Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Kolik středisek sítě EUROPE DIRECT působí v České republice? (Odpověď najdete níže)
 
Dánské předsednictví má čtyři hlavní priority: zaprvé, potřebujeme odpovědnější Evropu. Musíme zajistit odpovědné řízení evropské ekonomiky, aby tak Evropa mohla překonat krizi a vrátit se na cestu růstu. Zadruhé, potřebujeme dynamičtější Evropu, v níž je třeba obnovit růst. Chceme-li v Evropě vytvářet nová pracovní místa, nemůžeme se zaměřit pouze na konsolidaci. Tato priorita souvisí i s naší třetí prioritou, kterou je zelená Evropa. Prostřednictvím nových iniciativ v oblastech, jako jsou obnovitelné zdroje energie a energetická účinnost, můžeme v Evropě zajistit zelený růst. A v neposlední řadě potřebujeme také Evropu, která bude bezpečná. V globalizovaném světě je k zajištění bezpečnosti a svobody občanů zapotřebí společného evropského úsilí.
 
 
 Evropská komise
Lhůta pro veřejné konzultace: 12 týdnůEvropská komise poskytuje občanům, podnikům a nevládním organizacím lhůtu minimálně 12 týdnů, aby vyjádřili své připomínky k návrhům nových politik a právních předpisů. Vytvořila rovněž informační službu zaměřenou na budoucí iniciativy.
Eurobankovky a euromince 10 let po uvedení do oběhu1. leden 2002 se do historie zapsal jako den zavedení eurobankovek a euromincí. Tím země eurozóny harmonizovaly své měnové politiky a navázaly užší spolupráci. Bankovní krize z roku 2008 a její důsledky vystavily systém náročné zkoušce.
 Evropský parlament
Přání poslanců do roku 2012? Úspěšné vyřešení krize euraZačátek nového roku je tradičně obdobím, kdy si lidé dávají předsevzetí a zamýšlí se nad tím, co jim nový rok přinese. Zeptali jsme se tedy lídrů politických skupin v Evropském parlamentu, co by jejich skupina přála v roce 2012 Evropské unii. Nepřekvapí vás asi, že v popředí seznamu jejich přání je vyřešení krize eura.
Evropský parlament vzdal hold demokracii a Arabskému jaruTunisko bylo první zemí, kde se lidé začali bouřit a požadovat demokratické volby. Následovaly další severoafrické a arabské země. Současný vývoj a překážky kladené Arabskému jaru, jak bylo demokratické hnutí šířící se v tomto roce nazváno, ukazují, že demokracie je neustálým procesem, a nikdy ji nelze považovat za samozřejmost.
Významné návštěvy v Evropském parlamentu v roce 2011Evropský parlament navštívila v roce 2011 nás řada mezinárodně známých osobností. Některé se zúčastnily oficiálních schůzí Parlamentu, další navštívily zvláštní akce, a některé si do Evropského parlamentu přišly pro ocenění. Mezi nejvýznamnější patří bývalý americký prezident Jimmy Carter nebo zakladatel Microsoftu Bill Gates.
 Evropská centrální banka
Rozdělení kompetencí mezi jednotlivé členy Výkonné rady ECBVýkonná rada Evropské centrální banky (ECB) s ohledem na svou společnou odpovědnost rozhodla o novém rozdělení kompetencí mezi své členy. Toto rozdělení nabývá okamžité účinnosti, pokud není uvedeno jinak.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 2. – 8. ledna 2011Objem maloobchodního prodeje v eurozóně klesl o 0,8 %. Nezaměstnanost v eurozóně je na úrovni 10,3 %, v EU27 dosáhla 9,8 %. Objem průmyslových zakázek v eurozóně vzrostl o 1,8 %. Ceny průmyslové výroby se v eurozóně zvýšily o 0,2 % a v EU27 o 0,3 %. Inflace je v eurozóně odhadována na 2,8 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenZačíná dánské předsednictví Rady Evropské unie. Komise zveřejní zprávu o webových stránkách se zkušenostmi spotřebitelů, předá ceny v hudební soutěži "bořitelé hranic", zveřejní strategii lepší komunikace při zajišťování bezpečnějších plateb a akční plán na zdvojnásobení objemu internetové ekonomiky v Evropě do roku 2015.
 Kalendář
Datum: 1. prosince 2011 – 31. ledna 2012
Místo: Europe Direct Nový Jičín
Datum: 11. ledna 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 20. ledna 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 31. ledna 2012
Místo: Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz