Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Evropská rada pro výzkum slaví tisícovku inovativních nápadů

Španělské předsednictví: Boj proti krizi

EPSO: připravovaná výběrová řízení

OTÁZKA: Patří agentury Společenství mezi orgány Evropské unie? (Odpověď najdete níže)
 
Podle zprávy Eurostatu krize v některých zemích přinesla nižší daně. Zpráva vychází z údajů z roku 2008, kdy se dopad krize ještě neprojevil naplno. Obecně se dá říci, že se v roce 2008 daně snížily, protože vlády se snažily zmírnit dopad krize. V roce 2008 putovalo do státní pokladny 39,3 % HDP. Je to poprvé za poslední čtyři roky, kdy se míra zdanění snížila, i tak je však o třetinu vyšší než v USA nebo Japonsku. Nejvyšší sazby daně z příjmu fyzických osob se uplatňují ve Švédsku (56,4 %), nejnižší v Bulharsku (10 %). Sazba daně z příjmu právnických osob má nyní průměrnou hodnotu 23,2 %, v roce 1995 35,3 %. Průměrná standardní sazba DPH vzrostla na 20,2 %. V roce 2000 měla výši 19,2 %.
 Evropská komise
Státy nedodržují pravidla seskupení pro účely DPHEvropská komise zažalovala sedm členských států, protože nedodržují povinnosti zakotvené v právu EU a týkající se pravidel seskupení pro účely DPH, které umožňuje směrnice o DPH za jeho účelem zjednodušení administrativy.
Maloobchodníci mají kodex ekologického chováníPředstavitelé evropské podnikatelské sféry zveřejnili dobrovolný kodex ekologického chování pro odvětví maloobchodu. Zavazují se plnit řadu zásad a opatření pro omezení negativního vlivu svého odvětví na životní prostředí.
Komise žádá o podporu jednotného trhu v energeticeEvropská komise rozhodla, že 20 členským státům zašle 35 samostatných žádostí, ve kterých je vyzývá, aby do všech podrobností provedly a uplatnily právní předpisy Evropské unie pro vytvoření jednotného trhu se zemním plynem a elektřinou.
Třináct států EU včetně ČR neplní železniční balíčekEvropská komise rozhodla, že zažaluje 13 členských států u Soudního dvora Evropské unie, protože nesprávně provedly různé části základní legislativy Evropské unie týkající se otevírání trhu železniční dopravy hospodářské soutěži.
Podpis dohody o otevřeném nebi mezi EU a USAMístopředseda Evropské komise Siim Kallas uvítal druhou leteckou dohodu o otevřeném nebi (open skies) s USA. Dohodu podepsali v Lucemburku ministři dopravy EU, místopředseda Evropské komise a velvyslankyně USA v Lucembursku.
Vítězové soutěže Pravé padělky obdrželi cenyGymnázium Nymburk získalo jednu z cen evropské soutěže Pravé padělky – v kategorii „nejlepší video“ skončilo na druhém místě. Soutěž věnovaná padělání a pirátství vznikla z podnětu Evropského parlamentu a Evropské komise.
V EU stoupá počet lidí v obtížné finanční situaciKaždý šestý Evropan uvádí, že má neustálé problémy platit účty za domácnost, a tři čtvrtiny se domnívají, že chudoba v jejich zemi za poslední rok vzrostla. To jsou hlavní výsledky z posledního průzkumu Eurobarometru o sociálních dopadech krize.
Program Erasmus využívá rekordní počet studentůV akademickém roce 2008/2009 odešlo do zahraničí studovat s podporou EU prostřednictvím programu Erasmus více studentů než kdy dříve. Téměř 200 000 studentů získalo granty, aby mohli studovat nebo se odborně vzdělávat v zahraničí.
Evropané se více než o sport zajímají o věduPodle zprávy Eurobarometru se ve srovnání s 65 % Evropanů, kteří se zajímají o sport, téměř 80 % Evropanů zajímá o vědecké objevy a technický rozvoj. Většina si myslí, že výzkum financovaný z prostředků EU získá v budoucnu na významu.
 Evropský parlament
Herman Van Rompuy diskutoval s europoslanci o řízení ekonomikyPoslanci Evropského parlamentu diskutovali s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem o výsledcích posledního summitu EU. Evropští lídři na něm minulý týden řešili, jak pomocí strategie Evropa 2020 podpořit hospodářskou konkurenceschopnost a jak zlepšit řízení ekonomiky Evropské unie.
Poslanci prosazují ucelený přístup k prevenci přírodních katasrofVýbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin přijal návrh usnesení, podle něhož je pro boj s živelnými a lidmi způsobenými katastrofami zapotřebí dostatek financí, legislativa o ochraně lesů, požární ochraně a vodním hospodářství a vyvážená zemědělská politika.
Evropský parlament podporuje vstup Islandu do EUVýbor Evropského parlamentu pro zahraniční vztahy vítá vyhlídku Islandu jako 28. členského státu EU. Poslanci ve svém středečním rozhodnutí zdůraznili silnou demokratickou kulturu této země. Sporné otázky kolem náhrady vkladů klientů banky Icesave by měly být řešeny bilaterálně s vládami Spojeného království a Nizozemska.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 21. – 27. června 2010Investice EU27 ve zbytku světa se v roce 2009 proti předchozímu roku snížily o čtvrtinu, zatímco investice v rámci EU27 vzrostly o 12 %. V dubnu vzrostl objem nových průmyslových zakázek v eurozóně o 0,9 %. HDP členských států EU se podle prvních odhadů v roce 2009 pohyboval mezi 41 a 268 % průměru EU.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomisař K. De Gucht vystoupí na tiskové konferenci k návrhu evropské mezinárodní investiční politiky. 1. července vstupují v platnost nová roamingová pravidla. Komise představí návrh nařízení o požadavcích na překlady budoucích evropských patentů. Rada pro zemědělství a rybolov bude diskutovat o budoucí společné politice v oblasti rybolovu.
 Kalendář
Datum: 22. června – 22. srpna 2010
Místo: Alšovo nábřeží, Praha 1
Datum: 30. června 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 8. července 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 13. – 25. července 2010
Místo: Praha – Domažlice – Plzeň – Tábor – Brno – Prachatice – České Budějovice

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz