Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Informační setkání k výzvě Evropské komise ERASMUS pro mladé podnikatele

Informační schůzka se koná 8. března 2012 od 10:00 hodin v Evropském domě, Jungmannova 24, Praha 1

OTÁZKA: Co je Erasmus pro mladé podnikatele? (Odpověď najdete níže)
 
Představitelé členských států vyzvali k realizaci opatření dohodnutých na úrovni EU, jimiž se má stimulovat hospodářský růst a tvorba pracovních míst. „Je nejvyšší čas, aby se ekonomika vzpamatovala z krize a začala opět růst,“ zdůraznil předseda EK José Manuel Barroso během summitu konaného 1. a 2. března. "Členské státy eurozóny již přijímají opatření řešící veřejné zadlužení. Nyní musí kroky sjednané na úrovni EU uvádět do praxe všechny členské státy," dodal Barroso. V analýze ročního růstu na rok 2012 Komise doporučuje kroky k realizaci národních reforem. Je nutné se zaměřit na prioritní oblasti, k nimž patří snížení nezaměstnanosti mladých lidí a zvýšení podpory drobného podnikání. Objem finančních prostředků pro strategické investice do dopravy, energetiky a vysokorychlostních internetových sítí by se podle předsedy Barrosa mohl zvýšit díky evropským projektovým dluhopisům.
 Evropská komise
Rychlejší přístup k lékůmLéky by se měly dostávat na trh rychleji. S tímto záměrem Evropská komise navrhla zefektivnit a zkrátit rozhodování o tvorbě cen a úhradách léčivých přípravků na úrovni členských států EU. V budoucnu se bude rozhodovat do 120 dnů.
Inovační partnerstvíKomise navrhla opatření k řešení tří klíčových úkolů v oblastech zásadních pro růst a tvorbu pracovních míst, které vyžadují sladění veřejného a soukromého sektoru: dodávky surovin, udržitelné zemědělství a aktivní a zdravé stárnutí.
Životní prostředí: Co si myslíte o nezvaných hostech?Je mnoho případů, kdy se zvířata nebo rostliny dostaly do prostředí, které jim není přirozeně vlastní, a nyní se šíří tak rychle, že se stávají hrozbou pro biologickou rozmanitost. Komise vyhlašuje veřejnou debatu a průzkum názorů.
Maloobchodníci využívají zdroje účinnějiNejnovější zpráva Evropského maloobchodního fóra pro udržitelnost ukazuje, že maloobchodníci věnují větší pozornost životnímu prostředí, včetně ekologizace dodavatelských řetězců a podporou udržitelných systémů distribuce.
Vyšší pomoc nejchudším osobámO konečném rozdělení prostředků v programu pomoci potřebným na rok 2012 hlasoval Řídící výbor. Potvrdil, že program bude mít letos k dispozici 500 milionů eur: z této částky by mělo mít prospěch přibližně 18 až 19 milionů lidí ve 20 členských státech.
Sankce za trestné činy proti životnímu prostředíKomise vítá, že Česká republika, Řecko a Litva provedly pravidla EU o stanovení trestních sankcí za znečištění z lodí a za jiné trestné činy proti životnímu prostředí. Komise proto v jejich případě může uzavřít řízení pro porušení Smlouvy.
Sedm Oscarů pro evropské filmyRadost nad famózním úspěchem evropských filmů při 84. slavnostním předávání cen Akademie v Hollywoodu vyjádřila evropská komisařka Androulla Vassiliou. Snímek „The Artist“ byl ověnčen pěti Oscary a „Železná lady“ získala dva.
Evropské ženy stále vydělávají méně než mužiKomise zveřejnila u příležitosti Evropského dne rovného odměňování nové údaje, z nichž vyplývá, že ženy v EU i nadále vydělávají průměrně o 16,4 % méně než muži. Den rovného odměňování si na evropské úrovni připomínáme podruhé.
 Evropská rada
Závěry Evropské rady z 2. března 2012Evropská rada jednala o provádění hospodářské strategie EU. Cílem této strategie jsou jak pokračující fiskální konsolidace, tak i rozhodná opatření na podporu růstu a zaměstnanosti. Udržitelný růst a zaměstnanost se totiž nemohou zakládat na schodcích a nadměrném zadlužení.
Herman Van Rompuy znovuzvolen předsedou Evropské radyHlavy států a předsedové vlád EU jednomyslně zvolili Hermana Van Rompuye předsedou Evropské rady na druhé funkční období, které potrvá dva a půl roku, tedy od 1. června 2012 do 30. listopadu 2014. Herman Van Rompuy byl na stejné funkční období jmenován rovněž předsedou eurosummitu.
 Rada
Ministři doporučili udělit Srbsku status kandidátské zeměRada pro obecné záležitosti se na zasedání konaném 28. února 2012 dohodla na tom, že doporučí, aby byl Srbsku udělen status kandidátské země. Toto rozhodnutí následovalo poté, co Rada provedla příslušný přezkum a potvrdila, že Republika Srbsko splnila kritéria stanovená Evropskou radou v prosinci roku 2011.
EU stupňuje tlak vůči SýriiVzhledem k tomu, že syrský režim nadále používá násilí vůči civilnímu obyvatelstvu, se ministři zahraničních věcí 27. února 2012 na zasedání Rady EU rozhodli zesílit tlak na syrský režim posílením již zavedených omezujících opatření, např. zmrazením majetku syrské centrální banky a zákazem obchodu se zlatem, diamanty a drahými kovy.
 Evropský parlament
Ohrozí ACTA občanské svobody a přístup ke generickým lékům?Představuje dohoda ACTA hrozbu pro občanské svobody a přístup rozvojových zemí ke generickým lékům? To jsou dva argumenty, které vyvolávají znepokojení u odpůrců dohody. Poslanci, kteří budou mít rozhodující o osudu dohody v EU, si 1. března na zvláštním semináři vyslechli názory odborníků.
Rozdíly v odměňování žen a mužů: čas přejít od legislativy k praxi"Jak je možné, že 50 let po zavedení legislativy o stejném odměňování máme v EU stále 16-17% rozdíl mezi platy žen a mužů?", ptá se zpravodajka Evropského parlamentu, slovenská poslankyně ze skupiny Evropské lidové strany Edit Bauer. Rovná odměna je hlavním tématem letošního Mezinárodního dne žen.
Martin Schulz: musíme být partnery, ne protivníkyPředseda Evropského parlamentu Martin Schulz promluvil 1. března k hlavám států a předsedům vlád zemí EU během zahájení jarního zasedání Evropské rady. Tváří v tvář krizi "musí být evropské národy partnery, ne protivníky", řekl a vyjádřil znepokojení nad "stereotypy, předsudky a dokonce šířením poplašných zpráv", které krize vyvolala.
Poslanci Evropského parlamentu se setkali s Aun Schan Su Ťij29. února se delegace poslanců měla možnost poprvé setkat s barmskou opoziční aktivistkou Aun Schan Su Ťij. Setkání bylo součástí parlamentní návštěvy s cílem navázání formálních meziparlamentních vztahů s Barmou. Poslanci ocenili desítky let trvající boj Aun Schan Su Ťij za demokracii, lidská práva a základní svobody.
Martin Schulz v Řecku: Evropa je společenství solidarity, ne odříkání28. února předstoupil předseda Evropského parlamentu Martin Schulz před poslance řeckého parlamentu. Obhajoval solidaritu jako klíč k osvobození Evropy a eurozóny z dluhové krize. "Evropa není společenství založené na odříkání. Evropa je společenství založené na solidaritě", řekl Martin Schulz.
Reforma hypotéčních úvěrů: nastal čas sloužit reálné ekonomiceŠpatné úvěry byly jednou z příčin finanční krize, která vyvolala současnou krizi vládních dluhů. Zpráva španělského sociálnědemokratického poslance Antolína Sáncheze Preseda navrhuje, jak lépe chránit ty, kteří si půjčují, a jak dát úvěrům v EU pevnější základy. Antolína Sáncheze Presedy jsme se zeptali na klíčové části zprávy.
Téměř dva a půl milionu podpisů proti ACTA v Evropském parlamentuTéměř dva a půl milionů podpisů nese petice proti dohodě ACTA, kterou v úterý 28. února předali její iniciátoři Petičnímu výboru Evropského parlamentu. Signatáři petice mají obavy, že dohoda ohrozí svobodný a otevřený internet, a žádají, aby ji poslanci odmítli. Co se bude s peticí dít dál? Může něco změnit?
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v období 27. února – 4. března 2012Ceny průmyslové výroby vzrostly o 0,7 % v eurozóně i v EU27. Roční inflace v eurozóně v lednu 2012 klesla na 2,6 % oproti 2,7 % v prosinci 2011. V únoru 2012 je odhadován růst roční inflace v eurozóně na hodnotu 2,7 %. Nezaměstnanost v lednu 2012 byla na úrovni 10,7 % v eurozóně a 10,1 % v EU27.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenKomise pořádá konference: o daních a jednotné měně, o výzkumné podpoře přechodu k nízkouhlíkovému hospodářství, o inovacích v zemědělství. Vydá zprávu o postavení žen ve významných funkcích a sdělení o využívání nástrojů environmentálního práva. Navrhne směrnici o konfiskacích a zmrazování nelegálního majetku.
 Kalendář
Datum: 6. března 2012
Místo: Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno
Datum: 6. března 2012
Místo: Administrativní a školící centrum Krajského úřadu JMK, Cejl 73, Brno
Datum: 6. března 2012
Místo: Krajský úřad, ul. 28. října 117, Ostrava
Datum: 7. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 7. března 2012
Místo: Křížkovského 12, Olomouc
Datum: 7. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 14. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 15. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 15. března 2012
Místo: Europe Direct České Budějovice
Datum: 21. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 28. března 2012
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz