Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

OTÁZKA: Co znamená EULP? (Odpověď najdete níže)
 
Evropská komise zahájila podrobnou konzultaci o budoucnosti evropského práva obchodních společností. Evropa potřebuje rámec práva obchodních společností, který by odpovídal potřebám dnešní společnosti a vývoji ekonomického prostředí. Právo obchodních společností EU hrálo ústřední roli při vytváření jednotného trhu. Nyní je třeba ověřit, zda stávající právní rámec vyhovuje dnešním potřebám. Komise proto na internetu zveřejnila konzultační dokument, který má sloužit ke shromáždění připomínek od všech zúčastněných stran. Lhůta pro zasílání příspěvků potrvá do 14. května 2012.
 
 Evropská komise
Komisař De Gucht v Moldavsku a GruziiKomisař EU pro obchod Karel De Gucht je na návštěvě Moldavska a Gruzii, kde jedná o rozsáhlých a komplexních zónách volného obchodu mezi EU a těmito dvěma zeměmi, které budou součástí připravovaných dohod o přidružení.
Eurozóna v mírné recesi se známkami stabilizaceNeočekávané zastavení hospodářského oživení, pozorované koncem roku 2011, se protáhne i do prvních dvou čtvrtletí roku 2012. Ve druhém pololetí se však předpokládá návrat k mírnému růstu. Předpokládá se, že HDP zůstane v celé EU beze změny.
Snižování administrativní zátěžePředseda Evropské komise José Manuel Barroso přijal předsedu skupiny nezávislých zúčastněných stran na vysoké úrovni pro oblast administrativní zátěže Edmunda Stoibera, který mu předal zprávu nazvanou „Europe can do more“.
Za mír a bezpečnost v SomálskuPředseda EK José Manuel Barroso po jednání s předsedou přechodné federální vlády Somálska Abdiwelim Mohamedem Alim oznámil, že EU je připravena poskytnout další podporu misi Africké unie v Somálsku (AMISOM).
 Rada
Dohoda o novém programu s cílem zajistit budoucnost Řecka v eurozóněMinistři financí ze zemí eurozóny se na zasedání 20. února dohodli na druhém programu pro Řecko, jehož součástí je značné další úsilí věřitelů ze soukromého i veřejného sektoru a posílený dohled. Toto úsilí by mělo zajistit, aby se poměr řeckého dluhu k HDP do roku 2020 snížil na 120,5 %.
Více transparentnosti a přísnější pravidla pro krátký prodejRada pro hospodářské a finanční věci dne 21. února přijala nová pravidla pro krátký prodej a některé aspekty swapů úvěrového selhání. Nové nařízení zavádí na úrovni EU společné požadavky na zveřejňování informací a harmonizuje pravomoci, které mohou regulační orgány využít v mimořádných situacích.
Nové obzory inteligentní regulace20. února na zasedání Rady pro konkurenceschopnost přijali ministři závěry o budoucím programu inteligentní regulace s výrazným zaměřením na konečné uživatele. Tyto závěry byly reakcí na výzvu Evropské rady, aby se „úsilí dále zaměřovalo na snížení celkové regulační zátěže“.
Jak zvýšit počet žen ve špičkových pozicích?Přestože 60 % nových absolventů vysokých škol v EU tvoří ženy, jejich podíl mezi členy statutárních orgánů největších kótovaných společností činí pouhých 12 %. Jak co nejlépe získat tyto dosud nevyužité talenty? – právě touto otázkou se zabývala Rada pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele.
 Evropský parlament
Zelené lety uprostřed politických turbulencíOpatření EU ke snížení emisí skleníkových plynů z letecké dopravy vyvolala protesty třetích zemí a reálnou hrozbu obchodní války. Od 1. ledna všechny letecké společnosti, provozující lety uvnitř EU mají povinnost nakupovat emisní povolenky v rámci širšího unijního systému obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.
Co byste měli vědět o ACTADohodu ACTA proti padělání a porušování autorských práv zatím podepsalo 30 zemí uvnitř i mimo EU. V platnost však může vstoupit pouze se souhlasem Evropského parlamentu. V nadcházejících měsících bude mít Evropský parlament možnost rozhodnout o jejím osudu. Buď ji schválí, nebo zamítne. O co ale v dohodě jde?
Othmar Karas: Očekávám konstruktivní dialog o dluhové kriziRakouský lidovec Othmar Karas, místopředseda Evropského parlamentu zodpovědný za multilaterální vztahy a vztahy s mezinárodními finančními institucemi, zastupoval Evropský parlament během konzultací předsedů parlamentů zemí skupiny G20 24.–26. února v saúdskoarabském Rijádu.
Evropský parlament roztahuje svá křídla na sociálních sítíchPryč je doba, kdy veřejné instituce prostě daly dohromady svou webovou stránku a čekaly, až na ní lidi sami přijdou. Nastal čas jít za lidmi. V minulých letech si Evropský parlament založil své účty nebo stránky na několika populárních platformách, aby tak mohla být tato instituce stejně jako poslanci v přímém kontaktu s občany.
Tlumočníci v Evropském parlamentu: akrobati bez záchranné sítěParlament je i největším zaměstnavatelem tlumočníků na světě. Během týdnů, kdy zasedají výbory, pracuje v EP kolem 350 tlumočníků, kteří jsou přímo parlamentními zaměstnanci, během plenárních zasedání přibudou tlumočníci externí a během jednoho zasedání dosáhne celkový počet tlumočníků v budovách Parlamentu až 1000.
Překladatelé v Evropském parlamentu: 23 jazyků, statisíce stránekZajímá vás, jak může Evropský parlament, kde se denně používá nejméně 23 různých jazyků, fungovat? Evropský parlament má kolem 700 překladatelů, kterým pomáhá 260 asistentů. Měsíčně musí zvládnout přeložit hodně přes sto tisíc stránek textu. Pro stážisty, kteří se v Evropském parlamentu teprve rozkoukávají, jsou to ohromující čísla.
Růžová, modrá, červená a tyrkysová: barvy, které řídí život ParlamentuPolský režisér Krzysztof Kieślowski pojmenoval snímky ze své trilogie po třech barvách: modré, bílé a červené, jako asociaci s ideály francouzské revoluce. Poslanci Evropského parlamentu možná umělecké ambice nemají, ale týdny v kalendáři Evropského parlamentu vyvedli ve čtyřech barvách – modré, červené, růžové a tyrkysové.
Evropský parlament je znepokojen událostmi v RuskuNedávné ruské parlamentní volby byly poznamenány obviněními z podvodů a nesrovnalostí a vyvolaly řadu protestů. 4. března čekají Rusko volby prezidentské a opět existují obavy, že nebudou dodrženy mezinárodní volební standardy. Evropský parlament usnesení, v němž vyzývá Rusko k reformám.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 20. – 26. února 2012Nové zakázky v průmyslovém sektoru vzrostly v prosinci 2011 v porovnání s listopadem 2011 v eurozóně o 1,9 % a v EU27 o 1,3 %, po listopadovém poklesu o 1,2 %. V porovnání s rokem 2010 vzrostl průměrný index nových zakázek v roce 2011 o 8,3 % v eurozóně a o 7,6 % v EU27.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise uspořádá konference o potírání kriminality související s potravinami, o využívání kosmického prostoru a prosazování nařízení REACH a CLP. Dále představí návrh inovačního partnerství a opatření k tvorbě cen a úhradám za léčiva. Proběhne i veřejné slyšení o nákladní dopravě a Den vzácných chorob.
 Kalendář
Datum: 28. února 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 28. února 2012
Místo: Konferenční sál Evropského domu, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 28. února 2012
Místo: Europe Direct Pardubice
Datum: 28. února 2012
Místo: Literární salonek Památníku národního písemnictví, Pelléova 20/70, Praha 6
Datum: 29. února 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 1. března 2012
Místo: Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno
Datum: 5. března 2012
Místo: Krajský úřad kraje Vysočina, Žižkova 57 , Jihlava
Datum: 6. března 2012
Místo: Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno
Datum: 6. března 2012
Místo: Administrativní a školící centrum Krajského úřadu JMK, Cejl 73, Brno
Datum: 14. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 28. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz