Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Víte, co je Lisabon interaktivně? (Odpověď najdete níže)
 
Energetická závislost EU na dovozu se zvyšuje a Unie k zajištění svých energetických zájmů v zahraničí potřebuje jasnou strategii. Soupeření o zahraniční dodávky ropy, plynu a uhlí a narušení dodávek vedou ke zvyšování cen a k jejich nestabilitě. Evropská komise chce novým návrhem zavést postup, kterým by členské státy mohly spojit síly při vyjednávání s dodavateli. K zabezpečení dodávek Komise navrhuje: zvyšovat transparentnost – země EU by si měly vyměňovat informace o svých mezinárodních dohodách; pomáhat koordinovat postoj vůči partnerským zemím a definovat společný postoj v mezinárodních organizacích; prosazovat komplexní energetická partnerství s klíčovými zeměmi.
 
 Evropská komise
Dny evropského dědictvíBěhem následujícího měsíce bude mít více než 20 milionů lidí možnost navštívit tisíce ojediněle přístupných památek i jedinečných kulturních akcí v rámci Dnů evropského dědictví, pořádaných každý rok v září v 50 zemích celé Evropy.
Počátek zavádění záchranného tísňového voláníKomise přijala první opatření, jejichž cílem je do roku 2015 zajistit, aby při závažných dopravních nehodách mohly automobily samy navázat telefonický kontakt se záchrannými službami. U všech nových aut má být zaveden systém eCall.
Klíč k zajištění energetických zájmů v zahraničíZajištění energetické bezpečnosti EU na současných neustále se měnících globálních trzích s energií vyžaduje odpovídající vnitřní koordinaci a silnou a asertivní pozici EU v zahraničí. Komise přijala sdělení o zabezpečení dodávek energie.
Komise zvyšuje úsilí v boji proti násilnému extremismuKomisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová zahájila činnost sítě pro zvyšování povědomí o radikalizaci, jejímž cílem je bojovat proti násilnému extremismu a podporovat úsilí členských států v prevenci násilného extremismu a získávání osob pro teroristické akce.
 Evropský parlament
Poslanci požadují jasnou politickou vůli členských zemí v boji proti korupciKvůli korupci přijde ekonomika EU každoročně o 120 miliard euro, což odpovídá jednomu procentu HDP Unie. 80 % občanů EU považuje korupci ve své zemi za závažný problém. Protikorupční zákony ale existují. Tak v čem je problém? V nedostatečném prosazování zákonů. Mnozí ho dávají za vinu chybějící politické vůli v členských zemích.
Evropský parlament ve vašem mobiluChcete vědět, co se děje v Evropském parlamentu, i když zrovna nesedíte u počítače? Právě pro vás Parlament upravil své webové stránky i pro mobilní telefony. Najdete tu zprávy, podrobnosti o plenárních zasedáních i schůzích výborů. "Mobilní" stránky byly vyvinuty, aby naplnily potřeby stále rostoucího počtu uživatelů chytrých telefonů.
Danuta Hübner: Parlament vám dává svobodu projevuPoslanci Evropského parlamentu mají za sebou různé pracovní i životní zkušenosti, pocházejí z rozmanitých prostředí. Někteří z nich před svým zvolením do pracovali v jiných institucích EU. To je i případ polské lidovecké poslankyně Danuty Hübnerové, která v letech 2004-2009 zastávala funkci komisařky pro regionální politiku.
Evropský parlament se otevírá mladým dobrovolníkůmPomoc ostatním je jednou z cest ke štěstí, tvrdí někteří vědci. Evropský parlament přivítal více než 1500 mladých lidí ze všech koutů Evropy, aby ocenil jejich dobrovolnickou práci, a představil ji těm, kdo se dobrovolnictví zatím nevěnují. A kdo ví, možná tím někomu ukáže cestu ke štěstí. Setkání uspořádalo Evropské fórum mládeže.
Vykostěné maso s kostí a jiné opravdové příhody ze životaVykostěné maso s kostí; oříšky, které "mohou obsahovat ořechy"; a nebo naopak česneková omáčka beze stopy česneku. Na posledním zasedání se Evropský parlament pokusil zkrotit podobně označování potravin a prosadit srozumitelnější a čitelnější popisy. Než se tak stane, zde jsou nejpodivnější nápisy, na které upozornili sami spotřebitelé.
 Výbor regionů
Primátoři, starostové a regionální politici EU zahajují dialog s partnery z východuV polské Poznani se konala konference regionálních a místních orgánů zemí Východního partnerství (CORLEAP). Tato nová platforma, založená Výborem regionů EU, sdružuje 36 primátorů, starostů a regionálních politiků z EU, Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny s cílem podporovat přeshraniční spolupráci.
 Evropský soudní dvůr
Podmínky pro dočasný zákaz kukuřičné kultury MON 810V projednávané věci bylo možné přijmout mimořádná opatření za podmínek stanovených právní úpravou vztahující se k potravinám a krmivům. Při dodržování zásady obezřetnosti mají tyto právní předpisy zajistit vysokou úroveň ochrany života a zdraví lidí a současně usilovat o zajištění volného pohybu potravin a krmiv.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenEK zveřejní zprávu o veřejných financích v roce 2011, předpověď ekonomického vývoje a navrhne opatření k posílení řízení Schengenského systému. Uspořádá konferenci o udržitelném rozvoji měst a zahájí Evropský týden mobility. V Lublinu se koná konference o národnostních menšinách a ve Štrasburku zasedá plénum EP.
 Kalendář
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 20. září 2011
Místo: Ministerstvo pro místní rozvoj, Staroměstské náměstí 6, Praha
Datum: 21. září 2011
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 22. září 2011
Místo: Europe Direct České Budějovice
Datum: 23. září 2011
Místo: Nový Jičín, Plzeň, Pardubice
Datum: 29. září 2011
Místo: Europe Direct Olomouc
Datum: 30. září 2011
Místo: Europe Direct Brno
Datum: 3. – 4. října 2011
Místo: Varšava
Datum: 5. října 2011
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 5. října 2011
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 19. října 2011
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz