Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Facebook
OTÁZKA: Kde a kdy probíhá Festival bulharských filmů 2013? (Odpověď najdete níže)
 
Evropská komise zveřejnila ambiciózní balíček opatření, jež mají zajistit v celé Evropě rozvoj čerpacích stanic pro alternativní paliva, společné normy pro jejich konstrukci a používání. Politická opatření se dosud převážně věnovala konkrétním palivům a vozidlům a otázka distribuce paliv jimi zohledňována nebyla. Snahy směřující k poskytování příslušných podnětů nebyly koordinovány a nedosahovaly požadované úrovně. Rozvoji čistých paliv brání tři zásadní překážky: vysoká cena vozidel, nízká míra přijetí na straně spotřebitelů a nedostatek dobíjecích a čerpacích stanic. Tato situace tak vede k začarovanému kruhu.
 Evropská komise
Díky legislativnímu tlaku se věci dávají do pohybuKomise zveřejnila průběžné údaje o zastoupení žen v řídících orgánech společností kotovaných na burzách. Údaje ukazují, že se podíl žen v řídících orgánech zvýšil až na 15,8 %, oproti 13,7 % v lednu 2012, v ČR o zhruba 1 % na přibližně 16 %.
302 špičkových vědců získá od EU 680 milionů eur.Evropská rada pro výzkum udělila 302 předním výzkumným pracovníkům ve 24 různých zemích z celé Evropy (také jednomu z ČR) 680 milionů eur. Stalo se tak v rámci soutěže o prestižní granty výzkumným pracovníkům Advanced Grants.
Komise vyzve v Davosu k akci v odvětví IKTEvropa musí řešit až 700 000 neobsazených pracovních míst v odvětví informačních a komunikačních technologií a pokles konkurenceschopnosti. Počet pracovních míst v IKT roste, zatímco počet absolventů a kvalifikovaných pracovníků klesá.
Výzkum a inovace: Komise hledá odborné poradceKomise zveřejnila výzvu k účasti na vytváření agendy nového programu Unie na financování výzkumu a inovací „Horizont 2020“, která je určena odborníkům z nejrůznějších oblastí. Takovou výzvu vydala Komise vůbec poprvé.
 Rada
EU zahájila posílenou spolupráci v oblasti daně z finančních transakcíRada pro hospodářské a finanční věci přijala 22. ledna 2013 rozhodnutí, kterým se jedenácti členským státům povoluje zahájit posílenou spolupráci v oblasti daně z finančních transakcí. Členské státy, které se konečného mechanismu daně z finančních transakcí účastnit nechtějí, přesto budou do procesu plně zapojeny.
Novým předsedou Euroskupiny jmenován Jeroen DijsselbloemDne 21. ledna jmenovala Euroskupina svým novým předsedou nizozemského ministra financí Jeroena Dijsselbloema, který ve funkci vystřídal Jeana-Clauda Junckera. Jeroen Dijsselbloem byl ministrem pouze od listopadu, předtím byl 12 let poslancem dolní komory nizozemského parlamentu. Ve funkci bude 2 a půl roku.
 Evropský parlament
Oběti holokaustu nesmí být nikdy zapomenuty27. leden je evropským a mezinárodním Dnem památky obětí holokaustu. Oběti šoa si připomínáme ve stejný den, kdy v roce 1945 Rudá armáda osvobodila nacistický koncentrační tábor v Osvětimi. Předseda Evropského parlamentu při upomínce holokaustu upozornil, že "zlo je stále tady, každý den, v každém okamžiku".
Výroba jaderné energie v EU by se měla držet nejpřísnějších noremProvozovatelé jaderných zařízení v EU by měli uskutečnit všechna opatření pro zlepšení bezpečnosti, doporučená po uskutečnění zátěžových testů jaderných reaktorů, a měli by také nést náklady těchto opatření. To jsou hlavní požadavky usnesení, které parlamentní Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku schválil 24. ledna.
Profesní průkaz znamená lepší mobilitu a větší bezpečnostJednodušší a rychlejší uznávání odborných kvalifikací a zvýšení důvěry i bezpečnosti pro odborníky, kteří chtějí pracovat v zahraničí, stejně jako pro jejich zaměstnavatele, zákazníky nebo pacienty – to je cíl modernizované směrnice o uznávání odborných kvalifikací. Pomoci má jednotný profesní průkaz, který umožní sledovat pracovní mobilitu.
Poslanci i odborníci volají po účinné pomoci nejpotřebnějším116 milionů obyvatel EU žije v současnosti na hranici chudoby. Nový unijní fond pro pomoc nejpotřebnějším, tak jak ho navrhuje Komise, chudobu neodstraní, ale poskytne chudým alespoň nejzákladnější zaopatření: jídlo, oblečení, a bezdomovcům i přístřeší. Nyní se hledá jeho optimální nastavení.
Balkán na cestě do EU: poslanci oceňují pokrok, poukazují na výzvyPoslanci ocenili reformy v zemích Balkánu a pokrok těchto zemí na cestě ke členství v EU. Zároveň ale poukázali na oblasti, které je potřeba zlepšit. Zahraniční výbor EP přijal zprávu o pokroku Černé Hory, diskutoval o integračním procesu Kosova a jednal se srbskou vicepremiérkou pro evropskou integraci Suzanou Grubješić.
Niki Tzavela: Podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu EU porosteMá-li EU do roku 2050 snížit emise o více než 80 %, bude muset být výroba energie v Evropě téměř bezuhlíková. Jak toho dosáhnout bez narušení dodávek energie a snížení konkurenceschopnosti? Odpovědi načrtla Evropská komise ve svém energetickém plánu do roku 2050, který už schválil Výbor pro průmysl, obchod a energetiku.
8 tisíc pozměňovacích návrhů k reformě zemědělské politikyČtyřmi zprávami a téměř osmi tisíci pozměňovacích návrhů k reformě unijní zemědělské politiky se musel prohlasovat Zemědělský výbor Evropského parlamentu. Reforma se týká zejména dotací a fungování unijních zemědělských trhů v letech 2014-2020. Plénum Parlamentu bude o návrhu reformy hlasovat v březnu.
Pomůže Parlament určovat rozvojové cíle po roce 2015?Rozvojové cíle tisíciletí už od roku 2000 určují směřování evropské pomoci a rozvojové politiky. Rok 2015, do kterého mělo být všech 8 cílů splněno, se blíží, a je potřeba určit cíle nové. Jakou roli by měl v tomto procesu hrát Evropský parlament? Odpověď hledal Výbor pro rozvoj hledal odpověď během veřejného slyšení.
Poslanci požadují lepší ochranu před látkami způsobujícími hormonální poruchyV posledních 20 letech se celosvětově prudce zvýšil výskyt hormonálních poruch. Jedním z důvodů mohou být chemikálie narušující endokrinní systém. "...Víme toho dost na to, abychom tyto látky regulovali v souladu se zásadou předběžné opatrnosti," tvrdí švédská sociálně demokratická poslankyně Åsa Westlund.
Poslanci hlasují o roční analýze růstu 2013Úsporné politiky prosazované v posledních dvou letech většinou vlád v EU stojí v cestě hospodářskému oživení. EU by se měla víc zaměřit na růst a na opatření proti daňovým únikům, a ne jen na úspory. Analýza Evropské komise je východiskem Evropského semestru pro koordinaci hospodářských politik.
 Evropský soudní dvůr
Tribunál zamítá žaloby podané podnikem Budějovický BudvarČeský pivovar Budĕjovický Budvar podal námitky proti zápisu ochranné známky Společenství pro výrobky americký pivovar Anheuser‑Busch námitky, a to pro všechny výrobky uvedené v přihláškách. Po zamítnutí OHIM se obrátil na Tribunál, který však žaloby zamítl v plném rozsahu pro nedostatečnost předložených důkazů.
Omezení nákladů na vysílání krátkých výňatků o vysoce zajímavých událostechListina základních práv nebrání tomu, aby se finanční náhrada za krátké zpravodajské příspěvky ostatních vysílatelů omezovala na technické náklady. Výňatky lze volně vybrat ze signálu majitele výhradních práv, který může požadovat finanční náhradu pouze ve výši dodatečných nákladů vzniklých přímo při poskytování přístupu k signálu.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 21. – 27. ledna 2013Ochod se zbožím mezi EU27 a CELAC byl v prvních devíti měsících roku 2012 vyrovnaný. Přebytek běžného účtu EU27 na úrovni 28,8 mld. €. Státní dluh eurozóny a EU27 se drží stabilně na úrovni 90 % a 85,1 % HDP. Investice EU27 ve zbytku světa se v letech 2008 až 2011 zvýšily o 5  %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise se radí o zpřísňování opatření proti násilnému extremismu. Bude představen Akční plán na podporu maloobchodu a Zelená kniha o nepoctivých obchodních praktikách. Očekává se zpráva o kooperačním a verifikačním mechanismu pro Rumunsko, stejně jako nová strategická analýza trhu s drogami.
 Kalendář
Datum: 29. – 30. ledna 2013
Místo: Výstavište Praha, Holešovice, pavilon E, stánek č. 19
Datum: 30. ledna 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 6. února 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 7. – 8. února 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 13. února 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 22. února 2013
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
 
 
 
 
 
 
 

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz