Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

 

Výběrové řízení na pozici administrátora – českého překladatele

EU nezůstává lhostejná k osudu obětí násilných činů

OTÁZKA: Co je RAPEX? (Odpověď najdete níže)
 
Ministři kultury se 19. května v Bruselu shodli na označování evropských památek. Označení bude udělováno památkám na základě jejich symbolické a vzdělávací hodnoty pro Evropu, nikoliv podle jejich architektonické kvality nebo krásy. V letech 2013–2014 budou členské státy moci na označení nominovat čtyři památky. Nezávislí odborníci nominace posoudí a vyberou ty, které by dané označení měly nést. Počínaje rokem 2015 bude výběr nových památek probíhat každé dva roky. Členské státy budou moci pokaždé nominovat až dvě památky a odborníci vyberou z každé země maximálně jednu. Účast je dobrovolná.
 Evropská komise
Bez kadmia ve špercích, v pájkách a ve všech plastechKadmium ve špercích, plastech a pájkách bude v EU od prosince 2011 zakázáno. V některých špercích, zejména v dovážené bižuterii, byl zjištěn vysoký obsah škodlivého kadmia, a spotřebitelé byli vystaveni riziku kontaktu s tímto prvkem.
ČR neaktualizovala právní předpisy o biocidechEvropská komise podává žalobu na Českou republiku k Soudnímu dvoru EU pro nesplnění evropských požadavků týkajících se biocidních přípravků. ČR nezařadila akrylaldehyd na seznam látek, které podléhají předpisům o biocidních přípravcích.
Komise se zajímá o vaše názory na plastové taškyEvropská komise se ptá veřejnosti, jak nejlépe omezit používání plastových nákupních tašek. Zajímá ji, zda by bylo účinné jejich zpoplatnění a zdanění, nebo zda by bylo lepší jiné řešení, např. jejich použití zakázat na úrovni Unie.
Komise zajistí lepší ochranu obětí trestných činůTurista z Polska byl během své návštěvy v Paříži přepaden a těžce zraněn. Před stanicí metra v Helsinkách byl napaden italský mladík. Odhaduje se, že 75 milionů lidí z celé EU se každým rokem stane obětí trestné činnosti.
Množství emisí pro obchodování se v roce 2010 zvýšiloEmise skleníkových plynů z podniků účastnících se systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS) se podle informací z registrů členských států loni zvýšily o více než 3 %. Růst emisí v roce 2010 souvisí s hospodářským oživením.
Jak v Evropě nejlépe využít cloud computingEvropská komise shromažďuje názory občanů, podniků, veřejných správ a dalších zúčastněných stran na otázku, jak plně využít výpočetní technologie založené na internetu k poskytování řady různých služeb („cloud computing“).
 Rada
Zlepšení situace RomůRada přijala závěry o „Rámci EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020“, v nichž členské státy vyzývá, aby v zájmu odstranění rozdílů mezi marginalizovanými skupinami Romů a většinovou populací usilovaly o dosažení cílů v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, zdravotní péče a bydlení.
Finanční pomoc PortugalskuRada přijala rozhodnutí o poskytnutí finanční pomoci EU Portugalsku. Ta bude mít formu půjčky ve výši 26 miliard eur, jež bude součástí finančního balíčku o celkovém objemu 78 miliard eur. Rozhodnutí bylo přijato poté, co bylo s portugalskými orgány dosaženo dohody o programu, který bude Portugalsko uskutečňovat do poloviny roku 2014.
 Evropský parlament
Tekutinám vstup na palubu letadel i nadále zakázánNa rozhodnutí odložit zrušení zákazu tekutin v letadlech nemají poslanci jednotný názor. Někteří se domnívají, že to je špatné rozhodnutí, které může vést až ke vzniku 27 různých systémů letecké bezpečnosti. Jiní si zase myslí, že částečné odvolání zákazu by jen mátlo cestující a snížilo bezpečnost.
1655 petic Evropskému parlamentu v roce 2010Podle zprávy o činnosti Petičního výboru v roce 2010, zůstávají hlavním předmětem petic občanů EU Evropskému parlamentu životní prostředí a základní práva. Občané dávají stále častěji přednost podání petice elektronickou formou (v loňském roce už 63 % petic). Nejčastěji je podávali Němci, nejvíce se jich ale týkalo Španělska.
Každý šestý člověk na světě nemá přístup k nezávadné voděPřístup k čisté vodě je základním právem. V mnoha částech světa se k ní ale nedostanete. Kontaminovaná voda je příčinou smrti 1,5 milionu lidí ročně. 2,5 miliardy lidí nemá přístup k základním hygienickým podmínkám. Každý šestý člověk nemá přístup k nezávadné vodě. Shromáždění EU-AKT žádá komplexní opatření na této zmírnění situace.
Doména ".eu" oslavila 5. narozeninyNa začátku byl ". com". Následoval ". org", ". int" a různé další "tečky" webové galaxie. Pět let už má svou vlastní tečku ".eu" i Evropská unie. Počet .eu registrací se rychle blíží ke třem a půl miliónu. Evropské podniky, organizace a občané přijali .eu za svou. Doména .eu byla veřejnosti zpřístupněna 7. dubna 2006.
Zelená pro výrobce dětské výživy: DHA je zdraví prospěšnáAčkoli byl Výbor pro životní prostředí proti žádosti výrobců kojenecké stravy, aby mohli tvrdit, že přidaná DHA "přispívá k normálnímu vývoji zraku u dětí do 12 měsíců věku", většina poslanců Evropského parlamentu na plenárním zasedání vyjádřila při hlasování odlišný názor. Výsledkem je, že proces povolování zdravotního tvrzení může pokračovat.
Evropští a latinskoameričtí poslanci společně proti kriziBezpečnost a obrana, migrace, finanční krize, změny klimatu a dohoda o obchodu mezi EU a zeměmi Mercosuru. To jsou hlavní témata, o kterých jednali poslanci Evropského parlamentu se svými protějšky z Latinské Ameriky v průběhu pátého řádného plenárního zasedání Euro-latinskoamerického parlamentního shromáždění (EuroLat).
10x z květnového ŠtrasburkuZatímco Evropa slavila své 61. narozeniny, poslanci tvrdě kritizovali případné znovuzavedení hraničních kontrol v schengenském prostoru a požadovali silnější hlas Evropy na mezinárodní scéně. Parlament navštívila i hvězda F1 Michael Schumacher, bojující za bezpečnost silničního provozu, a facebookovou stránku EP napadli spammeři.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 16. – 22. května 2011Výkon stavebnictví v březnu 2011 v porovnání s předchozím měsícem klesl v eurozóně o 0,3 % a v EU27 o 1,9 %. Přebytek zahraničního obchodu eurozóny činil v březnu 2011 2,8 mld. €. Roční inflace v eurozóně v dubnu 2011 dosáhla 2,8 %, v předcházejícím měsíci 2,7 %. Před rokem míra inflace dosáhla pouze 1,6 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKoná se Zelený týden, v Maďarsku proběhne konference o mobilizaci MSP pro budoucnost Evropy. Komise představí návrh úpravy práv k duševnímu vlastnictví na jednotném trhu a sdělení k ochraně peněz daňových poplatníků a revizi Evropské politiky sousedství. V Bruselu se bude diskutovat o Strategickém plánu dopravní technologie.
 Kalendář
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 1. – 31. května 2011
Místo: Europe Direct Most
Datum: 1. – 31. května 2011
Místo: Europe Direct Nový Jičín
Datum: 16. – 27. května 2011
Místo: Europe Direct Pardubice
Datum: 24. května 2011
Místo: Europe Direct Plzeň
Datum: 27. května 2011
Místo: Pivovarská zahrada v Českém Krumlově
Datum: 9. června 2011
Místo: MPO, Na Františku 32, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz