Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Jednání o rozpočtu EU na rok 2011 ztroskotala. Víte, co bude dál? (Odpověď najdete níže)
 
Komise představila tři varianty budoucího směřování společné zemědělské politiky: 1) náprava nejnaléhavějších nedostatků SZP postupně zaváděnými změnami, 2) posun k ekologičtější, spravedlivější, efektivnější a účinnější SZP a 3) odklon od podpory příjmů a tržních opatření a větší orientace na cíle v oblasti životního prostředí a boje proti změně klimatu. Komise předpokládá zachování současného dvoupilířového systému, v němž prvním pilířem jsou přímé platby a tržní opatření s pravidly na úrovni EU a druhým pilířem víceletá opatření pro rozvoj venkova, kde rámec pro možné režimy je stanoven na úrovni EU, avšak konečná volba režimů je ponechána členským státům nebo regionům pod společnou správou. Dalším společným prvkem všech tří variant je myšlenka, že budoucí systém přímých plateb nemůže být založen na historických referenčních obdobích, nýbrž na objektivních kritériích.
 
 
 Evropská komise
Europeana zpřístupňuje více než 14 milionů dělDíky evropské digitální knihovně Europeana má kdokoli na světě přístup k více než 14 milionům digitalizovaných knih, map, fotografií, obrazů, filmů a hudebních klipů ze sbírek kulturních institucí z celé Evropy. Projekt knihovny byl zahájen v roce 2008.
14 členských států musí aktivivat tísňovou linku 116 000Komise naposledy vyzvala čtrnáct členských států, aby v co nejkratší možné době zprovoznily celoevropskou tísňovou linku 116 000 pro hlášení pohřešovaných dětí. Linka umožňuje volat o pomoc kdekoli v Evropské unii na jednotné telefonní číslo.
Prioritní koridory EU pro energetické sítěKomise představila své priority pro oblast energetické infrastruktury v příštích dvaceti letech. Jejím cílem je přizpůsobit sítě požadavkům jedenadvacátého století. Komise určila prioritní koridory pro vedení elektrické energie, plynu a ropy.
Dodržování schengenských pravidelV EU mohou občané cestovat v rámci schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Existuje stále mnoho překážek volného pohybu, mezi něž patří zachování překážek bránících plynulému provozu na silničních přechodech na vnitřních hranicích.
První návštěva komisaře Piebalgse ve Střední AsiiVe dnech 15. až 17. listopadu se uskutečnila návštěva evropského komisaře pro rozvoj Andrise Piebalgse v Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Jejím tématem byla spolupráce a pomoc, kterou Evropská unie poskytuje těmto dvěma zemím.
Na cestě k bezbariérové EvropěVětšina lidí považuje za samozřejmost, že může nastoupit do autobusu a jet si nakoupit, surfovat na internetu nebo se bavit sledováním televizních seriálů. Pro 80 milionů Evropanů se zdravotním postižením však mohou být tyto činnosti nedostupné.
 Výbor regionů
Reakce na plány Komise týkající se financování soudržnostiRegionální a místní představitelé uvítali návrhy na přepracování regionálního financování EU, jež v současné době odpovídá 50 miliardám eur ročně. Předsedkyně Výboru regionů paní Mercedes Bresso sdělila evropskému komisaři Johannesi Hahnovi, že se jedná o krok správným směrem. Plány Komise budou prospěšné všem regionům.
 Rada
Prohlášení Catherine Ashtonové k násilí na novinářích v Ruské federaciEvropská unie odsuzuje brutální útok na ruského novináře listu Kommersant Olega Kašina, k němuž došlo dne 6. listopadu 2010, a na Konstantina Fetisova, aktivistu za zachování Chimkinského lesa, který byl napaden dne 4. listopadu 2010. EU vítá okamžitou reakci prezidenta Medveděva na tyto útoky.
Zasedání Rady Zemědělství a rybolovPokud jde o rybolov, ministři dosáhli jednomyslné politické dohody o rybolovných právech ve vodách Baltského moře pro rok 2011. Pokud jde o zemědělství, ministři byli informováni o navrhovaných změnách nařízení o podpoře pro rozvoj venkova a nařízení o režimech přímých podpor pro zemědělce.
 Evropský parlament
Rodí se návrhy na novou podobu zemědělské politikyNěkolik desítek miliard eur proudí ročně na společnou zemědělskou politiku. Výdaje dosahují zhruba třetinu unijního rozpočtu. Po roce 2013 by jedna z vůbec nejstarších společných politik měla projít zásadní reformou. Poslanci zemědělského výboru Parlamentu na poslední schůzi podpořili plány Komise posílit konkurenceschopnost evropských farmářů.
Průvodce rozpočtem EURozpočet EU není jednoduchá záležitost. Každoročně je vypracován na základě tzv. sedmiletého finančního rámce a zahrnuje každé euro, které je v EU přímo nebo prostřednictvím členských států utraceno. Od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost Parlament sdílí odpovědnost za rozpočet EU s Radou ministrů.
Rozhovory s Chorvatskem vrcholí, k EU se možná přidá i IslandChorvatům zbývá k unijnímu členství jen krok. I když, jak poznamenal komisař Štefan Füle, právě poslední krok bývá často tím nejtěžším. O vyhlídkách devíti zájemců promluvil Füle před poslanci z Výboru pro zahraniční věci. Přístupové rozhovory s Chorvaty by se podle něj mohly završit příští rok. Mezi uchazeči nedávno přibyl Island.
Unie by měla bránit "privatizování" webu, míní expertiOblíbenost internetových služeb začíná vadit některým firmám na trhu komunikací. Například operátoři ve Francii omezují své klienty v používání služby Skype přes mobilní telefon. Měla by EU zasáhnout? Potřebujeme pravidla pro podnikání na webu? O tom diskutovali europoslanci se zástupci podnikatelů a spotřebitelů na fóru o otevřeném internetu.
Marihuana je nejpopulárnější evropskou drogou, roste i obliba kokainuAspoň jednoho jointa si dají každý den zhruba čtyři milióny Evropanů. Marihuana tak zůstává nelegální drogou číslo jedna. Tyto závěry obsahuje výroční zpráva Evropského monitorovacího centra, o které promluvil ředitel Wolfgang Götz před poslanci Výboru pro občanské svobody. Podle zprávy roste také počet lidí závislých na kokainu.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 14. – 21. listopadu 2010Turisticky nejvytíženějším měsícem na severu Evropy je červenec, na jihu srpen. Přebytek EU27 v obchodě se Spojenými státy se během první poloviny roku 2010 téměř zdvojnásobil. Výkon stavebnictví v EU27 v září 2010 klesl o 1,7 %. Inflace v eurozóně v říjnu 2010 vzrostla na úroveň 1,9 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise zahájí iniciativu "Nové dovednosti a pracovní místa", představí myšlenku dobrovolných sborů humanitární pomoci , zveřejní zprávu o zaměstnanosti v Evropě v roce 2010, vyhlásí výtvarnou soutěž o rovnosti pohlaví a konferenci o násilí na ženách a uspořádá summit evropských ministryň. V Parlamentu proběhne plenární zasedání.
 Kalendář
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 22. listopadu 2010
Místo: Eurocentra Karlovy Vary, Plzeň a České Budějovice
Datum: 25. listopadu 2010
Místo: KD Hronovická, Pardubice
Datum: 26. listopadu 2010
Místo: MZV, Černínský palác, Loretánské náměstí 5, Praha
Datum: 28. listopadu 2010
Místo: CK Solnice, České Budějovice
Datum: 30. listopadu 2010
Místo: Krajský úřad Jihočeského kraje
Datum: 1. prosince 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 2. prosince 2010
Místo: Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Hradec Králové
Datum: 3. prosince 2010
Místo: KÚ JMK, Cejl 73, Brno
Datum: 15. prosince 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
 Kino

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz