Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

 
 
OTÁZKA: Víte, na co je zaměřen program MEDIA? (Odpověď najdete níže)
 
„Je nepřijatelné, aby společnost zcela zásadně měnila výchozí nastavení na úkor uživatele,“ varovala Pracovní skupina pro ochranu údajů zřízená podle článku 29 v dopise, který minulou zaslala do sídla internetové sociální sítě Facebook. Nezávislá skupina, která sdružuje odborníky na ochranu dat ze členských států, Evropského inspektora ochrany dat (EDPS z anglického názvu European Data Protection Supervisor) a zástupce Evropské komise, trvá na tom, aby stránka změnila automatické nastavení tak, aby uživatelé mohli omezovat přístup na své profily. Obavy vycházejí ze změn, které společnost zavedla v lednu letošního roku. Zatímco ještě minulý rok platilo, že si soukromý profil registrovaného uživatele mohla prohlédnout pouze osoba, která k tomu získala od uživatele povolení, nyní jej může vidět prakticky kdokoliv. Skupina EU pro ochranu údajů také ve svém dopise poukázala na rizika, která s sebou přinášejí „aplikace třetích stran“, tedy například hry, které lze na stránkách hrát a které rovněž pracují s osobními údaji zveřejněnými v uživatelově profilu. Skupina dále upozorňuje, že profily mohou obsahovat údaje o jiných uživatelích bez jejich vědomí, a podotkla, že změny, které Facebook v lednu provedl, proběhly jen několik málo dnů poté, co se jeho zástupci zúčastnili setkání EU o ochraně soukromí.
 Anketa
 Evropská komise
Pět let evropské politiky sousedstvíPodle výroční zprávy evropská politika sousedství EU posílila obchod, pomoc, a mezilidské kontakty v oblastech, jako je doprava, energetika, životní prostředí a změny klimatu, výzkum, zdraví a vzdělávání, a lze ji hodnotit jako úspěšnou.
Program EU „Mládež v akci“Z průzkumu Komise vyplynulo, že 95 % mladých lidí, kteří se zúčastnili projektů podporovaných programem EU „Mládež v akci“, si zdokonalilo své jazykové znalosti a pro 66 % tato zkušenost zvýšila šanci na získání zaměstnání.
Komise navrhuje vstup Estonska do eurozónyKonvergenční zpráva na rok 2010 hodnotí pokrok devíti zemí s výjimkou z členství v eurozóně. Osm, včetně České republiky, zatím nesplňuje podmínky nutné k přijetí eura. Pouze u Estonska se Komise rozhodla předložit Radě návrh na přijetí do eurozóny.
"Dostaveníčko s Evropou" v CannesNa 63. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes diváci uvidí celkem dvacet evropských filmů financovaných z programu EU MEDIA, šest z nich soutěží o Zlatou palmu. Komisařka Androulla Vassiliou zde oznámí vítěze ceny Evropský talent.
 Rada
Zahájení sbližovacích rozhovorů mezi Izraelem a PalestinciEvropská unie vítá zahájení sbližovacích rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Sousedské rozhovory měly co nejdříve vést k obnovení přímých dvoustranných jednání, v nichž by se do 24 měsíců vyřešily všechny otázky konečného statusu a které by vedly k řešení založeném na existenci dvou států.
Prohlášení Catherine AshtonovéEvropská unie bere na vědomí a vítá připojení Chorvatska, Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černá Hory, Islandu, Lichtenštejnska a Norska k rozhodnutí Rady 2009/969/SZBP ze dne 15. prosince 2009, kterým se prodlužuje platnost omezujících opatření vůči některým představitelům Běloruska.
Obrana lidských práv10. května předložila vysoká představitelka EU Catherine Ashtonová ministrům zahraničních věcí zprávu o lidských právech. Tato zpráva týkající se období od července 2008 do prosince 2009 podává přehled o široké škále činností na podporu lidských práv, které Evropská unie vyvíjí po celém světě.
 Evropský parlament
Soutěž Karla Velikého pro mládež 2010: vítězí německý projektPrvní místo v soutěži Cena Karla Velikého pro mládež 2010 získal 11. května v Cáchách německý projekt "European CNC Network - Train for Europe" (Evropská síť CNC - Vlak pro Evropu). Druzí byli Irové s projektem "You are here" (Jste tady) a třetí Bulhaři s "BEST Engineering Competition BEC".
 Evropská centrální banka
ECB zveřejnila konvergenční zprávuEvropská centrální banka zveřejnila konvergenční zprávu, ve které hodnotí hospodářskou a právní konvergenci Bulharska, České republiky, Estonska, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Polska, Rumunska a Švédska. Zpráva vyhodnocuje, zda bylo dosaženo udržitelné hospodářské konvergence, a posuzuje soulad s legislativními požadavky.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 10. – 16. května 2010Schodek obchodní bilance EU27 se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku dosáhl v roce 2009 9 mld. eur. Průmyslová výroba v eurozóně vzrostla v březnu 2010 v porovnání s únorem o 1,3 %. HDP EU27 se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,2 %. Krize se zatím promítá do nezaměstnanosti v EU méně než v USA.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomisařka Kroesová navštíví Čínu. Evropa oslaví Den moří. Komise pořádá konferenci o celoživotními vzdělávání a udržitelném růstu. Zasedá plénum EP ve Štrasburku. V Radě se sejdou ministři zemědělství a rybolovu a hospodářství a financí. Proběhne summit EU - Latinská Amerika a Karibik.
 Kalendář
Datum: 25. května 2010
Místo: Jeremenkova 40a, Olomouc
Datum: 27. května 2010
Místo: Informační centrum vlády ČR, Vladislavova 4, Praha 1
Datum: 28. května 2010
Místo: 17. listopadu 15, Ostrava – Poruba
Datum: 1. června 2010 14:00-18:00
Místo: Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno
Datum: 9. června 2010
Místo:
 Akce ZEK
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 19. května 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 2. června 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 16. června 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz