Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Co je NAEP? (Odpověď najdete níže)
 
Evropská komise se dohodla na opatřeních, která by měla významně přispět k oživení některých nejproblematičtějších ekonomik EU. Podle návrhu bude šesti zemím umožněno, aby na projekty, které v současnosti spolufinancují s Evropskou unií, přispívaly nižšími částkami než doposud. Řecku, Irsku, Portugalsku, Rumunsku, Lotyšsku a Maďarsku tak Komise umožní využít dodatečného spolufinancování ze strany EU, které je nezbytné pro uskutečnění projektů na podporu růstu a konkurenceschopnosti ve všech těchto zemích.
 
 Evropská komise
V září opět přepínáme na energeticky účinné osvětleníByly součástí našeho každodenního života tak dlouho, že se zdá zvláštní, že by se z něj měly ztratit: počínaje 1. zářím 60wattové žárovky postupně zmizí z obchodů, jelikož tento typ žárovky bude na základě předpisů EU zakázán.
Dětská jména pro družice GalileaV každém členském státě bude vybráno jedno dítě, které namaluje nejhezčí obrázek s tematikou vesmíru nebo astronautiky, a podle něj bude pojmenována jedna družice programu Galileo. První dvě se budou jmenovat Thijs a Natalia.
Začíná nový ročník soutěže Juvenes TranslatoresOd 1. září mohou střední školy zapisovat své studenty do každoroční soutěže mladých překladatelů Juvenes Translatores (latinsky to znamená „mladí překladatelé“). Letošní již pátý ročník soutěže se bude konat dne 24. listopadu.
Hodnocení akčního programu pro životní prostředíDíky Šestému akčnímu programu Společenství pro životní prostředí (EAP) se v posledním desetiletí podařilo právními předpisy v oblasti životního prostředí upravit téměř všechny oblasti životního prostředí, leccos však mohlo být provedeno lépe.
Zlepšení přístupu k samoobslužným terminálůmProjekt financovaný EU má zlepšit přístup k samoobslužným terminálům, např. prodejním automatům jízdenek nebo veřejným informačním stánkům a bankomatům, a to zejména pro zdravotně postižené a starší občany.
90 % případů omezování volného pohybu vyřešenoVolný pohyb osob mezi členskými státy EU je jedním z nejhmatatelnějších úspěchů evropské integrace. Pro občany EU, členské státy i evropské hospodářství má obrovský přínos. Evropané využívají svého práva na volný pohyb každý den.
Projekt reportáží o Romech oceněn v USAPrestižní ocenění amerického sdružení novinářů (Society of Professional Journalists) získal filmový projekt spolufinancovaný Evropskou unií, jehož cílem je bojovat s předsudky proti Romům a který se mimo jiné zaměřil na Českou republiku.
Podpora pro propuštěné zaměstnance se ztrojnásobilaV loňském roce získalo pomoc z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EFG) téměř 23 700 pracovníků propuštěných kvůli hospodářské krizi a významným změnám ve struktuře světového obchodu, to je dvakrát více než v roce 2009.
Na počest těm, kdo pomáhají druhýmPři příležitosti Světového humanitárního dne Evropská komise vyznamenala ty, kdo se obětují, aby pomohli druhým, kteří to pro své přežití potřebují. Evropská unie je v současné době největším dárcem humanitární pomoci.
Rok 2013 „Evropským rokem občanů“Unijní občanství a práva s ním spojená tvoří jeden z klíčových pilířů Evropské unie. Komise proto s ohledem na blížící se 20. výročí zavedení občanství Unie v rámci Maastrichtské smlouvy navrhla, aby se rok 2013 stal „Evropským rokem občanů“.
Podpora vzdělávání a obnovitelné energii v JordánskuVe prospěch Jordánska bylo z prostředků Komise uvolněno 71 milionů eur. Tento nový balíček finanční pomoci rozhodujícím způsobem podpoří vzdělávání, energii z obnovitelných zdrojů a realizaci jordánského akčního plánu.
Podpora kulturního dědictví a dopravy v AlžírskuKomise přijala akční program pro Alžírsko na rok 2011 v hodnotě 34,5 milionu eur. Program umožní posílit partnerství mezi Evropskou unií a touto severoafrickou zemí. Cílem prvního projektu je ochrana kulturního dědictví.
EU podporuje rovnost a rozvoj venkova v MarokuEU schválila akční program pro Maroko na rok 2011. Nová podpora pomůže částkou 19 milionů eur především obyvatelům venkovské oblasti Hoceima na severu Maroka, která je izolovaná a sociálně a ekonomicky zaostává za ostatními částmi země.
Pomoc ekonomice a udržitelné energetice v EgyptěKomise schválila finanční podporu Egypta ve výši 100 milionů eur, jež má pomoci zlepšit životní podmínky chudých v Káhiře, vytvořit pracovní místa a zajistit širší dostupnost udržitelné energie. Z programu bude mít prospěch jeden milion Egypťanů.
Podpora reformy veřejné správy v LibanonuEU přidělila Libanonu finanční prostředky, které mají zemi pomoci s reformou soudního systému. Příspěvek má být využit k dalšímu proškolování úředníků a k zahájení celostátní debaty o nezávislosti soudnictví, do níž se zapojí i libanonští občané.
Pomoc Somálsku v hospodářském zotaveníEU se rozhodla posílit svou dlouhodobou angažovanost v Somálsku dalšími 175 miliony eur. Finanční prostředky půjdou do Somalilandu, Puntlandu a dalších regionů, kde je již dostatečně bezpečná situace a potřebná úroveň veřejné správy.
Španělsko dočasně omezí rumunské pracovníkyKomise schválila žádost Španělska z 28. července 2011, jejímž účelem je omezit do 31. prosince 2012 trh práce pro rumunské pracovníky. Španělský pracovní trh je totiž vážně narušen hospodářskou krizí a čelí 20% nezaměstnanosti.
Zvýšení investic do inovací o 5 % ročněEvropské společnosti nejvíce investující do výzkumu a vývoje předpokládají, že v letech 2011 až 2013 zvýší své celosvětové investice do výzkumu a vývoje o 5 % ročně. Oproti očekáváním z minulého roku jde o více než dvojnásobné zvýšení.
Eurobarometr – jaro 2011: Evropané optimističtějšíOptimismus Evropanů, pokud jde o výhled ekonomiky, začíná narůstat a větší počet občanů má za to, že nejhorší fáze krize je za námi. Vyplývá to z výsledků pololetního průzkumu veřejného mínění Eurobarometr z jara 2011.
Výzkum zobrazování vesmíruS finančním přispěním EU vyvinuli astronomové elektronickou interferometrii , která jim umožňuje zobrazovat vzdálené galaxie v reálném čase a s tak vysokým rozlišením, že by bylo možné na měsíci pozorovat předměty o velikosti míče.
 Rada
Prohlášení Catherine Ashtonové o postupu EU po eskalaci násilných represí v SýriiEU co nejdůrazněji odsuzuje brutální kampaň, kterou Bašár Asad a jeho režim vedou proti vlastnímu lidu. Syrské vedení v posledních týdnech zesílilo násilné zásahy proti pokojným demonstrantům a ve městech Hamá, Deir al-Zour a Latákie se uchýlilo k rozsáhlému nasazení vojenských sil, což vedlo k zabití či zranění mnoha syrských občanů.
Bouřlivé léto? Pohled Hermana Van Rompuye, předsedy Evropské radyPřed týdnem se v Bruselu setkali vedoucí představitelé eurozóny. Na zřeteli měli dva cíle: jednak zajistit financování řeckého programu a zlepšit udržitelnost řeckého dluhu, jednak obnovit důvěru trhů, pokud jde o státní dluh eurozóny. Byla přijata významná rozhodnutí pro budoucnost Řecka a pro eurozónu jako celek.
 Evropský parlament
Bernardino León: Evropa se v Libyi musí ujmout vedeníBernardino León, nově jmenovaný zvláštní zástupce EU pro jižní Středomoří, představil 31. srpna Zahraničnímu výboru Evropského parlamentu své názory na aktuální situaci v regionu. A potom poskytl rozhovor, ve kterém shrnul své názory na situaci v této v současné době velmi bouřlivé oblasti.
Reforma hypotéčních úvěrů: flexibilnější smlouvy a více konkurenceŠpatné úvěry byly jednou z příčin finanční krize, která vyvolala krizi vládních dluhů. Zpráva španělského sociálnědemokratického poslance Antolína Sáncheze Preseda, kterou ve středu 31. srpna srpna projednal Hospodářský výbor Evropského parlamentu, navrhuje, jak lépe chránit ty, kteří si půjčují, a jak dát úvěrům pevnější základy.
Počet Evropanů nakupujících online se v posledních 5 letech zdvojnásobilV roce 2010 nakoupilo zboží nebo služby přes internet 40 procent spotřebitelů v EU. Mezi lety 2005 až 2010 se toto číslo zdvojnásobilo. Vysoký růst však zaznamenaly hlavně země, kde byl tento způsob nákupů široce rozšířený už před šesti lety, zatímco spotřebitelů ze střední a východní Evropy je v internetových obchodech stále mnohem méně.
Parlament otevřel promenádu Solidarity a agoru Simone Veilové30. srpna Evropský parlament v Bruselu slavnostně otevřel před svými budovami promenádu Solidarity 1980 (Solidarnośc´1980 Esplanade) a agoru Simone Veilové (Simone Veil Agora). Ceremoniálu se zúčastnili osobně první předsedkyně EP Simone Veilová i zakladatel Solidarity Lech Wałęsa.
Filmová cena LUX 2011: Známe tři finalistyEvropský parlament oznámil tři finalisty – filmy, z nichž jeden získá cenu LUX 2011. Jedná se o řecký film Attenberg režisérky Athiny Rachel Tsangari, francouzský film Les Neiges du Kilimandjaro (Sněhy Kilimandžára) režiséra Roberta Guédiguiana a snímek Play od Rubena Östlunda vyrobený ve švédsko-francouzsko-dánské koprodukci.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 1. srpna – 4. září 2011Ceny průmyslové výroby vzrostly v eurozóně o 0,5 %. Nezaměstnanost v eurozóně na úrovni 10 %, v EU27 9,5 %. Inflace v eurozóně odhadována na 2,5 %. Objem nových průmyslových zakázek v eurozóně klesl o 0,7 %. Výkon stavebnictví klesl o 1,8 %. Přebytek zahraničního obchodu eurozóny dosáhl 0,9 mld. €.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise pořádá výstavu o budoucnosti chemie a nápadech na ochranu životního prostředí, konferenci o roli internetu a seminář ke stavům ryb. Ustaví síť proti radikalizaci v Evropě a zveřejní sdělení o vnější energetické politice. Předseda Barroso je v Austrálii a na Novém Zélandu. Ve Varšavě se koná konference o mládeži.
 Kalendář
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 7. září 2011
Místo: Nový Jičín, Masarykovo náměstí
Datum: 12. září 2011
Místo: Magistrát města Olomouce, Hynaisova 10, Olomouc
Datum: 21. září 2011
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 22. září 2011
Místo: Europe Direct České Budějovice
Datum: 23. září 2011
Místo: Nový Jičín, Plzeň, Pardubice
Datum: 29. září 2011
Místo: Europe Direct Olomouc
Datum: 30. září 2011
Místo: Europe Direct Brno
Datum: 3. – 4. října 2011
Místo: Varšava
Datum: 5. října 2011
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
 

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz