Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Nová výběrová řízení

Více bezpečnosti na trhu s deriváty

OTÁZKA: Kdy Komise navrhla strategii Evropa 2020, jejíž součástí je i akce Mládež v pohybu? (Odpověď najdete níže)
 
Hlavy států a předsedové vlád zemí EU zamýšlejí v budoucnu pořádat pravidelná jednání zaměřená na vnější politiku Unie s cílem zvýšit její účinnost. Na zasedání Evropské rady dne 16. září v Bruselu jednali o strategiích EU v rychle se měnícím světě, konkrétněji pak v souvislosti s nadcházejícími významnými summity s klíčovými partnery. Jednání se účastnili i ministři zahraničních věcí. Vedoucí představitelé se shodli, že Evropa by měla důrazněji prosazovat své zájmy a hodnoty a být efektivním globálním hráčem. „Jedná se o začátek nového procesu. Toto zasedání Evropské rady je prvním ze série jednání věnovaných zahraniční politice,“ prohlásil Herman Van Rompuy.
 
 Evropská komise
Opatření ke zlepšení železničních služebKomise přijala návrh na zlepšení železničních služeb pro uživatele osobní i nákladní dopravy. Návrh slučuje v jeden souvislý text tři dosud platné směrnice a jejich následné změny, měl by tak přispět k lepšímu fungování železničního trhu.
Bezpečnější nákupy elektroniky na internetuPo zásahu proti problematickým internetovým stránkám je nyní nákup elektronického zboží na internetu mnohem bezpečnější. Předpisy EU v současnosti dodržuje 84 % internetových prodejen elektroniky, které prošly kontrolou; dříve to bylo jen 44 %.
Mládež v pohybu – větší podpora mladých EvropanůMnoho mladých lidí hledá práci, ale většina z nich nevyužívá nabízené příležitosti – chybí jim patřičná kvalifikace a zkušenosti. Komise chce tento problém odstranit v rámci akce Mládež v pohybu a pomoci tak mladým lidem získat první zaměstnání.
Větší transparentnosti obchodů s cennými papíryEvropská komise přijala návrh nařízení o krátkém prodeji a určitých aspektech swapů úvěrového selhání. Hlavním cílem návrhu je vytvořit harmonizovaný rámec pro koordinované kroky na evropské úrovni, zvýšit transparentnost a omezit rizika.
Evropský týden mobility 2010Stovky měst po celé Evropě i mimo ni se 16. až 22. září 2010 účastní Evropského týdne mobility. Téma kampaně pro rok 2010 – Cestujte chytřeji, žijte lépe – je reakcí na škodlivé účinky současných trendů městské dopravy na zdraví občanů.
EU zvyšuje podporu pro včelařské odvětvíKomise schválila národní programy 27 členských států, jejichž cílem je zlepšit produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh. Oproti předchozímu období se příspěvek EU na financování těchto programů zvýšil téměř o 25 %.
Zvýšení kapacity počítačů evropským vědcůmDíky projektu evropské gridové infrastruktury (EGI), financovanému Komisí, budou mít výzkumní pracovníci trvale a nepřetržitě přístup ke kombinované kapacitě zpracování dat tvořené více než 200 000 stolními počítači.
Průběžná prognóza EU: Oživení ekonomiky pokračujeHospodářské oživení v poslední době zesílilo, růst HDP byl v druhém čtvrtletí 2010 obzvlášť výrazný. Předpokládá se zpomalení hospodářské činnosti v druhé polovině roku, ale je očekáváno zlepšení čtvrtletních výsledků oproti jarní prognóze.
Poslední výzva podnikům k registraci chemických látekKomise připomíná podnikům, že konečný termín pro povinnou registraci nejrozšířenějších nebo nejnebezpečnějších chemických látek byl stanoven na 30. listopad 2010, do 3. ledna příštího roku musí oznámit klasifikaci a označení těchto látek.
Poznávání moří posílí konkurenceschopnost a růstNávrh Komise týkající se systému znalostí o mořích 2020 dnes představila Evropská komisařka pro námořní záležitosti a rybolov Maria Damanakisová. Návrh má odhalit možnosti, které v sobě evropské znalosti mořské problematiky skrývají.
Osm z deseti Evropanů podporuje rozvojovou pomocPomoc poskytovaná rozvojovým zemím se u evropských občanů těší rozhodné podpoře. Vyplývá to ze zvláštního průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, ve kterém odpovídalo 26 500 občanů ve všech 27 členských státech EU.
Předseda EK Barroso prosazuje boj proti chudobě20. – 22. září se předseda Barroso a komisař Piebalgs v New Yorku zúčastní zasedání OSN o rozvojových cílech tisíciletí. Cílem je přezkoumat pokrok v oblasti rozvojových cílů a dát celosvětovému boji proti chudobě další impuls.
 Evropská rada
Závěry ze zasedání Evropské radyHlavy států a předsedové vlád zemí EU zamýšlejí v budoucnu pořádat pravidelná jednání zaměřená na vnější politiku s cílem zvýšit její účinnost. Na zasedání Evropské rady dne 16. září v Bruselu jednali o strategiích EU v rychle se měnícím světě, konkrétněji pak v souvislosti s nadcházejícími významnými summity s klíčovými partnery.
 Evropský parlament
15. září: Svět oslavil potřetí Mezinárodní den demokracieMysleli jste si doposud, že 15. září je pouze den, kdy je polovina měsíce za vámi? Od roku 2007 je tento den uznávám jako mezinárodní den pro oslavu, ale zejména podporu demokracie ve světě. Letošním ústředním tématem byl vztah parlamentů a občanů. Příspěvek EU k rozvoji demokracie ve svém projevu zdůraznil i předseda EP Jerzy Buzek.
Tající Arktida přináší nové obchodní možnosti i hrozbu lodních neštěstíEvropský parlament hostil 9. konferenci poslanců parlamentů z arktické oblasti. Zástupci osmi států hovořili zejména o zodpovědném a udržitelném přístupu k nerostným surovinám, spolupráci v oblasti vzdělání a výzkumu a tání arktického ledu, kdy turistické kanceláře vysílají do arktických vod lodě přeplněné turisty lačnícími po ledních medvědech.
 Evropský soudní dvůr
Šest členských států omezilo přístup k povolání notáře na vlastní státní příslušníkyPodle generálního advokáta Cruz Villalóna šest členských států tím, že omezilo přístup k povolání notáře na vlastní státní příslušníky, nesplnilo povinnosti, které pro ně vyplývají ze Smlouvy. Účast povolání notáře na výkonu veřejné moci nemůže odůvodnit přímou diskriminaci z důvodu státní příslušnosti.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 13. – 19. září 2010Výkon stavebnictví v eurozóně klesl o 3,1 %. Přebytek vnějšího obchodu eurozóny je 6,7 mld. eur. Roční inflace v eurozóně v srpnu 2010 byla 1,6%. Zaměstnanost v eurozóně i v EU27 zůstává stabilní. Cena práce ve druhém čtvrtletí roku 2010 v eurozóně i v EU27 vzrostla o 1,6 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenProbíhá evropský týden mobility. Zasedá plénum evropského parlamentu. V Talinu probíhá konference o euru. Komise předloží strategii o rovnosti rodů. Budou zveřejněny výsledky průzkumu chování velkých obchodních portálů vůči zákazníkům. Ve Finsku se uskuteční den bez aut a Evropský den jazyků. V Bruselu proběhne summit o digitalizaci.
 Kalendář
Datum: 24. září 2010
Místo: celá Česká republika
Datum: 24. září 2010
Místo: Velký sál Ministerstva zahraničních věcí, Praha
Datum: 26. září 2010
Místo: Praha
 Akce ZEK
Datum: 22. září 2010
Místo: Pernštýnské náměstí, Pardubice
Datum: 22. září 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 22. září 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 24. září 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 24. září 2010
Místo: Velký sál Ministerstva zahraničních věcí, Praha
Datum: 30. září 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz