Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Kdy lze potraviny považovat za ekologické? (Odpověď najdete níže)
 
Chceme slyšet váš názor na to, jak nejlépe podporovat ekologickou produkci v Evropě. Přísná pravidla EU pro ekologické potraviny a nápoje mají za cíl posílit důvěru spotřebitelů a podpořit ekologické zemědělce. Rovněž se zaměřují na péči o půdu, biologickou rozmanitost a vysokou úroveň ochrany zvířat. V současné době jsou jako ekologické certifikovány přibližně 2 % potravin zakoupených spotřebiteli v EU. Za ekologické je považováno okolo 200 000 zemědělských podniků (2 % z celkového počtu). Komise nyní hledá způsoby, jak pravidla EU zlepšit a zvýšit poptávku. Proto chceme slyšet váš názor.
 
 EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ
 Evropská komise
Silniční doprava: nový evropský řidičský průkazOd 19. ledna jsou všechny nové řidičské průkazy vydané v zemích EU ve formě umělohmotné „kreditní karty“, se standardním evropským formátem a přísnější bezpečnostní ochranou. Postupně nahradí starší vzory z různých zemí.
Pomoc musí směřovat k těm nejvíce postiženým krizíEvropa musí koordinovat své úsilí v oblasti vytváření pracovních míst a hospodářského růstu, musí pomáhat těm, kteří jsou krizí nejvíce postiženi, a řešit rostoucí sociální nerovnost. Kvůli nové recesi je v EU asi 26 milionů nezaměstnaných.
 Rada
Zveřejnění kompletního pracovního programu irského předsednictví v Radě EUV Dublinu byl zahájen pracovní program irského předsednictví. Prioritami jsou stabilita (zaměřená na bankovní unii), růst a zaměstnanost (jednotný trh, nezaměstnanost mladých lidí a inteligentní a udržitelný růst) a úsilí o mír, demokracii a prosperitu a zaměření na dvoustranné obchodní dohody s klíčovými partnery.
 Evropský parlament
Irsko představilo Evropskému parlamentu priority svého předsednictvíVytváření pracovních míst a boj proti krizi v Evropě: tak vypadají horní příčky žebříčku priorit, kterým se chce v průběhu svého šestiměsíčního předsednictví v Radě EU věnovat Irsko. Irský premiér Enda Kenny představil priority své země poslancům Evropského parlamentu. Irsko může stavět na své vlastní zkušenosti s bojem proti krizi.
Poslanci požadují, aby Indie zasáhla proti násilí na ženáchIndie by měla přijmout a prosazovat přísnější zákony postihující násilí na ženách. Tak reaguje usnesení Parlamentu schválené v rámci rozpravy o porušování lidských práv ve světě, na případ 23leté studentky medicíny, která zemřela na následky brutálního znásilnění. Tento případ vzbudil vlny protestů i v samotné Indii.
Mario Mauro: dohoda s EU přináší Iráku nové příležitosti k rozvoji demokracieJakou roli by měla EU hrát v Iráku? Italský lidovec Mario Mauro, parlamentní zpravodaj pro dohodu o partnerství a spolupráci mezi EU a Irákem, o které hlasovalo plénum Parlamentu, tvrdí, že historicky první rámcová dohoda s EU poskytne Iráku nové ekonomické příležitosti a přispěje k podpoře tamní demokracie a lidských práv.
Bez solidarity a sociální soudržnosti nelze zaručit mírRakouský kancléř Werner Faymann během diskuze s poslanci EP o budoucnosti EU zdůraznil potřebu solidarity v době krize a vyzval k boji proti nezaměstnanosti mladých. Podpořil také vytvoření fondu pro splácení dluhu a společné řízení dluhu, zavedení daně z finančních transakcí a využívání obnovitelných zdrojů energie.
Parlament hlasoval o přísnějších pravidlech pro ratingové agenturyHodnocení ratingových agentur mají ohromný vliv na to, za kolik si jednotlivé země mohou půjčovat. Jak jsou ale spolehlivá? Poslanci schválili přísnější pravidla pro ratingové agentury, která by měla zvýšit transparentnost a konkurenci v oboru, odstranit střet zájmů a snížit přílišnou závislost investorů na hodnoceních státních dluhů.
Parlament pro větší ochranu rozvojových zemí proti biopirátstvíSlyšeli jste už někdy o barvínku růžovém? Tato skromná rostlinka z Madagaskaru se využívá k výrobě léku na leukémii. Je příkladem rostlin s léčivými látkami, kterých se v poslední době začalo široce využívat pro výrobu léků. Ale ti, kteří léčivé vlastnosti rostlin objevili jako první, přicházejí často zkrátka, profit zůstane jiným.
 Evropský účetní dvůr
Špatná údržba „ohrožuje silnice v subsaharské Africe“ – tvrdí auditoři EUEU je jedním z předních dárců v odvětví silniční dopravy v subsaharské Africe, která je i těžištěm strategie spolupráce ERF. Silniční komunikace jsou nezbytné pro regionální integraci, hospodářský růst, sociální rozvoj, fungující veřejnou správu a bezpečnost a v letech 1995 až 2011 byly podpořeny přibližně 7,4 miliardyi eur.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 14. – 20. ledna 2013Přebytek 1,0 mld. € v obchodě se zbožím mezi EU27 a Brazílií během prvních devíti měsíců roku 2012. Objem výroby v oblasti stavebnictví klesl v eurozóně o 0,4 %. Roční inflace v eurozóně stabilní na úrovni 2,2 %. Mezinárodní obchod se zbožím v eurozóně měl přebytek 13,7 mld. €. Objem průmyslové výroby v eurozóně i EU27 klesl o 0,3 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenBruselu bude patřit zahájení Evropského roku občanů, které proběhne jako dvoudenní akce pod širým nebem před budovou Evropského hospodářského a sociálního výboru. V EHSV se bude jednat o námořním pirátství a "Jednotném evropském nebi II+". Uskuteční se summity EU-Brazílie a EU-CELAC (země Karibiku a Latinské Ameriky).
 Kalendář
Datum: 23. ledna 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 25. ledna 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 30. ledna 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 6. února 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz