Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Pomoc postiženému Japonsku

Společná operace Hermes brání nelegální migraci

Seminář rozebral budoucnost jednotného trhu

OTÁZKA: Jaké je poslání agentury FRONTEX? (Odpověď najdete níže)
 
Na zasedání konaném 15. března se Rada dohodla na obecném přístupu k šesti legislativním návrhům, které mají posílit správu ekonomických záležitostí v EU a zejména v eurozóně. Čtyři z nich se týkají reformy Paktu EU o stabilitě a růstu. Jejich cílem je posílit dohled nad fiskálními politikami, zavést pravidla pro vnitrostátní fiskální rámce a vynucovat dodržování pravidel. Další dva návrhy jsou zaměřeny na makroekonomickou nerovnováhu v rámci EU.
 Evropská komise
Reforma Evropského úřadu pro boj proti podvodůmKomise přijala návrh na reformu OLAFu – Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Jeho cílem je zvýšit účinnost, účelnost a odpovědnost tohoto úřadu a současně zachovat jeho nezávislost při vyšetřování. OLAF funguje od roku 1999.
Nový status pro databanku o stárnutí obyvatelstvaKomise rozhodla, že rozsáhlá mezinárodní výzkumná databanka zaměřená na stárnutí obyvatelstva bude vůbec prvním projektem výzkumné infrastruktury, který získá nový evropský právní status usnadňující vytváření a realizaci takovýchto projektů.
Jasnější vlastnická práva pro mezinárodní páryCo se stane s vaším domem, když se rozvedete a váš manžel či vaše manželka má jinou státní příslušnost? Co se stane se společným bankovním účtem, pokud váš manžel či vaše manželka zemře? Co se stane, když vlastníte účet v zahraničí?
Evropský základ daně z příjmu právnických osobKomise navrhla společný systém pro výpočet základu daně podniků provozujících činnost v EU. Cílem návrhu je výrazně snížit administrativní zátěž, náklady na dosažení souladu s předpisy a právní nejistotu, kterým jimž jsou podniky nyní vystaveny.
Žaloba ve věci zaměstnaneckých penzijních fondůEvropská komise se rozhodla znovu podat k Soudnímu dvoru žalobu na Českou republiku, protože nevyhověla předchozímu rozsudku Soudního dvora EU ve věci pravidel pro zaměstnanecké penzijní fondy a neupravila své právní předpisy.
ČR má aktualizovat předpisy týkající se biocidůKomise žádá ČR, aby aktualizovala své právní předpisy týkající se chemikálií a povolila používání dvou biocidů. Rodenticid flokumafen a prostředek na ochranu dřeva tolylfluanid by měly být zahrnuty do seznamů povolených látek.
Nejlepší studenti a absolventi pro evropské instituceVe středu 16. března začal v celé EU druhý každoroční nábor pracovníků na místa administrátorů v evropských institucích. Jeho cílem je přilákat ty nejlepší uchazeče o práci v institucích EU v oblastech, jako je právo, ekonomika či tvorba politiky.
Cena Evropského týdne mobility za rok 2010Portugalské město Almada získalo cenu Evropského týdne mobility za rok 2010. Almada se během Evropského týdne mobility 2010 nejvíce zasloužila o propagaci alternativních dopravních prostředků a zvýraznění jejich pozitivních dopadů.
Směrnice o snazší mobilitě strojvedoucíchKomise oficiálně požádala osm členských států, aby do svého vnitrostátního práva převzaly směrnici o vydávání osvědčení strojvedoucím. Směrnici dosud neprovedly Belgie, ČR, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko a Švédsko.
Dacian Cioloş navštíví ČínuDacian Cioloş, komisař pro zemědělství a rozvoj venkova, je v těchto dnech na návštěvě v Číně, aby zde propagoval kvalitní evropské potraviny a nápoje se zeměpisným označením a možnosti vzájemného uznávání označení.
 Rada
EU je připravena pomoci JaponskuBezprostředně po prvních zprávách o ničivém zemětřesení a tsunami, které dne 11. března zasáhly Japonsko, vyjádřila Evropská rada soustrast a podporu postiženým osobám i japonské vládě. Vedoucí představitelé požádali vysokou představitelku a Komisi o mobilizaci veškeré potřebné pomoci.
Jednotný patent na podporu inovacíRada na svém zasedání konaném dne 10. března dala zelenou zahájení posílené spolupráce týkající se vytvoření jednotného patentu, jíž se zúčastní 25 členských států. Je to první krok na cestě ke zjednodušenému a méně nákladnému patentovému systému. O této složité otázce se jednalo již po desetiletí.
Postupné ukončení používání rtutiMinistři životního prostředí dne 14. března přezkoumali strategii EU týkající se rtuti a přijali závěry o dalších krocích, které je třeba přijmout za účelem omezení a postupného odstranění emisí rtuti, a to na úrovni EU i na mezinárodní úrovni. Rada uvítala významný pokrok, jehož bylo dosaženo v posledních pěti letech od přijetí strategie.
 Evropský parlament
Jerzy Buzek přivítal vytvoření bezletové zóny nad LibyíPředseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek byl od 17. do 21. března na návštěvě Tuniska a Egypta, kde se setkal s oficiálními představiteli, s hlavními aktéry přechodu k demokracii, s představiteli občanské společnosti a se studenty. S představiteli Tuniska, Egypta a Ligy arabských států jednal o možnosti realizace bezletové zóny nad Libyí.
Facebookoví příznivci Parlamentu o největších nástrahách pracovního trhuTento týden hlasoval Výbor pro zaměstnanost o Zprávě o evropské spolupráci v oblasti odborného vzdělávání. My jsme poprosili naše facebookové čtenáře a přispěvatele, aby se s námi podělili o své střety s realitou pracovního trhu. Chtěli jsme vědět, jakým změnám museli čelit, a jak se jim přizpůsobili. Nyní přinášíme některé z těchto příběhů...
Tragédii v Japonsku následuje bouřlivá debata o jaderné energiiHrozba jaderné katastrofy v Japonsku otevřela v EU bouřlivou debatu na téma jaderné energie. Některé země už se rozhodly podrobit své jaderné elektrárny zátěžovým testům, a ty staré úplně zavřít. 16. března předstoupil před poslance Evropského parlamentu komisař pro energetiku Günther Oettinger.
Nečinnost ve vztahu k Libyi a k přehodnocení jaderné energetikyKatastrofa v Japonsku, Pakt pro Euro, situace v Libyi – to jsou témata, o kterých jednali poslanci Evropského parlamentu s představiteli Evropské rady a Evropské komise. Evropská rada si od poslanců vyslechla kritiku za neschopnost pomoci Libyjcům v jejich boji za demokracii. Všichni přítomní se shodli, že EU musí pomoci Japonsku.
Odpovědnost ratingových agenturPodle zprávy německého poslance Wolfa Klinze se ratingové agentury výrazně podílely na vzniku finanční krize tím, že přidělovaly neúměrně vysoká hodnocení některým produktům. Výsledkem je, že daňoví poplatníci musí zachraňovat finanční sektor. Podle Klinze by ratingové agentury měly být za svá hodnocení odpovědné.
Doris Pack: Pro udržení dětí ve škole potřebujeme i lepší vzdělávání učitelůV únoru předložila Evropská komise plán na snížení počtu dětí předčasně opouštějících školy. Komise zdůraznila, že snížení předčasných odchodů ze vzdělávání ze současných 15 % na 10 % je důležitou součástí strategie Evropa 2020. Podle německé poslankyně Doris Packové Evropa nutně potřebuje více kvalifikovaných absolventů.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 14. – 20. března 2011Schodek zahraničního obchodu eurozóny v lednu 2011 byl 14,8 mld. €. Výkon stavebnictví v eurozóně vzrostl v lednu 2011 proti předchozímu měsíci o 1,8 %, v EU27 o 1,0 %. Cena práce za hodinu vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí 2010 v eurozóně o 1,6 % a v EU27 o 2,0 %. Objem průmyslové produkce v lednu 2011 vzrostl v EU27 o 0,6 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenV Birminghamu proběhne Evropské fórum o ekoinovacích, v Bruselu Evropské fórum o spolupráci mezi univerzitami a podniky a konference o výzkumu inovativní zdravotní péče. Sejde se Evropská rada na zasedání věnovaném ekonomice a plénum Evropského parlamentu. Neformálně budou jednat ministři životního prostředí a školství.
 Kalendář
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 9. – 31. března 2011
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 22. března 2011
Místo: Menza Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích
Datum: 23. března 2011
Místo: Europe Direct České Budějovice
Datum: 23. března 2011
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 29. března 2011
Místo: Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
Datum: 31. března 2011
Místo: Gymnázium Dr. Václava Šmejkala, Stavbařů 5, Ústí nad Labem
Datum: 1. dubna 2011
Místo: VŠFS, Pionýrů 2806, Most
Datum: 4. dubna 2011
Místo: Europe Direct Nový Jičín
Datum: 6. dubna 2011
Místo: Jungmannova 24, Praha 1

 

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz