Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Proč je v tomto vydání tak málo článků? (Odpověď najdete níže)
 
Od 1. listopadu 2012 mají být podle nového nařízení EU všechny pneumatiky prodávané v Evropě označeny štítkem s informacemi o třech základních vlastnostech pneumatiky. Dvě se týkají životního prostředí (energetická náročnost a hlučnost) a třetí pak bezpečnosti silničního provozu. Nové nařízení pomůže spotřebitelům zjistit, se kterými pneumatikami ušetřit benzín tak, aby to nebylo na úkor bezpečnosti a hluku. Štítek bude vypadat jako ten, na který jsou již zákazníci zvyklí ze svých domácností a spotřebičů.
 
 Evropská komise
Rychlejší a jednodušší přístup k financímMinulý týden vstoupilo v platnost nové finanční nařízení a Komise k němu nyní přijala podrobná prováděcí pravidla. Díky zjednodušení postupů bude od 1. ledna 2013 poskytování finančních prostředků EU podnikům, nevládním organizacím, výzkumným pracovníkům, studentům, obcím a dalším příjemcům efektivnější. Nové nařízení rovněž přispívá k větší transparentnosti a zvyšuje odpovědnost všech subjektů, které nakládají s finančními prostředky EU. Dále přináší větší využití jednorázových plateb a paušálního financování u menších částek.
 Rada
Rada se dohodla na postoji k novým pravidlům pro přidělování letištních časůDne 29. října se ministři dopravy členských států EU dohodli na obecném přístupu k navrhovaným změnám pravidel z roku 1993, jimiž se řídí přidělování letištních časů pro vzlety a přistání jednotlivým leteckým společnostem. Cílem návrhu je zvýšit efektivitu systému přidělování letištních časů.
 Evropský účetní dvůr
Pomoc Kosovu na podporu právního státu není dostatečně účelnáKosovo je největším příjemcem finanční podpory EU na obyvatele na světě. Probíhá zde také největší operace krizového řízení, kterou kdy EU zahájila (EULEX). Evropský účetní dvůr provedl audit pomoci EU Kosovu v oblasti právního státu. Účetní dvůr zjistil, že tato pomoc není dostatečně účelná.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 29. října – 4. listopadu 2012Inflace v eurozóně odhadována na 4,5 %. Nezaměstnanost v eurozóně na úrovni 11,6 %. Míra investic podniků téměř stabilní na úrovni 20,3 % v eurozóně a 20,1 % v EU27. Míra úspor domácností poklesla v eurozóně na 12,9 % a v EU27 zůstala stabilní na úrovni 11 %. Partneři z ASEM představují 43 % importu a 31 % exportu EU27.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise pořádá konferenci o evropském inovačním partnerství k aktivnímu a zdravému stárnutí, zveřejní evropskou ekonomickou prognózu a CARS 2020 – Akční plán pro konkurenceschopný a udržitelný automobilový průmysl.
 Kalendář
Datum: 1. – 30. listopadu 2012
Místo: Europe Direct Olomouc
Datum: 7. listopadu 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 8. listopadu 2012 19:30
Místo: Hotel Eurostars Thalia, Národní 13, Praha 1
Datum: 16. listopadu 2012 19:00
Místo: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6, Ballingův sál

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz