Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

od 1. února opět v provozu
OTÁZKA: Kde probíhají pravidelné prezentace Evropské unie pro žáky studenty? (Odpověď najdete níže)
 
Komise navrhla rozsáhlou reformu právního rámce ochrany osobních údajů. V návrhu jsou posílena individuální práva a zohledněny se otázky globalizace a nových technologií. Podle návrhu by se měl zavést jednotný soubor pravidel, který by občanům poskytl větší kontrolu nad tím, jak jsou zpracovávány a využívány jejich osobní údaje.
 
 Evropská komise
Interoperabilita a konkurenceschopnost železnicEvropská komise přijala rozhodnutí, kterým se zpřísňuje certifikační a povolovací postup u tratí a vlaků vybavených evropským vlakovým zabezpečovacím systémem (ETCS), který je evropskou normou pro zabezpečení a řízení rychlosti vlaků.
Reforma předpisů o ochraně údajůEvropská komise navrhla komplexní reformu pravidel EU o ochraně údajů z roku 1995, jejímž cílem je posílit právo na soukromí na internetu a stimulovat digitální ekonomiku Evropy. Cílem je posílení důvěry spotřebitelů ve služby poskytované on-line.
K 50. výročí společné zemědělské politikyEvropská komise zahájila komunikační kampaň SZP@50 při příležitosti oslav padesáti let trvání společné zemědělské politiky. Ta je základním kamenem evropské integrace, který zajišťuje dostatek potravin a přispívá k zachování živé krajiny.
Padělání euromincí v roce 2011Počet padělaných euromincí, které byly staženy z oběhu, se snížil o 15 %, 157 000 mincí. Nejčastěji padělanými euromincemi jsou stále 2 eur, jedná se o téměř dvě třetiny všech odhalených padělaných euromincí.
Význam růstu založeného na obchoduKomise předložila návrhy, aby obchodní a rozvojové nástroje fungovaly součinně a snižovaly tak chudobu na celém světě posílením obchodních kapacit rozvojových zemí a začleněním obchodu do jejich rozvojových strategií.
Evropská občanská iniciativaVíce než 400 osob se zúčastnilo konference, která je důležitým krokem při závěrečné přípravě evropské občanské iniciativy. Příspěvky přednesl mimo jiné Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise odpovědný za evropskou občanskou iniciativu.
13 států má zakázat klecový chov nosnicKomise formou výzvy požadující informace vyzvala 13 států k přijetí opatření s cílem řešit nedostatky v provádění právních předpisů EU týkajících se dobrých životních podmínek zvířat a zavést zákaz „nezdokonalených“ klecí pro nosnice.
Komise vyzývá k úsporným opatřením v orgánech EUStejně jako v loňském roce vyzývá Evropská komise i letos všechny orgány EU, aby byly při vypracovávání odhadů svých správních rozpočtů na rok 2013 maximálně uvážlivé. Sama Komise zmrazila své správní výdaje na rok 2012.
 Rada
Dohoda o Evropském mechanismu stabilityV pondělí 23. ledna proběhla mezivládní ministerská zasedání věnovaná novému Evropskému mechanismu stability (ESM) a návrhu fiskální úmluvy. První z uvedených zasedání přineslo dohodu na znění smlouvy o ESM. Ještě předtím však v odpoledních hodinách diskutovali ministři financí eurozóny o vývoji situace v Řecku.
Zesílení tlaku na ÍránMinistři zahraničních věcí zemí EU se dohodli na dalších omezujících opatřeních s dopadem na různá odvětví. Zdůraznili, že „cílem omezujících opatření je zasáhnout financování íránského jaderného programu ze strany íránského režimu a že tato opatření nejsou namířena proti íránskému lidu“.
Priority v oblasti zemědělství a rybolovu pro příštích šest měsícůK prioritním úkolům dánského předsednictví patří reforma zemědělské a rybářské politiky EU. Předsednictví by chtělo učinit tato odvětví zelenějšími, udržitelnějšími a méně zatíženými administrativou a současně zajistit vysoce kvalitní a bezpečnou zemědělskou produkci a vysokou úroveň ochrany dobrých životních podmínek zvířat.
 Evropský parlament
Obchodní dohoda proti padělatelství ACTA a Evropský parlament26. ledna 2012 podepsali zástupci 22 členských zemí EU a Evropské unie na schůzce v Tokiu obchodní dohodu proti padělatelství zvanou ACTA. Dohoda však nemůže vstoupit v platnost bez souhlasu Evropského parlamentu, kde ji čeká projednání ve výborech a na plénu. Cílem ACTA je posílit vymáhání práv duševního vlastnictví.
Martin Schulz a Herman Van Rompuy jednali o smlouvě o fiskální odpovědnostiNově zvolený předseda Evropského Martin Schulz se setkal s předsedy dalších institucí EU. V úterý jednal s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem a ve středu s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem. Hlavním tématem obou debat byla kontroverzní smlouva o fiskální odpovědnosti.
Poslanci a experti "hodnotili" ratingové agenturyJak snížit závislost na ratingových agenturách a zvýšit jejich transparentnost? To bylo téma úterního veřejného slyšení v Evropském parlamentu, vedeného předsedou Hospodářského a měnového výboru, španělským lidovcem Pablem Zalbou Bidegainem. To vše na pozadí nedávného dalšího snížení hodnocení několika evropských zemí.
Bill Gates: To, jak se do rozvojové pomoci zapojí Evropa, ovlivní všechny ostatníEvropským zemím a Evropské unii se dostalo v  úterý odpoledne pochvaly z úst Billa Gatese. Za co? Za to, jak se věnují rozvojové pomoci. Zároveň Gates Evropu povzbudil, aby v načaté cestě pokračovala i přes současnou ekonomickou krizi. A upozornil, že zapojení Evropy ovlivní to, co pro lidi v nouzi udělají ostatní.
Výměna informací o mezivládních energetických dohodáchBudou-li členské země mezi sebou sdílet informace o svých smlouvách o energetických dodávkách se zeměmi mimo EU, posune se Evropská unie o krok blíž k tomu, aby v oblasti energetiky mluvila jedním hlasem, tvrdí zpravodaj k tomuto návrhu, lotyšský lidovec Krišjānis Kariņš.
Na pomoc zemědělcům a proti plýtvání jídlemPříjmy zemědělců klesají, ale ceny jídla rostou. A zároveň si lidé kupují stále více jídla, aby ho zase nedotčené vyhodili. EP proto navrhl, jak pomoci zemědělcům udržet si rozumný příjem a nenechat se zmáčknout mezi vysokými cenami vstupů a nízkými výkupními cenami, a jak zastavit neúnosné a rostoucí plýtvání jídlem v EU.
100 dní ParlamentariaParlamentarium oslavilo 100 dnů své existence. Od 11. října 2011 ho navštívilo přes 64 tisíc návštěvníků a už se stačilo stát jedním z hlavních turistických cílů v Bruselu. Je určeno pro děti i dospělé. Moderním a interaktivním způsobem prezentuje dějiny Evropy a ukazuje, jak vznikají rozhodnutí, která mohou ovlivnit náš každodenní život.
Martin Schulz: Chorvatské ANO je povzbuzením pro celou jihovýchodní EvropuPodle předběžných oficiálních výsledků více než 67 procent hlasujících v referendu o přistoupení Chorvatska k EU hlasovalo v jeho prospěch. Podle předsedy EP Martina Schulze je kladný výsledek referenda je jasným důkazem nadále trvající atraktivity EU. Členství v EU je tou správnou odměnou za významný pokrok, kterého Chorvatsko dosáhlo.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 23. – 29. ledna 2011Objem nových průmyslových zakázek poklesl v listopadu 2011 v porovnání s předcházejícím měsícem o 1,3 % v eurozóně a o 1,4 % v EU27. Největší pokles nastal ve Švédsku a Německu. V roce 2011 dosáhl počet nocí strávených turisty v hotelích v zemích EU27 rekordních hodnot, u ne-rezidentů vzrostl o 7 %.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenProgram Erasmus slaví 25 let. Koná se informační den TEN-T. Vyjde závěrečná zpráva panelu o globální udržitelnosti. OLAF seznámí se svou novou organizační strukturou. V Radě proběhne konference o budoucích kontrolách masa a o chytrých hranicích. V EHSV se bude konat konference o budoucím evropském energetickém společenství.
 Kalendář
Datum: 1. února 2012 19:00
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Sněhy Kilimandžára
Datum: 31. ledna 2012
Místo: Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6
Datum: 31. ledna 2012
Místo: Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno
Datum: 8. února 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 15. února 2012 19:00
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 21. února 2012
Místo: Krajský úřad, Karlovy Vary
Datum: 22. února 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz