraně složili, ale jasmínová revoluce ještě u konce není. Arabské země teď čeká zásadní období politické, hospodářské a sociální transformace. Členové Výboru pro zahraniční věci setkali s hlavou tuniské vlády Hamádí Džibálím, jehož ujistili, že Parlament udělá vše pro podporu demokratizačního procesu v zemi.
 Evropský účetní dvůr
Řízení střetu zájmů ve vybraných agenturách EUV posledních letech byla v tisku prezentována řada případů, v nichž šlo o údajný střet zájmů týkající se některých agentur EU, a v Evropském parlamentu to vyvolalo obavy. V roce 2011 Evropský parlament požádal Účetní dvůr, „aby provedl komplexní rozbor přístupu agentur k řízení situací, v nichž existuje možnost, že dojde ke střetu zájmů“.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 1. – 7. října 2012Téměř 70 % nazaměstnaných v EU pracovalo v roce 2011 v sektoru služeb (od 43 % v Rumunsku po 85 % v Lucembursku). Objem maloobchodního prodeje vzrostl v eurozóně o 0,1 %. Ceny průmyslové výroby vzrostly v eurozóně o 0,9 %. Míra nezaměstnanosti v srpnu 2012 činila v eurozóně 11,4 % a v EU27 10,5 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenV Bruselu probíhají Otevřené dny. Ve Frankfurtu budou vyhlášeny Ceny EU pro literaturu. V Bruselu se koná Retail Forum 2012. Komise přijme letošní balíček zpráv o rozšiřování. Bude aktualizováno sdělení o průmyslové politice a proběhne konference o partnerství bioekonomiky v evropských regionech.
 Kalendář
Datum: 21. září – 21. října 2012
Místo:
Datum: 3. října – 3. listopadu 2012
Místo: Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno
Datum: 9. října 2012
Místo: Pionýrů 2806, Most
Datum: 10. října 2012 19:00
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 12. října 2012
Místo: Mamaison Business & Conference Hotel Imperial, Tyršova 6, Ostrava
Datum: 16. října 2012 11:00-18:00
Místo: náměstí Republiky, Praha
Datum: 17. října 2012 11:00-18:00
Místo: Náměstí Dr. Edvarda Beneše, Liberec
Datum: 18. října 2012 11:00-18:00
Místo: Horní náměstí, Olomouc

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz