Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Která země nyní předsedá Evropské unii? (Odpověď najdete níže)
 
Je obecně známo, že podnikatelé vytvářejí pracovní příležitosti. Stojí v čele tisíců začínajících malých podniků, kterým Evropa každý rok vděčí za 4 miliony nových pracovních míst. EU však v oblasti podnikání za svými konkurenty zaostává a nevyužívá plně svůj potenciál. Počet nových pracovních míst by mohl být totiž ještě vyšší. Samostatně podniká pouze 11 % Evropanů, přestože vlastní podnik by rádo vedlo až 40 % z nich. V USA a Číně by o samostatnou výdělečnou činnost stála více než polovina populace. Pokud má evropské hospodářství znovu růst, je třeba tuto relativní neochotu k zakládání nových podniků odbourat. Komise proto předkládá akční plán.
 
 Evropská komise
Využití podnikatelského potenciálu EvropyK tomu, aby byl obnoven růst a zvýšila se zaměstnanost, potřebuje Evropa více podnikatelů. Nové podniky, zejména malé a střední podniky, vytvářejí nejvíce nových pracovních míst (4 miliony nových pracovních míst ročně).
Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitěOd 11. ledna funguje nové Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitě (EC3) sídlící v Europolu v Haagu. Jeho úkolem je chránit občany a podniky v Evropské unii před trestnou činností páchanou prostřednictvím internetu.
Vývoj zaměstnanosti a sociální situaceVe zprávě o přezkumu o zaměstnanosti a sociálním rozvoji v Evropě za rok 2012 se uvádí, že po pěti letech hospodářské krize a návratu recese v roce 2012 se nezaměstnanost pohybuje na rekordní úrovni za posledních 20 let.
Evropané si přejí přísnější ochranu ovzduší v EUPodle posledního průzkumu se většina (56 %) Evropanů domnívá, že se kvalita ovzduší za posledních deset let zhoršila. V Itálii si to myslí celých 81 % dotázaných a stejný názor zastává ve Francii, na Kypru.
20 let spolupráce v EU a NATOVzpomínek či oslav dvacátého výročí rozdělení Československa a vzniku dvou samostatných států proběhla celá řada, ale jen málo z nich se lze zařadit mezi fundované snahy odpovědět si na některé relevantní otázky.
Cenu EBBA získala francouzská skupina C2CNa festivalu Eurosonic Noorderslag v nizozemském Groningenu předány ceny European Border Breakers Awards (EBBA) za rok 2013. Oceněny byly nejlepší evropské hudební projekty, jež zabodovaly v zahraničních hitparádách.
 Rada
Priority irského předsednictvíRok 2013 bude počátkem „nové fáze úsilí Evropské o obnovu“. Místopředseda vlády (Tánaiste) Eamon Gilmore T.D. a náměstkyně pro evropské záležitosti Lucinda Creightonová T.D. sdělili zástupcům médií, že „irské předsednictví Rady EU se zaměří na zajištění stability a toho, aby vedla k zaměstnanosti a růstu.“
Evropská unie aktualizuje pravidla pro technické prohlídky vozidelRada pro dopravu přijala obecný přístup ohledně nových pravidel o pravidelných prohlídkách vozidel, tzv. technických prohlídkách. Hlavním cílem nové úpravy je zvýšit bezpečnost silničního provozu a ochranu životního prostředí. V návrhu směrnice jsou stanoveny minimální požadavky umožňující stanovit přísnější i pravidla.
Dohoda o rybolovných kvótách pro rok 2013Rada pro zemědělství a rybolov dosáhla koncem roku 2012 dohody ohledně rybolovných práv pro nadcházející rok, jak je ke konci každého roku u společné rybářské politiky obvyklé. Dohoda podrobně uvádí rybolovná práva pro plavidla podle jednotlivých rybolovných oblastí a druhů.
 Evropský parlament
Záruka pro mladé nabízí mladým Evropanům novou šanci na trhu práceNezaměstnanost mladých lidí dosahuje v EU dramatické úrovně. Bez práce je tu v současnosti 5,5 milionu mladých do 25 let. Zlepšení situace by měla přinést tzv. Záruka pro mladé. Všichni mladí, kteří jsou bez práce a nepokračují ve vzdělávání déle než 4 měsíce, by měli mít přístup k zaměstnání nebo přípravě na povolání.
Uzávěrka přihlášek do soutěže o Cenu Karla Velikého pro mládež se blíží.Pátrání po vítězích soutěže o Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany pokračuje. Je vám mezi 16 a 30 lety a organizujete projekt s rozměrem? Přihlaste se! Cena Karla Velikého pro mladé oceňuje projekty podporující společný smysl pro vytváření evropské identity a integraci mezi mladými lidmi.
Irští poslanci o nadějích, které vkládají do předsednictví své země v Radě EUStabilita, zaměstnanost a růst: to jsou priority právě odstartovaného šestiměsíčního irského předsednictví v Radě EU. Seznamte se s názory a plány irských poslanců, jako je Liam Aylward, Emer Costellové, Brian Crowley, Pata the Cope Gallagher, Marian Harkinová, Jim Higgins, Nessy Childersové, Sean Kelly a další.
 Evropský účetní dvůr
Energetická účinnost EU: investičních cílů nebylo dosaženoNáklady na zvýšenou spotřebu energie, vyčerpávání zásob fosilních paliv a vliv lidské činnosti na globální změnu klimatu jsou hlavní hnací silou politik energetické účinnosti v posledních letech. Prostřednictvím fondů politiky soudržnosti poskytla EU od roku 2000 téměř 5 miliard eur na spolufinancování v oblasti energetické účinnosti.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 7. – 13. ledna 2013Největší podíl inovativních podniků je v Německu, Lucembursku a Belgii. Nezaměstnanost v eurozóně na úrovni 11,8 %. Nejstabilnější je v Dánsku, nejvíce (z 18,9 na 26 %) vzrostla v Řecku. Objem maloobchodního prodeje v eurozóně vzrostl o 0,1 %. Cena průmyslové výroby klesla o 0,2 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenV Košicích proběhne zahajovací ceremoniál k vyhlášení Evropského hlavního města kultury pro rok 2013 (druhou metropolí evropské kultury je francouzské město Marseille). V Evropském parlamentu a v Evropském hospodářském a sociálním výboru proběhnou plenární zasedání. Komise zasedne výjimečně ve Štrasburku.
 Kalendář
Datum: 26. září 2012 – 16. ledna 2013
Místo:
Datum: 16. ledna 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 23. ledna 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 30. ledna 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz