Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Zpátky do školy!

Oběti povodní v Pákistánu čelí riziku epidemií

EU koordinuje solidaritu mezi zeměmi

Facebook
OTÁZKA: Kdo se může přihlásit soutěže pro mladé překladatele Juvenes Translatores? (Odpověď najdete níže)
 
Evropské prázdniny
Vážení čtenáři, po prázdninové přestávce se k Vám vrací pravidelný zpravodaj Zastoupení Evropské komise. Tak jako v minulých letech jsme si dopřáli srpnovou přestávku – vzhledem k tomu, že evropské instituce v tu dobu nezasedají, nebývá o čem psát. Neznamená to však, že by nevycházely vůbec žádné zprávy, a letos jich bylo – jak vidíte níže – víc než v jiných letech. Přijměte proto tento trochu neobvyklý sumář za měsíc a kousek. Od příštího vydání se vrátíme k důsledně týdennímu formátu.
 Evropská komise
Komise zakázala létat v EU dvěma dopravcům z GhanyEvropská komise aktualizovala seznam leteckých společností se zakázanou činností v Evropské unii. Uvalila zákaz provozování letecké dopravy na jednoho leteckého dopravce z Ghany a dalšímu ze stejné země uložila provozní omezení.
EU uvolnila peníze pro boj s krizí v rozvojových zemíchKomise schválila v rámci tzv. mechanismu FLEX pro ohrožené země první dvě rozhodnutí o poskytnutí finanční pomoci z 264 milionů eur, které jsou na rok 2010 k dispozici. Peníze mají pomoci nejohroženějším africkým, karibským a tichomořským státům.
Kritéria environmentálního stavu evropských moříEvropská komise přijala rozhodnutí vymezující kritéria nezbytná k dosažení dobrého environmentálního stavu evropských moří. To členským státům pomůže vypracovat koordinované strategie pro mořské prostředí v každém regionálním moři.
Školy se mohou hlásit do soutěže překladatelůStřední školy mohou do 20. října přihlásit žáky do soutěže mladých překladatelů. „Cílem soutěže je podpořit používání a studium cizích jazyků v Evropě,“ uvedla komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliouvá.
Spolupráce s Čínou v boji proti padělanému zbožíAlgirdas Šemeta, komisař odpovědný za daně a celní unii, audit a boj proti podvodům, zahájil na výstavě World Expo v Šanghaji mezinárodní konferenci o spolupráci při podpoře obchodu mezi Čínou a EU s cílem najít cestu k posílení celní spolupráce.
Občané EU pro koordinaci ekonomických záležitostíPodle jarního Eurobarometru se až 75 % Evropanů domnívá, že důraznější koordinace hospodářské a finanční politiky by byla účinným způsobem, jak bojovat proti krizi. Průzkum se uskutečnil v květnu, kdy evropská dluhová krize dosahovala vrcholu.
Návrhy pro řešení přeshraniční trestné činnostiKomise přijala stanovisko k návrhu evropského vyšetřovacího příkazu, který by justičním orgánům usnadnil zajišťování důkazů při mezinárodních trestních řízeních. Komise ve svém stanovisku uznává význam jednotného právního rámce.
Komise vyzývá k boji s přeshraniční kriminalitouPravidla EU platná od roku 2006 dovolují členským státům konfiskovat v zahraničí majetek pocházející z trestné činnosti. Evropská komise však zveřejnila zprávu, která dokládá, že polovina členských států EU tato pravidla ještě nezavedla.
EU podporuje mediace přeshraničních právních sporůEvropská komise upozornila na to, jaký potenciál mají stávající pravidla EU o mediaci přeshraničních právních sporů, a připomněla členským státům, že taková opatření mohou být efektivní pouze pokud je všechny členské státy zavedou na vnitrostátní úrovni.
Komise vyzývá k dodržování humanitárních zásad19. srpna ve Světový humanitární den si Komise připomněla humanitární pracovníky, kteří přišli o život, byli zbaveni svobody či utrpěli zranění. Zaměstnanci GŘ pro humanitární pomoc a civilní ochranu jsou trvale přítomni v krizových oblastech celého světa.
EU financuje boj proti rakovině prsuPřestože je v Evropské unii každoročně zjištěno 350 tisíc nových případů rakoviny prsu, zůstávají některé případy neodhaleny, protože chybí účinná technika. EU proto investuje do rozvoje kvalitnější a rychlejší diagnostiky rakoviny prsu.
Pomoc mezinárodním manželským párůmČlenské státy poprvé využívají postup posílené spolupráce, který manželům z různých států umožňuje vybrat si, podle jakého práva bude jejich rozvod probíhat. Rozhodnutí bylo zveřejněno v Úředním věstníku 22. července.
 Rada
Prohlášení k pátému výročí podpisu Memoranda o porozumění pro Aceh15. srpna jsme si připomněli páté výročí podpisu Memoranda o porozumění mezi vládou Indonésie a Hnutím za svobodný Aceh, jež potvrdilo mírovou dohodu po katastrofálním tsunami v prosinci roku 2004 a ukončilo 30 let trvající konflikt. Od té doby Aceh významně pokročil k míru a stabilitě a může očekávat slibnou budoucnost.
Prohlášení k odsouzení sedmi vůdčích představitelů baháistůEvropská unie je vážně znepokojena odsouzením sedmi vůdčích představitelů baháistů v Íránu ke 20 letům vězení a vyzývá k jejich okamžitému propuštění. Tento rozsudek je zřejmě motivován příslušností obžalovaných k náboženské menšině a soudní řízení se vyznačovalo závažnými nedostatky.
Prohlášení u příležitosti Mezinárodního dne původního obyvatelstvaU příležitosti Mezinárodního dne původního obyvatelstva vyjádřila Evropská unie podporu původnímu obyvatelstvu na celém světě. V tento den oslavujeme původní obyvatelstvo a oceňujeme nesmírný přínos jejich tradic a vědomostí pro světové kulturní dědictví a udržitelný rozvoj naší planety.
Prohlášení ke schválení nové ústavy v KeniEU blahopřeje keňskému lidu ke schválení nové ústavy v referendu, které se konalo dne 4. srpna. Jedná se o historickou událost pro tuto zemi a důležitý mezník v programu reforem, který je důkazem odhodlání vlády přistoupit k zásadním změnám v právní a politické oblasti. EU věří, že tato nová ústava umožní provedení dalších nezbytných reforem.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v srpnu 2010HDP eurozóny i EU27 vzrostl ve druhém čtvrtletí roku 2010 o 1,0 %. Inflace v eurozóně v srpnu 2010 odhadována na 1,6 %. Nezaměstnanost v eurozóně se drží na úrovni 10 %, v EU27 9,6 %. Přebytek zahraničního obchodu eurozóny v červnu 2010 činil 2,6 eur. Výkon stavebnictví v EU27 v červnu 2010 vzrostl o 3,5 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenMinistři energetiky se sejdou na neformálním zasedání, sejde se Rada pro hospodářské a finanční záležitosti. Zasedne plénum i výbory Evropského parlamentu. V Ghentu se uskuteční konference o biodiverzitě a La Hulpe se bude jednat o investicích do zdravotnictví. Předseda Evropské komise předsese v úterý 7. září první zprávu o stavu Unie.
 Kalendář
Datum: 9. září 2010
Místo: Park Parukářka, Praha 3
Datum: 24. září 2010
Místo: Velký sál Ministerstva zahraničních věcí, Praha
 Akce ZEK
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 8. září 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 9. září 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 22. září 2010
Místo: Pernštýnské náměstí, Pardubice
Datum: 24. září 2010
Místo: Velký sál Ministerstva zahraničních věcí, Praha

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz