Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Co je tzv. evropský semestr? (Odpověď najdete níže)
 
Evropská komise přijala roční analýzu růstu na rok 2013 stanovující pět hlavních priorit, které mají členské státy vyvést z krize a obnovit hospodářský růst. Roční analýza růstu zahajuje evropský semestr koordinace hospodářských politik, který zajišťuje sladění rozpočtových a hospodářských plánů členských států s Paktem o stabilitě a růstu a strategií Evropa 2020. K prioritám předseda Evropské komise José Manuel Barroso uvedl: „Považuji za zásadní pokračovat v naší strategii fiskální konsolidace podporující růst a v hospodářských reformách a cílených investicích. Je to jediný způsob, jak lze obnovit důvěru a zajistit trvalý růst."
 Evropská komise
Více než 1,2 miliardy EUR na TEN-TKomise zveřejnila dvě výzvy k předkládání návrhů v rámci víceletého a ročního programu pro rok 2012 v oblasti transevropské dopravní sítě (TEN-T) a uvolnila 1,265 miliardy eur k financování projektů evropské dopravní infrastruktury.
Konzultaci o integrovaném trhu s doručováním zásilekPro mnohé podniky provozující elektronický obchod představují týdny před Vánocemi jedno z nejvytíženějších období roku. Mnoho podniků však kvůli problémům s doručováním zásilek ztrácí potenciální zakázky.
Ochrana podniků před marketingovými podvodyEvropská komise nastínila řadu opatření, která mají řešit marketingové podvody páchané např. podvodnými katalogovými firmami. Cílem těchto opatření je zlepšit ochranu podniků, živnostníků a nevládních organizací.
Rejstřík transparentnosti: dobré počátečních výsledkyZ vůbec první výroční zprávy o rejstříku transparentnosti zástupců zájmových skupin vyplývá, že všechny cíle naplánované pro první rok byly splněny a že tato společná platforma Komise a Evropského parlamentu funguje.
Jeden rok s evropskou strategií pro PodunajíRok od zahájení evropské strategie pro Podunají byly na výročním fóru strategie v bavorském Regensburgu shrnuty výsledky za dosavadní období. Fórum spolupořádalo Bavorsko a evropský komisař pro regionální politiku.
Síť EURES pro mobilitu uchazečů o zaměstnáníEvropská komise chce modernizovat a zlepšit celoevropskou síť pro hledání zaměstnání EURES. Rozhodnutí pomůže zvýšit mobilitu pracovníků v členských státech a připravit cestu k evropskému trhu práce.
Životní prostředí: příroda v Evropě má významný denSíť Natura 2000 se rozšířila o téměř 25 000 km2 přírodní plochy nedocenitelné hodnoty. Tato síť chráněných lokalit je hlavním nástrojem EU v boji za zachování bohaté biologické rozmanitosti v Evropě se rozšířila o 235 nových lokalit.
Bezvízový styk: pokrok i přetrvávající překážkyJak dodržují země mimo EU své závazky týkající se bezvízového cestovního styku občanů EU? Evropská komise přijala sedmou zprávu o tom, jak třetí země (např. USA a Kanada) porušují zásadu vzájemnosti v oblasti víz. Zpráva
Evropský den osob se zdravotním postiženímPodle nového průzkumu zveřejněného u příležitosti Evropského dne osob se zdravotním postižením jsou Evropané hluboce přesvědčeni, že osoby se zdravotním postižením mají mít možnost se plně zapojit do společnosti.
Zpráva o předcházení trestné činnosti v EvropěOdstranění nožů z ulic, potírání internetové šikany nebo pomoc při včasném odhalování závislostí – to jsou některé z inovativních iniciativ, které se konají v celé EU v rámci Evropské sítě pro předcházení trestné činnosti.
Inovativní řešení v hospodaření s vodouKomise vyhlásila vítěze letošních cen evropského systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí (EMAS). Šesti vítězným organizacím se podařilo vynikajícím způsobem respektovat životní prostředí.
Nantes Evropským zeleným městem roku 2013Při slavnostním ceremoniálu byl v Bruselu vyhlášen titul Evropské zelené město roku 2013; od španělského města Vitoria-Gasteiz jej přebírá šesté největší město ve Francii – Nantes, které v roce 2010 uspělo v náročné soutěži.
Cesta k evropské prosperitě v rámci ekologieEvropská komise předložila návrh akčního programu pro životní prostředí, který bude sloužit jako vodítko pro environmentální politiku EU do roku 2020. Návrh Komise přichází brzy po doporučeních pro krátkodobý růst.
Podpora makroekonomických změn v EUZveřejněním zprávy mechanismu varování Komise zahájila druhý roční cyklus postupu při makroekonomické nerovnováze pro rok 2013. Zpráva vyzývá k hloubkovému přezkumu situace v souvislosti s odstraňováním nerovnováhy.
Vytvoření skutečné hospodářské a měnové unieEvropská komise schválila plán na vytvoření prohloubené a skutečné hospodářské a měnové unie (HMU), který představuje vizi silné a stabilní struktury ve finanční, rozpočtové, hospodářské a politické oblasti.
Program Erasmus a jeho rozpočetDne 23. října vyzvala Evropská komise Radu a Evropský parlament, aby neprodleně pokryly schodek 9 miliard eur v rozpočtu EU na rok 2012. Bez této finanční injekce bude ohroženo několik jejích programů financování.
 Evropská rada
Projev Hermana Van Rompuye v Evropském parlamentu"Výsledky zasedání Evropské rady, které se konalo minulý týden, již samozřejmě znáte. Žádné dohody nebylo dosaženo, byl jsem však požádán, abych usiloval o nalezení kompromisu vzhledem k tomu, že existuje dostatečná politická vůle a blízkost postojů, které by měly dohodu umožnit začátkem příštího roku."
 Rada
Chystaná dohoda o volném obchodu s JaponskemRada EU pro zahraniční věci (obchod) schválila dne 29. listopadu mandát k jednání o dohodě o volném obchodu s Japonskem a udělila zmocnění k zahájení jednání s Japonskem o rámcové dohodě. Cílem jednání je uzavřít dohodu o volném obchodu vedoucí k liberalizaci obchodu se zbožím i službami.
Euroskupina schválila uvolnění další části pomoci ŘeckuŘecký program je opět na správné cestě, neboť Euroskupina vydala 26. listopadu 2012 politický souhlas s výplatou další části finanční pomoci Řecku. Ministři kladně hodnotili politická opatření přijatá Řeckem a schválili soubor opatření k zajištění udržitelnosti řeckého dluhu v budoucnu.
Internet: lepší a bezpečnější místo pro dětiRada na svém zasedání 26. listopadu 2012 přijala závěry o Evropské strategii pro internet lépe uzpůsobený dětem, které jsou zaměřeny na opatření týkající se kvality obsahu a zvyšování informovanosti. Strategii zaměřenou na čtyři hlavní oblasti aktivního působení na obsah internetu navrhla v květnu 2012 Evropské komise
 Evropský parlament
Konference předsedů: Irsko je připraveno převzít vedení EUPředseda Evropského parlamentu Martin Schulz a předsedové parlamentních politických skupin přijali měsíc před tím, než Irsko převezme otěže šestiměsíčního předsednictví v Radě Evropské unie, pozvání irského parlamentu a irské vlády na Konferenci předsedů Evropského parlamentu.
Světový den boje proti AIDS: lze vyhrát?Od začátku epidemie HIV/AIDS se po celém světě tímto virem nakazilo téměř 60 milionů lidí a 25 milionů lidí na důsledky AIDS zemřelo. Daří se s tím něco dělat? 1. prosinec je Světovým dnem boje proti AIDS. Globální zpráva Společného programu OSN pro HIV/AIDS za rok 2012 ukazuje, že prevence je účinná.
Martin Schulz a Joe Biden o možnosti dohody o volném obchoduVe středu 28. listopadu se předseda Evropského parlamentu Martin Schulz setkal s viceprezidentem Spojených států a předsedou Senátu Joe Bidenem. Po setkání Schulz řekl: "Mluvili jsme o možnosti jednání o dohodě o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií."
2091 petic Evropskému parlamentu v roce 2011Chystá se někdo vybudovat u vašeho domu skládku odpadu? Máte pocit, že vám televize nabízí jen zpolitizované a jednostranné zprávy? Máte pocit, že někdo porušuje vaše základní práva nebo právní předpisy EU? Můžete si zanadávat nebo poslat petici Evropskému parlamentu.
Jak pomoci prosazování lidských práv v Íránu?Nasrín Sotúde a Džafar Panahí sice získali Sacharovovu cenu za svobodu myšlení za rok 2012, fyzickou svobodu jim to ale nepřineslo, zůstávají v íránském vězení. Jejich situace ukazuje, jak dlouhou cestu ještě musí Írán ujít, než jeho občané budou mít možnost opravdu uplatňovat svá práva.
Bankovní unie: základem je, aby banky hrály podle pravidelEU začala v důsledku krize zpřísňovat pravidla pro rozpočty členských zemí, zatížené opakovaným zachraňováním evropských bank. Teď nastal čas prolomit začarovaný kruh, který váže úvěrovou bonitu jednotlivých zemí na bonitu jejich bank. K tomu je potřeba jednotný orgán, který bude dohlížet na bankovní odvětví.
Poslanci kritizují přehnaný důraz lídrů EU na škrty v dlouhodobém rozpočtuVětšina předsedů parlamentních politických skupin v úterní debatě o summitu Evropské unie z minulého týdne kritizovala požadavky lídrů členských zemí na stále větší škrty v dlouhodobém rozpočtu na léta 2014–2020. Vyzvali k dohodě, která by zabezpečila úspěšnou budoucnost EU.
Smíšené parlamentní shromáždění AKT-EU: spolupráce se zámořskými partneryEvropský parlament udržuje úzké vazby s parlamenty a jejich zástupci ze všech zemí a dokonce i kontinentů. Poslanci EP se sešli se svými protějšky ze 78 afrických, karibských a tichomořských zemí (AKT) na zasedání Smíšeného parlamentního shromáždění EU-AKT v surinamském Paramaribu.
 Výbor regionů
Předseda Barroso na plenárním zasedání VR29. listopadu, několik dní poté, co se členským státům nepodařilo dosáhnout dohody o rozpočtu EU, vystoupil předseda Evropské komise José Manuel Barroso na plenárním zasedání Výboru regionů, aby představil pracovní program Evropské komise a její priority na rok 2013.
 Evropský soudní dvůr
ECB platně odepřela přístup k dokumentům o ŘeckuVšichni občané Unie a všechny fyzické a právnické osoby, které mají bydliště nebo sídlo v členském státě, mají právo na přístup k dokumentům Evropské centrální banky. ECB však musí odepřít přístup k dokumentu, zejména pokud by zpřístupnění vedlo k porušení ochrany veřejného zájmu.
Nástup nového generálního advokáta Soudního dvora do funkceRozhodnutím ze dne 25. dubna 2012 jmenovali zástupci vlád členských států generálním advokátem Soudního dvora na období od 7. října 2012 do 6. října 2018 Nilse Wahla, soudce Tribunálu. Při příležitosti výměny generálních advokátů se konalo slavnostní zasedání Soudního dvora.
Soudní dvůr dává zelenou Evropskému mechanismu stability (EMS)25. března 2011 přijala Evropská rada rozhodnutí 2011/1991, podle kterého se do Smlouvy o fungování Evropské unie doplňuje nové ustanovení, které stanoví, že členské státy, jejichž měnou je euro, mohou zavést mechanismus stability, který bude aktivován v případech, kdy to bude nezbytné k zajištění stability eurozóny.
 Evropský účetní dvůr
Audit rozdělení podpory zemědělců v nových členských státechEvropský účetní dvůr zveřejňuje svou první zvláštní zprávu (č. 16/2012) o podpoře příjmů vyplácené zemědělcům v nových členských státech. Vyzývá v ní k reformě, která by zajistila, aby podpora příjmů směrovala k aktivním zemědělcům, kteří provádějí konkrétní a pravidelnou zemědělskou činnost.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 26. listopadu – 2. prosince 2012Míra nezaměstnanosti v eurozóně na úrovni 11,7 %. Téměř polovina obnovitelných zdrojů v EU27 pochází ze dřeva a dřevěného odpadu. Nové makroekonomické indikátory Eurostatu. Srovnání demografických, ekonomických a sociálních trendů mezi členy G-20. EU27 využila 29,4 % HDP na sociální ochranu.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise pořádá konference o vesmírných řešeních, o životě ve městech a o spravedlivém a efektivním zpoplatňování silnic. 45 zemí bojuje proti sexuálnímu zneužívání dětí na internetu. Komise představí Sdělení o zaměstnávání mládeže. Komise pořádá druhý konvent platformy proti chudobě a sociálnímu vyloučení.
 Kalendář
Datum: 4. – 5. prosince 2012
Místo: Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 224/32, Praha
Datum: 5. prosince 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 6. prosince 2012
Místo: Informační centrum vlády, Vladislavova 4, Praha 1
Datum: 10. prosince 2012 16:30
Místo: CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1
Datum: 11. prosince 2012
Místo: Břevnovský klášter, Markétská 1, Praha 6
Datum: 12. prosince 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 13. prosince 2012
Místo: Nový Jičín, Masarykovo náměstí
Datum: 18. prosince 2012 16:00
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 19. prosince 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 16. ledna 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
 
 
 
 

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz