Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Jaké byly úspěchy EU v roce 2010?

VEŘEJNÉ KONZULTACE

OTÁZKA: Víte, co je MEDIA Mundus? (Odpověď najdete níže)
 
Nová webová stránka Evropské komise nabízí odpovědi na otázky často kladené v souvislosti s reakcí EU na finanční a hospodářskou krizi. Podle jakého klíče je finanční pomoc EU poskytována konkrétním členským státům? Jak probíhá další posilování hospodářské a měnové unie? Odpovědi najdete právě na webové stránce Generálního ředitelství Evropské komise pro hospodářské a finanční věci. Prozatím jsou informace k dispozici pouze v anglickém jazyce.
 Evropská komise
Jednotné evropské číslo tísňového volání 112Evropská komise 11. února u příležitosti „Evropského dne linky 112“ vyzvala členské státy, aby zvýšily povědomí veřejnosti o existenci telefonního čísla 112, které lze v případě tísně použít ve všech členských státech Evropské unie.
Financování výzkumu a inovací v EUKomise zahájila konzultaci o možnostech jak podstatně zlepšit financování výzkumu a inovací v EU. Podle navrženého „společného strategického rámce“ obsaženého v zelené knize by došlo k propojení stávajících nástrojů financování.
Nové auta budou mít denní světlaOd nynějška všechny nové typy osobních automobilů a malých dodávkových automobilů povinně vybaveny světly pro denní svícení („daytime running lights“ – DRL). Od srpna 2012 bude tato povinnost platit i pro nákladní automobily a autobusy.
Společná nabíječka pro mobilní telefonyStalo se Vám někdy, že jste si nemohli od kamaráda či kolegyně půjčit nabíječku, protože nebyla kompatibilní s Vaším mobilním telefonem? Společná nabíječka pro mobilní telefony všech značek je jednoduchý nápad, který Komise prosazuje řadu let.
Ochrana dětí před nebezpečím na internetuU příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2011 oznámila Komise, že uspíší rozhovory se zástupci odvětví IKT a organizací pro práva dětí s cílem podpořit navrhování produktů, které by pomohly ochránit děti před nebezpečím na internetu.
Téměř jedna třetina počítačů chytila v roce 2010 virusKe Dni bezpečnějšího internetu zveřejnil Eurostat zprávu, že téměř jedna třetina všech uživatelů počítačů v EU27 měla v roce 2010 problémy s počítačovou infekcí, 3 % z nich utrpěli finanční ztrátu, ačkoli 84 % se chrání antivirovými programy.
 Evropský parlament
Plenární zasedání ve Štrasburku 14. – 17. února 2011Evropští pacienti by měli dostat lepší ochranu před nekvalitními léky. Během nadcházejícího plenárního zasedání budou poslanci schvalovat nová pravidla s cílem zamezit prodej padělků drahých léků, kterých v EU v poslední době přibývá. Poslanci budou dále jednat o posílení práv cestujících na úkor autobusových společností.
Rozšíření EU: Černá Hora má problém s korupcí, Turecko s lidskými právyMezi země, s nimiž EU vede přístupové rozhovory, by se již brzy měla zařadit Černá Hora. Podle poslanců EP by se tak mohlo stát již letos. Šance balkánské země na plnoprávné členství nahlodávají zejména problémy s korupcí a organizovaným zločinem. Přistoupení Turecka zase brání nevyřešená situace kolem Kypru či ochrana minorit.
EU chce usnadnit "rozlet" evropské kulturyV evropské kultuře a tvůrčím průmyslu se ročně protočí zhruba 600 miliard eur. Přesto však tato odvětví nadále sužuje řada omezení, což se ukazuje zvlášť v době dnešní globalizace a digitalizace. Zástupci Evropské komise i Parlamentu proto hledají způsob, jak plně využít jejich možnosti.
Princ Charles v Evropském parlamentuPo třech letech zavítal do Evropského parlamentu následník britského trůnu princ Charles. Spolu se špičkami EU vystoupil na konferenci, jejichž cílem bylo skloubit boj proti klimatickým změnám s ekonomickým růstem. "V mnohých případech nedostatečně využíváme bohatství ukryté v půdě nebo v mořích," poznamenal princ Charles.
Kam Evropu nasměroval páteční summit? Téma debaty s Van RompuyemTéma egyptské revolty i výsledky posledního summitu evropských lídrů ovládly debatu poslanců s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem. "Vyzvali jsme egyptské politiky, aby volání tamního lidu po reformách vyslyšeli a nereagovali na něj represemi," prohlásil Herman Van Rompuy.
EU chce dostat pod kontrolu spekulace s akciemiNa trhu s cennými papíry se schyluje ke změně. Komise i Parlament hledají způsoby, jak regulovat tzv. prodej nakrátko, při němž se investoři snaží vydělávat nikoli na nárůstu cen akcií, nýbrž na jejich propadu. "S těmito prodeji jsou spojena značná rizika. Je proto nezbytné zavést společná pravidla," říká poslanec Pascal Canfin, autor zprávy.
 Evropský soudní dvůr
Med obsahující pyl z kukuřice MON 810 podléhá povolení pro GMOPotravina obsahující látky pocházející z geneticky modifikované rostliny, ať již se do ní dostaly záměrně, či nikoliv, musí být vždy kvalifikována jako potravina vyrobená z GMO. Riziko, které může představovat geneticky modifikovaná potravina pro lidské zdraví, je totiž nezávislé na záměrné či nezáměrné povaze přítomnosti této látky.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise pořádá konferenci Evropa v pohybu a zveřejní strategii ke zlepšování dostupnosti a kvality předškolního vzdělávání. V Barceloně probíhá GSMA Mobile World Congress, kde vystoupí i komisařka Kroesová. V Radě zasednou ministři školství a financí a sejde se Euroskupina. Ve Štrasburku probíhá plenární schůze Parlamentu.
 Kalendář
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 15. února 2011
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 16. února 2011
Místo: VOŠ a SŠ České Budějovice
Datum: 22. února 2011
Místo: Europe Direct Plzeň
Datum: 2. března 2011
Místo: Ministerstvo životního prostředí ČR
Datum: 8. března 2011
Místo: Europe Direct Plzeň
 Estonský film

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz