Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

EUROPE DIRECT má novou webovou tvář

Vize propojené Evropy

EU chrání své občany v zahraničí

OTÁZKA: Jak funguje nástroj mikrofinancování Progress? (Odpověď najdete níže)
 
Evropu zasáhla vážná finanční krize. I přes hospodářské oživení rizika přetrvávají. Evropská rada přijala opatření, která by měla umožnit překonat finanční krizi a pokračovat v cestě k dosažení udržitelného růstu. Evropská rada se zabývala také vážnou situací v Libyi a vyjádřila uspokojení nad přijetím rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1973. Evropská rada dále vyjádřila hluboký zármutek nad ztrátami na životech, ke kterým došlo v Japonsku, a vyjádřila připravenost pomoci Japonsku při překonávání problémů.
 
 Evropská komise
Většina Evropanů je pro ekologické cestováníVětšina Evropanů je podle nového průzkumu připravena v zájmu snížení škodlivých emisí přistoupit na kompromis, pokud jde o cenu a vlastnosti jejich automobilů. Z průzkumu, který Eurobarometr provedl ve všech 27 členských státech Evropské unie.
Diskuse o dopadu rozpočtových omezeníPředseda Evropské komise José Manuel Barroso, komisař EU odpovědný za zaměstnanost László Andor, předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a maďarský premiér Viktor Orbán se setkali se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů.
Diskuse o online hazardních a peněžních hrách v EUOnline hazardní a peněžní hry jsou v Evropě rychle se rozvíjejícím oborem podnikání; bylo již zjištěno téměř 15 000 takto zaměřených webů a roční příjmy v tomto odvětví v roce 2008 přesáhly 6 miliard eur a do roku 2013 by se měly zdvojnásobit.
31 finalistů se uchází o RegionStarsCeny „RegioStars“ každoročně udělované Evropskou komisí vyzdvihují nejinovativnější projekty podpořené v rámci evropské regionální politiky. Projekty se týkají různých regionů a zahrnují řadu příkladů meziregionální i přeshraniční spolupráce.
Jednotný trh se stává skutečnostíI v nesnadných časech členské státy úspěšně pokračují v zavádění pravidel vnitřního trhu do svých zákonů. Potvrzuje to porovnání výsledků, které pro oblast vnitřního trhu vypracovala Evropská komise. V průměru zbývá provést 0,9 % směrnic.
10,9 milionů eur na škody způsobené záplavamiEvropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn potvrdil návrh Komise přidělit České republice celkem 10,9 milionů eur jako pomoc po mohutných záplavách ze srpna minulého roku. Finanční pomoc je poskytována z Fondu solidarity EU (EUSF).
 Evropský parlament
Japonsko: Poslanci vyjadřují solidaritu a zdůrazňují potřebu pomoci ze strany EUParlament vyjádřil svou solidaritu japonskému lidu a jeho vládě po ničivém zemětřesení, tsunami a jaderné havárii. Poslanci vyzvali EU a její členské státy, aby Japonsku a jeho postiženým regionům poskytly všechnu potřebnou humanitární pomoc i technickou a finanční podporu. Unie okamžitě aktivovala Mechanismus civilní ochrany.
Spotřebitelé nakupující online budou lépe chráněniParlament podpořil nová pravidla o právech spotřebitelů s cílem lépe chránit nakupující online a posílit jejich důvěru při nákupu v jiných členských státech. Poslanci přijali změny k návrhu zákona, ale rozhodli odložit finalizaci své pozice a předali záležitost zpět výboru s tím, aby se pokusil dosáhnout shody se členskými státy.
Parlament schválil změnu Smlouvy umožňující mechanismus stabilityParlament podpořil omezené změny smlouvy umožňující zřízení mechanismu stability, a to den před očekávaným schválením tohoto nového nástroje ze strany členských států EU. Poslanci jsou spokojeni s "pozitivními signály" vydanými členskými státy o tom, že jsou připraveny tento mezivládní mechanismus přiblížit k rámci EU.
Evropský globalizační fond: podpora pracovníkům v České republice a v PolskuRozpočtový výbor EP podpořil návrh na poskytnutí finančních prostředků EU pro 834 pracovníků v České republice a v Polsku. Česká republika podala žádost o uvolnění prostředků z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci v souvislosti s 634 případy ztráty zaměstnání ve společnosti Unilever ČR.
 Rada
Prohlášení Catherine Ashtonové k násilnému zákroku v SýriiEU vyjadřuje hluboké znepokojení a důrazně odsuzuje násilné potlačení pokojných protestních akcí, k němuž v minulých dnech došlo na různých místech v Sýrii, a to i za použití ostré munice, a jež vedlo k úmrtí několika demonstrantů, ke zraněním a ke svévolnému zadržení některých osob, což je nepřijatelné.
Prohlášení Catherine Ashtonové u příležitosti dne vody (22. března)„Dnes slaví Evropská unie sedmnáctý Světový den vody a druhý každoroční Evropský den vody. Přístup k nezávadné pitné vodě a odpovídajícím hygienickým zařízením je nezbytným předpokladem pro zdravý a důstojný život lidí. V této souvislosti není důvod k přehnané spokojenosti."
Prohlášení Catherine Ashtonové za odstranění rasové diskriminaceTento rok si připomínáme desáté výročí Světové konference proti rasismu, rasové diskriminaci, xenofobii a podobné nesnášenlivosti, jež se v roce 2001 konala v jihoafrickém Durbanu. EU se bude i nadále plně angažovat při naplňování hlavního cíle této konference. Evropská unie odsuzuje všechny formy rasismu.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 21. – 27. března 2011Nové průmyslové zakázky vzrostly v lednu 2011 ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1 % v eurozóně a 0,2 % v EU27. Silniční nákladní doprava klesla v roce 2009 o 10 %, železniční nákladní doprava o 17 %. První náznaky oživení se očekávají v prvním čtvrtletí 2010. Objem silniční dopravy čtyřikrát převyšuje dopravu po železnici.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenV Bruselu se uskuteční Daňové fórum, dialog o nanotechnologiích a konference o uplatnění nových technologií ve zdravotnictví. Ve Francii se konají konference PERIA a Innovact a ve Španělsku Aerodays. V Radě se neformálně sejdou ministři školství a rodinné politiky. Sejde se i Rada ministrů dopravy a plenární zasedání Výboru regionů.
 Kalendář
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 9. – 31. března 2011
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 29. března 2011
Místo: Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
Datum: 31. března 2011
Místo: Gymnázium Dr. Václava Šmejkala, Stavbařů 5, Ústí nad Labem
Datum: 1. dubna 2011
Místo: VŠFS, Pionýrů 2806, Most
Datum: 4. dubna 2011
Místo: Europe Direct Nový Jičín
Datum: 5. dubna 2011
Místo: CERGE-EI, Politických vězňů 7, 110 00 Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz