Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Jak pokročila finanční reforma EU?

Zpráva OECD podporuje cíle strategie Evropa 2020

Růst a pracovní místa zůstávají prioritami politiky EU

OTÁZKA: Bude Plzeň v roce 2015 jediným hlavním městem kultury? (Odpověď najdete níže)
 
Porota odpovědná za výběr Evropského hlavního města kultury 2015 vydala 8. září doporučení, aby titul získalo město Plzeň. Formální jmenování provede Rada ministrů EU pravděpodobně v květnu 2011. „Plzeňská kandidatura na prestižní titul Evropské hlavní město kultury je přirozeným vyústěním letitých snah města o zásadní proměnu procesem zdola, zapojením a aktivizací jeho občanů,“ řekla umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015 Yvona Kreuzmannová. Evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliouvá k tomu uvedla: „Je skvělé, že v Česku panuje z titulu Evropské město kultury 2015 takové nadšení. Město Plzeň se představilo velmi kvalitně, energicky a kreativně. Jsem přesvědčena o tom, že Plzeň připraví poutavý program plný akcí s evropským rozměrem pro širokou veřejnost. Přeji městu Plzni mnoho úspěchů.“
 Evropská komise
Rekordní počet zájemců granty EU „Marie Curie“Letos požádalo o stipendijní grant Marie Curie, financovaný EU, téměř 5 000 vědců, což představuje zvýšení o 20 % proti roku 2009 a o 70 % v porovnání s rokem 2008. Od roku 1990 získalo individuální stipenda Marie Curie více než 15 000 vědců.
Lepší ochrana zvířat při vědeckých pokusechEvropský parlament hlasoval pro přijetí nových předpisů o využívání zvířat k vědeckým účelům. Nové předpisy, jejichž revizi Evropská komise poprvé navrhla v roce 2008, posílí ochranu zvířat potřebných pro výzkum a zkoušky bezpečnosti.
Biologická rozmanitost a role místních úřadůJak mohou místní úřady šetřit a zároveň stimulovat ekonomiku a zlepšovat kvalitu života? Podle nové zprávy toho lze dosáhnout zahrnutím ekosystémových služeb do tvorby politik. Zpráva ukazuje, jak mohu tvůrci politik lépe zohlednit biologickou rozmanitost.
Nedostatky v normách pro azylová řízeníPodle zprávy Komise se procesní záruky v azylovém řízení v zemích EU stále značně liší. Nejednoznačnost norem stanovených směrnicí a nedostatky v jejím zapracování do práva členských států navíc mohou být příčinou vzniku administrativních chyb.
Výzkum pomáhá uchovat data pro budoucnostNástroje pro uchování digitálně uložených dat, přístup k nim a jejich srozumitelnost na neomezenou dobu, jsou nyní k dispozici v podobě otevřeného softwaru. Na výzkumném programu CASPAR se podíleli i výzkumníci z České republiky.
Jak podpořit biologickou rozmanitost?Komise zahájila internetovou konzultaci o strategii udržení biologické rozmanitosti. Žádá občany, orgány veřejné správy, podnikatele i občanskou společnost o názory na otázky, které se mohou týkat například nedostatků ve stávající politice.
Komise posoudí využívání fondů k integraci RomůKomise ustanovila pracovní skupinu pro integraci Romů, jejímž cílem je posoudit, jak členské státy využívají fondů EU. Návrh byl součástí zprávy o situaci Romů, kterou předložila Viviane Redingová, László Andor a Cecilia Malmströmová.
Komise vede jednání o smluvním právuKomise uspořádala první setkání představitelů podnikatelů, spotřebitelů a právníků nad problematikou evropského smluvního práva. V současnosti vede rozdílnost smluvního práva k vyšším transakčním nákladům.
 Evropský parlament
Europoslanci požadují vyhlášení evropského roku boje proti násilí na ženáchEvropská komise by měla do pěti let vyhlásit evropský rok boje proti násilí na ženách. Tuto výzvu v podobě tzv. písemného prohlášení do dnešního dne podpořilo 383 z 736 poslanců Evropského parlamentu. Podle odhadů dnes fyzickým násilím v dospělosti v Evropské unie trpí na 20 až 25 % žen.
Parlament uctil minutou ticha památku starosty zavražděného v ItáliiEuroposlanci uctili památku Angela Vassalla, starosty italské obce Pollica, který byl v neděli večer zavražděn ve svém autě. Z vraždy je podezřelá italská mafie Camorra. Předseda Parlamentu při této příležitosti ocenil "skvělou práci" tohoto "ekologického starosty", který celý život bojoval proti prorůstání organizovaného zločinu do svého města.
Parlament protestuje proti odsouzení Sakíne Muhammadí-AštíáníovéEvropský parlament důrazně odsoudil rozsudek smrti ukamenováním, který byl v Íránu vynesen nad Sakíne Muhammadí-Aštíáníovou. Všechny politické skupiny jsou přesvědčeny, že bez ohledu na okolnosti nelze odsouzení k smrti ukamenováním nikdy ospravedlnit ani akceptovat, a naléhavě žádají o přezkoumání případu.
Dopis předsedy Evropské komise Barrosa poslancům Evropského parlamentuPředseda Evropské komise hodnotí uplynulý roky ve vztazích mezi Komisí a Parlamentem. Před rokem Parlamentu předložil své politické směry na dalších pět let a navrhl vytvoření zvláštních vztahů mezi Parlamentem a Komisí. Doufá, že nový přístup k vytváření pracovního programu bude pevným základem interinstitucionální spolupráce.
 Rada
Vysoká představitelka k rozhodnutí o omezujících opatřeních vůči EritrejiRada přijala dne 26. července 2010 rozhodnutí, kterým se mění procedurální aspekty rozhodnutí o omezujících opatřeních vůči Eritreji. K cílům tohoto rozhodnutí se hlásí Turecko, Chorvatsko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Lichtenštejnsko a Moldavská republika.
Padesátileté výročí Zvláštního výboru pro zemědělství9. září 2010 oslavil Zvláštní výbor pro zemědělství padesátileté výročí své existence. Zasedání výboru předcházel oběd a po ukončení pracovních jednání následovala recepce a koncert. Na obědě promluvil předseda Herman Hooyberghs, který vyzdvihl důležitou úlohu výboru pro fungování společné zemědělské politiky.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 6. – 12. září 2010Schodek běžného účtu EU27 dosáhl 50,8 mld. eur. Vyšla statistická ročenka EU, která obsahuje více než 500 různých tabulek. Vedle údajů z členských států EU obsahuje také informace kandidátských zemích, zemích EFTA a některé hodnoty srovnává s Japonskem a USA. Cizí občané tvoří 6,4 % obyvatelstva EU.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise představí iniciativu "Mládí v pohybu" a uspořádá seminář o doporučeních skupiny na vysoké úrovni pro chemikálie. Rada pořádá konferenci o azylovém procesu. Bude zahájen Evropský týden mobility. Bruselem proběhne pochodeň speciální olympiády. V EP se sejdou představitelé Evropské lidové strany. Zasedne Evropská rada.
 Kalendář
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 17. září 2010
Místo: Internet
Datum: 22. září 2010
Místo: Pernštýnské náměstí, Pardubice
Datum: 24. září 2010
Místo: Velký sál Ministerstva zahraničních věcí, Praha
Datum: 26. září 2010
Místo: Praha
 Ve středu v kině
 
 

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz