Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Co je EUROPE DIRECT? (Odpověď najdete níže)
 
Práva duševního vlastnictví, která zahrnují patenty, ochranné známky, průmyslové vzory a zeměpisná označení, jakož i práva autorská a práva s nimi související existují již po staletí. Často, aniž si to uvědomujeme, ovlivňují náš každodenní život. V posledních letech však vývoj technologií, a zejména rostoucí význam činností provozovaných on-line, zcela změnily svět, v němž se práva duševního vlastnictví uplatňují. Stávající směs evropských a vnitrostátních pravidel již neodpovídá požadavkům doby a je třeba ji aktualizovat.
 
 
 Evropská komise
LIFE+ má výraznou podporuTéměř 85,8 % respondentů v nedávné veřejné konzultaci o budoucnosti finančního nástroje pro životní prostředí a klima LIFE+ vyjádřilo názor, že tento nástroj je potřebný. Většina z nich také míní, že by měl být navýšen rozpočet.
Přísnější pravidla na ochranu před podvodyŘadu opatření, která státním zástupcům a soudcům z celé EU umožní efektivněji bojovat s podvody poškozujícími nebo ohrožujícími finanční zájmy EU, stanoví politický dokument přijatý Komisí. Ta hodlá upřesnit definice trestných činů.
Věrohodná, spravedlivá a účinná migrační politika EUKomise představila návrh, jak lépe řídit migrační toky směřující z jižního Středomoří a jak změnit nařízení o vízech, aby nebyl zneužíván bezvízový styk. Klíčové je přitom zachovat solidaritu se státy, které čelí migračnímu tlaku.
Rybolovná práva ve vodách EU v roce 2012Komise zveřejnila zprávu o pokroku v oblasti společné rybářské politiky během posledních několika let a návrhy týkající se rybolovných práv ve vodách EU pro rok 2012. Stav populací v evropských vodách se pomalu zlepšuje.
Malé a střední podniky budou mít „advokáty“Zájmy malých a středních podniků budou nyní hájit nově jmenovaní „advokáti“. Budou zejména kontrolovat správné uplatňování předpisů EU a budou se snažit zajistit vstřícný přístup k těmto podnikům na všech úrovních.
Jak účinně využívat zdroje?„Užívejte méně a žijte lépe“ – to je výzva, s níž se na občany obrací Zelený týden 2011. Součástí byla čtyřdenní konference se 3 500 účastníků, která hledala odpovědi na na otázku, jak využívat zdroje naší planety udržitelněji.
Nové telekomunikační předpisy25. května získali Evropané nová práva a nové služby, pokud jde o pevné a mobilní telefonní sítě a internet. Do tohoto dne měly být do práva zapracovány předpisy EU pro telekomunikace, které podpoří hospodářskou soutěž.
Zakrývání půdy v EU ohrožuje využívání ekosystémůV důsledku plošného rozvoje měst a dopravní infrastruktury Evropa každoročně ztrácí půdu o větší rozloze, než zabírá město Berlín. Tento trend ohrožuje možnost využívat úrodnou půdu a zásoby podzemních vod budoucími generacemi.
Otázky a odpovědi: Boj proti tabáku v EUJaký je dopad tabáku na zdraví občanů EU? Podle konzervativních odhadů zemřelo v EU15 v roce 2002 80 000 osob, včetně téměř 20 000 nekuřáků, na onemocnění způsobená tím, že byly vystaveny tabákovému kouři.
Životní prostředí: nové mapy znečištění ovzdušíÚčelem celoevropského registru je umožnit Evropanům aktivně se podílet na rozhodnutích, která ovlivňují životní prostředí. Nové mapy poprvé umožňují občanům přesně určit hlavní rozptýlené zdroje znečištění ovzduší.
Dědictví Fukušimy: zátěžové testy v EUOd 1  června 2011 bude za jednotných kritérií prověřeno všech 143 jaderných elektráren v EU. Jedná se o komplexní testy, ke kterým vyzvala Komise a které se zaměří jak na přírodní rizika, tak na rizika způsobená člověkem.
Galileo: říjnové vypuštění družic EUKomise oznámila, že 20. října budou vypuštěny první dvě provozní družice globálního družicového navigačního systému EU. Jedná se pouze o první ze série startů plánovaných z evropského vesmírného střediska v Kourou.
 Rada
Zatčení Ratka Mladiče: přelomový okamžik pro mezinárodní spravedlnostEU s velkým uspokojením uvítala zatčení Srba Ratka Mladiče, podezřelého z válečných zločinů. „Jde o přelomový okamžik pro Srbsko i mezinárodní spravedlnost,“ prohlásil předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. „Znovu opakuji, že podporuji neúnavné úsilí prezidenta Tadiće o realizaci evropské perspektivy Srbska,“ dodal.
 Evropský parlament
Poslanci podporují tělesné skenery. Nesmí ale ohrožovat zdraví a soukromíČlenové Výboru pro dopravu EP se shodli, že používání tělesných skenerů na evropských letištích by zvýšilo bezpečnost, ale mělo by podle nich být dobrovolné a nesmí ohrožovat zdraví cestujících. Rozhodnutí, jestli je používat, by mělo zůstat členským zemím. Plénum bude o zprávě hlasovat 23. června v Bruselu.
Jerzy Buzek vítá zatčení Ratka MladičePředseda Jerzy Buzek přivítal zatčení Ratka Mladiče. “Jeho zatčení je dobrou zprávou pro Srbsko, pro stabilitu regionu a dává nový impuls přístupovému procesu Srbska do EU. Je přesvědčivým důkazem srbské snahy a spolupráce s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii", řekl Jerzy Buzek.
Vzhůru ke hvězdám ... a dálNekonečná cesta lidstva k pochopení vesmíru a našeho místa v něm vždy zvedala naše oči ke hvězdám, uváděla nás v úžas. Technologický a vědecký pokrok vedl k rostoucímu pochopení fungování celého vesmíru. 24. května se sešli poslanci EP, astronomové a další odborníci k diskusi o vědě a strategiích zkoumání vesmíru.
"Missing Children Europe" chrání děti už 10 let25. května, na Mezinárodní den pohřešovaných dětí, navštívila Evropský parlament belgická královna Paola. Přijala účast na oslavách 10. výročí existence organizace "Missing Children Europe", evropské federace pro pohřešované a pohlavně zneužívané děti, která zastřešuje nevládní organizace ze 17 evropských zemí.
Ádám Kósa: Neomezuje mě moje zdravotní postižení, ale společnostV EU má 80 milionů občanů (tj. 16 % populace) nějaký druh postižení. Špatná dostupnost služeb a omezená mobilita pro ně často znamená, že nemohou plně využít svých schopností. Prodělává na tom celá společnost. Někteří však přesto uspěli. Ádám Kósa vystudoval a nyní je prvním neslyšícím poslancem EP.
Syrské povstání: jaro, které nerozkvetloNásilný zásah proti syrskému prodemokratickému povstání pokračuje. Lidskoprávní aktivisté hlásí od poloviny března, kdy protesty začaly, více než 1000 mrtvých. Dělá toho EU pro ukončení násilí dost? Aktivisté během slyšení ve čtvrtek 26. května potvrdili potřebu další pomoci a vyzvali k přísnější opatřením ze strany EU.
 Evropský účetní dvůr
Efektivnosti a účelnosti příspěvků EU poskytovaných prostřednictvím OSNÚřad EuropeAid poskytl v letech 2005–2009 přibližně 4 miliardy eur prostřednictvím organizací OSN. Zpráva poukazuje na to, že Komise byla schopna poskytnout pomoc v oblastech, do nichž by se tato pomoc jinak dostávala jen velmi obtížně. Uvádí však také problémy, které je třeba v budoucnu řešit.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 23 – 29. května 2011Dovoz do EU27 z Japonska klesl mezi lety 2000 a 2010 o 30 %; vývoz do Japonska zůstal v tomto období stabilní. Objem obchodu se službami vzrostl o 4 mld. eur. Objem nových průmyslových zakázek klesl v březnu 2011 v porovnání s předchozím měsícem o 1,8 % v eurozóně a o 1,9   v EU27.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenV Budapešti se koná EuroNanoForum 2011. Plénum partnerství EU–Afrika se soustředí na podporu africké demokracie. Komise představí návrh změn v azylovém systému a novou strategii na podporu konkurenceschopnosti průmyslu a ochranu zájmů spotřebitelů. V Radě se sejdou ministři zemědělství a hospodářství.
 Kalendář
Datum: 1. – 31. května 2011
Místo: Europe Direct Most
Datum: 1. – 31. května 2011
Místo: Europe Direct Nový Jičín
Datum: 26. května – 31. července 2011
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 2. června 2011
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 9. června 2011
Místo: MPO, Na Františku 32, Praha 1
Datum: 3. – 4. října 2011
Místo: Varšava

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz