Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.


Cestujeme po Evropě 2010

Evropské festivalové turné

Jak přilákat do EU talentované vědce

Facebook
OTÁZKA: Které členské státy EU zatím neuplatňují schengenská pravidla? (Odpověď najdete níže)
 
Ačkoli astronomické léto se blíží ke své polovině, léto "evropské" se teprve rozjíždí, alespoň pokud jde o sezónu letních dovolených. Vedle hustého víkendového provozu na dálnicích to poznáte i podle toho, že z médií vymizí zprávy z evropských institucí, neboť ty mají vesměs v srpnu na programu prázdniny. Z tohoto důvodu se odmlčí i Týden v Evropě - na další vydání se budeme společně těšit na začátku září. Do té doby pro Vás máme tipy na zajímavé cestování třeba za kulturou, k němuž vyzývá článek schovaný pod nadpisem, který láká k návštěvě letních festivalů v Avignonu, Florencii, Pécsi i Porúří. Mezi odkazy v záhlaví najdete i praktické rady ke stále snazšímu cestování po Evropě. Pestré prázdniny ale určitě prožijete i u nás doma, ať dáváte přednost kultuře, sportu, nebo přírodě. Stačí se trochu rozhlédnout. Tak ať letošní léto vyjde podle Vašich představ a v září opět na viděnou!
 Evropská komise
Energeticky úsporné zářivkyEU postupně zavádí požadavky na energetickou účinnost, které musí splňovat všechny světelné zdroje vyráběné pro evropský trh. Informační leták v češtině vám poradí s výběrem žárovek a poradí, co s nimi, když doslouží.
30 milionů eur na pomoc PákistánuKomise přijala rozhodnutí o poskytnutí pomoci ve výši 30 milionů eur na pomoc obětem monzunových dešťů v Pákistánu, zejména lidem, kteří přišli zcela nebo částečně o svá obydlí a těm, kdo u sebe lidem bez domova poskytují přístřeší.
Podezření IBM ze zneužití dominantního postaveníKomise rozhodla o zahájení vyšetřování firmy IBM z důvodu podezření ze zneužití dominantního postavení na trhu mainframových počítačů. Týkají se provázanosti hardware a software a diskriminace poskytovatelů souvisejících služeb.
Jak přilákat do EU talentované vědceEvropská rada pro výzkum (ERV) poskytla prostředky na více než 1 000 inovativních výzkumných projektů. Pro začínající vědce je k dispozici dalších 661 milionů eur. Granty budou poskytovány během následujících 14 měsíců.
 Rada
Prohlášení Catherine Ashtonové k porušování lidských práv v SýriiEU odsuzuje tresty udělené syrským právníkům Haithamu al-Malehovi a Muhannadu al-Hassanimu na základě obvinění, která porušují jejich základní práva a svobody. Vyjadřuje znepokojení i nad dalšími případy, které podrývají právo na svobodu projevu a sdružování, a vyzývá Sýrii, aby dodržovala svobodně přijaté mezinárodní závazky.
 Evropský inspektor ochrany údajů
EIOÚ žádá jednotný systém ochrany údajů v rámci vnitřního trhuEvropský inspektor ochrany údajů se obrátil dopisem na GŘ pro vnitřní trh a služby s hodnocením dosud dosaženého pokroku v oblasti ochrany dat v rámci informačního systému vnitřního trhu (IMI), který slouží k zavádění unijní legislativy a ke sdílení informací včetně osobních údajů mezi členskými státy.
 Evropská investiční banka
Půjčka 150 milionů na podporu MSP v TureckuEvropská investiční banka poskytla dvě půjčky v celkové výši 150 milionů eur na podporu malých a středních podniků v Turecku. Peníze budou poskytovány prostřednictvím bank Akbank a Halk, a to 80 % jako půjčka a 20 % jako grant. Půjčky sloužit jako kompenzace důsledků hospodářské krize.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 25. července – 1. srpna 2010Počet obyvatel Evropské unie dosáhl k 1. lednu 2010 501 milionů. Míra úspor evropských domácností v prvním čtvrtletí 2010 meziročně mírně poklesla, stejně jako míry podnikatelských investic, zatímco podnikatelské zisky mírně rostly. Inflace v eurozóně se odhaduje na 1,7 %. Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstává na 10 %, v EU27 na 9,6 %.
 Kalendář
Datum: 22. června – 22. srpna 2010
Místo: Alšovo nábřeží, Praha 1
Datum: 21. srpna 2010
Místo: Ždánice, zámecký park

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz